Drugi potres koji je uzeo nove živote i teško unakazio krajišku ljepoticu i koji se zbio 27.oktobra 1969. godine u 9 sati, 11 minuta i 33 sekunde, bio je jačine 8,5 stepeni Merkalijeve skale. U nastavku priče o jednom od najtežih razdoblja Banjaluke donosimo vam još fotografija.
Naslovna fotografija: Ulica Josipa Mažara Šoše (danas Ulica braće Mažar i majke Marije), snimljena neposredno poslije drugog potresa, 27. oktobra 1969. godine
Potporni stubovi u ulici Veselina Masleše demontirani su tek 1979. godine nakon izvršene rekonstrukcije ulice
Kino “Vrbas” je prvo kino otvoreno na desnoj obali Vrbasa. Osnovalo ga je poslije Drugog svjetskog rata KUD “Braća Mažar”. Zajedno sa KUD “Braća Mažar” bilo je smješteno u kući Lepe Milić-Popović, izgrađenoj prije Drugog svjetskog rata, a porušenoj poslije zemljotresa 1969. godine. Nova sala za projekciju otvorena je 1975. godine u Društvenom domu “Mejdan”.
Samostan Petrićevac nakon zemljotresa
Kreditna banka SFRJ Filijala Banjaluka bila je smještena u zgradi izgrađenoj oko 1910. godine, a porušenoj nakon zemljotresa, marta 1970. godine. Na istom mjestu izgradjena je nova zgrada banke.
Hanište
Džinića palata, vlasništvo Halid-bega Džinića i Saide Pašić-Fidalić udate Džinić, izgrađena je 1946. godine prema projektu inženjera Ibrahima Salihagića. Predstavljala je reprezentativan stambeno-poslovni objekat. Nalazila se u glavnoj ulici, na mjestu današnje Ekvator banke. Porušena je nakon zemljotresa, 27. januara 1970. godine.
Ugao ulica Veselina Masleše (Gospodska ulica) i Fra Grge Martića (danas Srpska ulica)
U narednu srijedu donosimo vam fotografije na kojima se vidi kako su se građani Banjaluke organizovali i nastavili sa svakodnevnim aktivnostima nakon razornog zemljotresa.
eTrafika.net/Izvor: fb Istorija Banjaluke