Zanimljivosti o Japanu i sve što niste znali o zemlji izlazećeg sunca. Plesanje do kasno u noć, do 2015. godine bilo je zabranjeno u Japanu. U Japanu živi više od 50.000 ljudi sa preko 100 godina. Najstarija kompanija ikada, radila je u Japanu od 578 godine p.n.e do 2006. godine. Najveća japanska zajednica izvan Japana je u Brazilu. Japanski vozovi jedni su od najtačnijih na svijetu, a prosječno kašnjenje je svega 18 sekundi. Vjeruje se da u današnjem Japanu ima više kućnih ljubimaca nego djece.
U ovoj zemlji moguće je iznajmiti zgodnog muškarca i sa njim gledati tužne filmove dok vam on briše suze. Nakon Fukušime, Jakuze, najpoznatija japanska mafija, donirala je veliku količinu novca kao pomoć nastradalim porodicama, kao i pomoć u saniranju uništenog puta.
U Japanu se uzgajaju i četvrtaste lubenice. Stopa rađanja u Japanu je tako niska, da se pelene za odrasle prodaju više nego one za djecu. Japanac koji je preživio na Titaniku, u svojoj zemlji dobio je epitet kukavice zato što nije umro zajedno sa ostalim putnicima. U Japanu, čak 90% telefona su vodootporni, jer ih tinejdžeri koriste i pod tušem. Japan godišnje pogodi više od 1500 zemljotresa. U Koreji i Japanu postoje popularni kafići za mačke u kojima možete da pijete kafu, dok oko vas šetaju brojne mačke.
Spavanje na poslu je prihvatljivo u Japanu i smatra se znakom napornog rada. Japan i Rusija i dalje nisu potpisali mirovni sporazum iz II svjetskog rata zbog problema oko Kurilskih ostrva. Većina škola u Japanu ne zapošljava domare i radnike da rade na održavanju higijene. Njihov obrazovni sistem je koncipiran tako da učenici sami moraju da vode računa o školi i školskim prostorijama, te ih tako uče poštovanju, odgovornosti i na taj način promovišu jednakost. Postoji ostrvo u Japanu koje je preplavljeno zečevima.
Broj Kineza koji je nastradao od strane Japanaca za vrijeme II svjetskog rata, veći je od broj Jevreja koji je nastradao od strane Njemaca. Skoro 1/4 neoženjih muškaraca između 30 i 40 godina su nevini. Japanci kojima je život u njihovoj zemlji preskup, koriste politiku otvorenih vrata u Mekdonaldsu te praktički žive u njihovim restoranima. Oni su poznati kao Mekdonalds izbjeglice. Godine 1997, 685 djece uzrasta od 7-12 godina, hospitalizovano je usljed šoka nakon gledanja jedne Pokemon epizode.
Crne mačke se smatraju simbolom sreće. Najčešći razlog smrti osobe izmeđi 20 i 44 godine je samoubistvo. U Tokiju je 2016. godine otvoren muzej posvećen crtanom junaku Snupiju. Davanje bakšiša smatara se nepristojnim u ovoj zemlji. Godišnje se u ovoj zemlji više papira potroši na štampanje stripova nego na toalet papir.
U jednom gradu u Španiji, više od 700 osoba nosi prezime Japon. Oni su potomci samuraja iz 17. vijeka koji su ostali da žive u Španiji nakon što se njihova ambasada vratila u Japan. Većina ulica u Japanu nema imena. U japanskom jeziku, postoji preko 20 načina da nekome kažete izvini. Godzila je službeni građanin Japana. Izvor: riopricesaputovanja.com

