Na sinoćnjoj izložbi u Banjalučkom studentskom pozorištu “Ženski karavan mira, mir sa ženskim licem”, predstavljeno je 11 priča o ženama u BiH koje su se izdvojile po svojoj dobroti i hrabrosti.
Izložbu je organizovao Helsinški parlament građana Banjaluka, čija nam je predsjednica Dragana Dardić rekla da se ideja o ovoj inicijativi rodila prošle godine.
“Sama ideja da se sakupe priče običnih žena je nastala prije godinu dana. Zatim je 11 organizacija iz različitih gradova preuzelo na sebe obavezu da sakupi tih 11 priča. Prema mišljenju ljudi koji žive u tim gradovima izabrana je žena koja se tokom i poslije rata izdvojila po nekim stvarima, nebitno da li su to bili gestovi solidarnosti, dobrote ili neki hrabri činovi. Na organizacijama je bilo da iz svog mjesta odaberu jednu ženu koju su smatrali posebnom”, kaže ona, te dodaje da će se slične izložbe organizovati u svih 11 gradova.
“U svih 11 gradova biće organizovane različite manifestacije, ali sve sa jasnom porukom – dajte da doprinosi, uloge, iskustva i postignuća žena ne budu zaboravljeni i neka postanu dio naše zajedničke kulture sjećanja. Zaista više ne možemo da ignorišemo i isključujemo žene iz bilo kakvih procesa, a pogotovo ne onih koji se tiču izgradnje mira”, navodi ona.
Osim toga, biće objavljena i jedna veća publikacija koja će sumirati sve te akcije, a u kojoj će se naći i ovih 11 priča. Ono što sada prestoji jeste zaživljavanje inicijativa koje su pokrenute u okviru ovog projekta. Jedna inicijativa biće upućena Parlamentu Bosne i Hercegovine, da se na nivou države utvrdi dan sjećanja na žene žrtve rata u BiH. Druga inicijativa biće upućena organima lokalne uprave različitih gradova, da povećaju broj ulica koje bi ponijele imena znamenitih i značajnih žena.
Na izložbi su se prisutnima obratili i profesorica na banjalučkom Filološkom fakultetu Biljana Panić, koja je govorila o znamenitim ženama Banjaluke, te Srđan Šušnica koji se bavio tematikom imenovanja ulica.
Akcija je nastala u okviru projekta Mir sa ženskim licem – osnaživanje žena za suočavanje s prošlošću koji od početka 2013. godine realizuju „Lara” i „HO Horizonti” uz finansijsku podršku švedske fonacije Kvinna till Kvinna. U aktivnosti u projektu uključene su organizacije: Glas žene„ iz Bihaća, Fondacija Udružene žene iz Banjaluke, Helsinški parlament građana Banjaluka, Udruženje građanki „Grahovo” iz Bosanskog Grahova, Centar za pravnu pomoć ženama iz Zenice, Fondacija CURE iz Sarajeva, „Žena BiH” iz Mostara, Udruženje žena „Most” iz Višegrada, „Forum žena” iz Bratunca i Udruženja građana „Budućnost” iz Modriče.
eTrafika.net – Vanja Stokić