Dan ljudskih prava obilježava se danas širom svijeta po 63. put. Prvi put obilježen je 1948. godine, kada je donesena Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima UN-a.
Širom Bosne i Hercegovine nevladine organizacije organizovale su razne aktivnosti povodom obilježavanje današnjeg dana. Mreža za izgradnju mira u saradnji sa UNDP-ijem, ICMP-ijem i Handicap Int’l je povodom Dana ljudskih prava organizovala literarno takmičenje za učesnike od 15 do 30 godina starosti. Učesnici su mogli da šalju literarne i likovne radove na temu „Ljudska prava – naša prava“. Za prva tri mjesta su podijeljene i novčane nagrade, a deset najboljih radova će biti prezentovano u elektronskoj knjizi „Izaberimo mir zajedno“. Nagrade i priznanja učesnicima uručene su sinoć u zgradi Parlamenta BiH u Sarajevu, gdje je organizovan i prigodan program.
Zaštitu ljudskih prava u Bosni i Hercegovinu garantuje Institucija Ombudsman za ljudska prava BiH. Njemu se bez ikakvih ograničenja može obratiti svako fizičko ili pravno lice koje smatra da su mu narušena prava, navodi stručna saradnica za odnose s javnošću ove institucije Violeta Romić.
– Nacionalnost, državljanstvo, mjesto boravka, pol, starosna dob, religija, etničko porijeklo, socijalni status i dr. ne mogu ograničiti prava ulaganja žalbe Instituciji. Na osnovu zaprimljene žalbe ili ex officio Ombudsman pokreće istragu prema određenim institucijama sistema i ukoliko se ukaže potreba predlaže odgovarajuće mjere. Ombudsman može dati preporuke vladinim organima u cilju mijenjanja ili ukidanja postojećih mjera, ali nema nadležnost da ukine ili zamijeni mjere ili naloge organa vlasti, ističe Romićeva.
Prava nacionalnih manjina veoma su važna, a ove grupe vrlo često su žrtve povrede ljudskih prava, navode iz građanske asocijacije za promociju i edukaciju Roma „Otaharin”.
– Romi kao najbrojnija nacionalna manjina u BiH diskriminisani su na više načina. Naime, jedan od primjera kršenja njihovih prava je i položaj djece u prosjačenju i radnoj eksploataciji od strane rodbine, prijatelja ili nekog drugog. Ova djeca trpe posljedice koje mogu trajno ostaviti traga na njima i njihov život odrediti u pravcu ulice i neobrazovanja, smatra direktor udruženja „Otaharin“ Dragan Joković.
Ovo udruženje se bavi i obrazovanjem, odnosno inkluzijom romske nacionalne manjine u obrazovni sistem Republike Srpske (RS) i Federacije Bosne i Hercegvine (FBiH).
– Pored ovih aktivnosti bavimo se i zaštitom i promocijom prava manjina i djece, kao i problemom trgovine ljudima i unaprijeđenjem zdravlja romske djece i omladine, dodaje Joković.
Iako građani imaju određena znanja o ljudskim pravima koja im pripadaju, preovladava shvatanje da se ona u velikoj mjeri ne poštuju, navode iz Institucije Ombudsmana.
– Neophodno je da sve institucije, organi i društvo u cjelini razvijaju svijest kod građana o ljudskim pravima. Tako bi se prevazišle razlike o formalnoj svijesti o zaštićenosti ljudskih prava i stvarnog povjerenja u njihovu zaštitu, što bi vodilo ka tome da ljudska prava i ljudsko dostojanstvo postanu realnost za sve ljude, govori Romićeva.
Da nisu svi Romi žrtve diskriminacije i predrasuda potvrdila je dvadesetogodišnja Begzada Beganović iz Bijeljine.
– Družim se sa svim ljudima nebitno ko je kakve nacionalnosti. Moje drugarice i drugovi su tu uvijek za mene. Iako sam čula u nekoliko navrata da postoje predrasude prema ljudima romske nacionalnosti, ja se nisam susretala sa takvim problemima i dobro sam prihvaćena u društvu, kaže Begzada.
Pojedini krugovi su kritikovali Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima kao suprotnost ljudskim pravima, smatrajući da određena „ekonomska prava“ ne mogu biti ljudska prava jer moraju biti obezbjeđena od strane drugih putem prisile, npr. oporezivanjem. Smatraju da su individualna prava upravo ono što dokument teži da uništi. Tome dodaju činjenicu da su nacistička Njemačka i komunistički Sovjetski Savez primjenili ova „ekonomska prava“ na svoje vlade i ustave i završile stvarajući kolektivističke režime odgovorne za smrt miliona.
Ginisova knjiga rekorda svrstava dekraraciju kao „najprevođeniji dokument“ u svijetu, do 2004. prevedena na 321 jezik i dijalekt. Druga djela su, međutim, prevođenija. Na primer, Biblija je takođe svrstana u Ginisu kao „prevedena na 2.233 jezika i dijalekata.“
Rok bend U2 projektovao je deklaraciju na ogromnom ekranu poslije izvođenja pjesme Mis Sarajevo tokom Vertigo 2005 svjetske turneje.
Postoji ukupno trideset članova koji okvirno čine sporazum o ljudskim pravima, ali za najznačajnije principe se smatraju sljedeći:
– Pravo na život, slobodu i sigurnost ličnosti.
– Pravo na obrazovanje.
– Pravo na zaposlenje, plaćene praznike, zaštita od nezaposlenosti i socijalna sigurnost.
– Pravo na puno učešće u kulturnom životu.
– Sloboda od torture ili svirepog, nehumanog tretiranja ili kazne.
– Sloboda mišljenja, uvjerenja i vjeroispovjesti.
– Sloboda izražavanja i mišljenja.
eTrafika.net – Jelena Despot