Lobi, korupcija, mito, prijetnje, podmićivanja, zastrašivanja su u posljednjih mjesec dana postali svakodnevnica u Studentskom centru Nikola Tesla, da bi svoj vrhunac doživjeli u posljednjih deset dana.
Pitate se zašto se studenski dom pretvorio u osinje gnijezdo, a pojedini studenti se počeli ponašati kao hijene koje se otimaju za komad mesa? Odgovor je jednostavan – izbori. I to izbori za Skupštinu studenata u SC Nikola Tesla.
Tako su već uveliko pripremani planovi sadašnje studentske vlasti u domu i opozicije kulminirali pa su hodnici studentskog doma prepuni studenata koji neprestano lobiraju, ali i prijete ne bi li dobili koji glas više na izborima, a pojedine sobe su se pretvorile u stožere za dogovore čelnika dviju suprostavljenih struja.
Iz vladajućeg tabora poručuju da vjeruju u pobjedu i, da će ukoliko dođu opet na vlast, učiniti puno više da se riješe problemi studenata u domu koje nisu otklonili za ovu godinu dana koliko im je trajao mandat u skupštini.
Trenutni predsjednik Skupštine studenata SC Nikola Tesla Igor Macanović nam je rekao da su do sada učinjene mnoge stvari koje idu u korist stanara doma ali i da oni nemaju plan da se tu zaustave.
„Do sada smo uspjeli da proširimo čitaonicu u prvom paviljonu, takođe smo privremeno obezbijedili besplatan internet u računarskim salama dok se ne pusti internet u čitavom domu. Ja lično mislim da se hrana u menzi mnogo popravila i da za pet maraka (2,5KM studenti, 2,5KM Vlada RS) koliko koštaju tri obroka dnevno nigdje se ne može naći ništa bolje,” kazao je Macanović.
Prema njegovim riječima glavni krivac što studenti još uvijek nisu dobili internet je Univerzitet u Banjoj Luci koji nije ispunio svoj dio dogovora i uplatio 150 000 KM, pored 140 000 KM koje je uplatila Vlada RS.
Macanović dodaje da su članovi Skupštine doslovno natjerali premijera Džombića da se obezbijede sredstva za renoviranje KSB-a u iznosu od 70 000 KM.
„ Ja stvarno ne znam koliko je šta koštalo ali uglavnom KSB je dobio ventilaciju i renoviran je. Moram napomenuti da smo obezbijedili i krevete u domu za masteraše. Takođe u saradnji sa SOBL-om smo napavili u kampusu teren za odbojku na pijesku za koji je utrošeno 1500 KM iz sredstava Ministarstva omladine i sporta,“ kazao je Macanović.
Zamjerke koje obično studenti imaju prema trenutnom rukovodstvu Skupštine studenata svode se na manipulisanje krevetima u toku i poslije konkursa, na šta nam je Macanović odgovorio da direktor doma dodijeli 20 kreveta nakon zvaničnih rezultata, a na pitanje da li su članovi skupštine namiještali krevete za vrijeme konkursa dobili smo odgovor: „otprilike nisu“.
Još jedna stvar koju studenti prebacuju skupštini studenata jeste organizacija žurki u KSB-u, te netransparentnost poslovanja u tom klubu. Ako uzmeno u obzir da se svaki utorak i četvrtak naplaćuju ulaznice 1 KM, po žurci u prosjeku nakupi 500 KM. Ako to pomnožimo sa dva puta u sedmici, puta četiri sedmice u mjesecu dolazimo do računice od 4000 KM. Nakon što se plate radnici na ulazu na koje mjesečno odlazi 640 KM, i bend koji košta u prosjeku, kako nam je Macanović rekao, oko 150 KM po žurci, dobijamo brojku od otprilike 2 100 KM mjesečno za koje niko ne zna na šta su utrošene.
Takođe studenti su nezadovoljni i kvalitetom hrane te njihove izjave ne potvrđuju ono što nam je rekao predsjednik Skupštine studenata.
„U menzi se hranim dvije godine i za to vrijeme nisam primjetio poboljšanje. Iako za 2,5 KM po danu ne možemo kupiti ništa bolje u gradu to nije opravdanje da kvalitet hrane u menzi bude očajan,“ kazao je student Poljoprivrednog fakulteta Miloš Todorović.
Isto tako mnogi studenti se žale i na pomenuti teren za odbojku na pijesku, kako nema adekvatnog prilaza, tuševa i još mnogo toga što bi trebao imati jedan ozbiljan teren.
„ Mislim da se za malo para onaj teren mogao uraditi mnogo bolje i da trenutno mu nedostaju mnoge stvari od osvjetljenja do tuševa. Što se odbojke tiče teren bi bio odlično mjesto za studente, kao i neka takmičenja, ali samo da je urađen kako treba“ , rekao je student Fakulteta fizičkog vaspitanja Oliver Krička.
Za predstojeće izbore punom parom spremaju se i u opoziciji. Tako opozicionari naglašavaju da će ukoliko dođu na vlast raditi na još većoj transparentsnosti rada Skupštine, uvesti mjesečni izvještaj rada izvršnog odbora kao i mjesečni izvještaj predsjednika o radu Skupštine.
„ Kao prvo, u svim aktivnostima učestvovaće svi članovi Skupštine, a ne samo pojedinci kao što je to do sada bila praksa. Jedan od glavnih zadataka bilo bi da se popravi hrana u menzi koja je iz godine u godinu sve lošija. Takođe, probaćemo da obezbjedimo i finansijska sredstva da se u I i II paviljonu odrade mokri čvorovi kao i stolarija koja je dotrajala i treba se mijenjati. Ponudili bismo svim studentima koji nisu članovi skupštine, a imaju dobre ideje za potencijalne projekte da nam se obrate i da zajedno kroz organizaciju apliciramo za neke Vladine ili međunarodne fondove”, objasnio je Jovan Škrbić, jedan od kandidata iz reda opozicije.
Prema njegovim riječima trenutno je svima jasno da četvrti paviljon još neće biti izgrađen ali da je moguće preći bar u početnu fazu na čemu će oni insistirati.
„Vršićemo konstantan pritisak na Ministarstvo prosvjete i kulture i upravu SC da se krene aktivno u izgradnju četvrtog paviljona, ali i da se pusti u funkciju internet u kampusu. Smatram da su zbog neaktivnosti sadašnje vlasti studenti pomalo zamrli i ukoliko pobjedimo na ovim izborima mi smo spremni da posegnemo i za najdrastičnijim mjerama koje bi obezbjedile bolje uslove za studente, pa tako ni protesti nisu isključeni“, dodao je Škrbić.
Ono preko čega ne mogu da pređu kandidati iz opozicione struje jeste tajno prebrojavanje glasova koje je usvojila sadašnja skupština na izmjeni statuta skupštine od prije nekoliko dana što nam je potvrdio i Igor Macanović.
Profesor na fakultetu političkih nauka i politički analitičar Radomir Nešković kaže da je takav način prebrojavanja glasova krajnje bezobrazan i nedopustiv.
„To je klasičana povreda svih kandidata, ali i glasača. Nedopustivo je da zatvoreni krug ljudi prebrojava glasove bez ijednog posmatrača. To se ne smije dopustiti i svakako se treba žaliti kako upravi Studentskog centra, tako i Ministarstvu prosvjete i kulture“, rekao je Nešković.
I dok traje ovogodišnja borba za vlast u studentskom domu nama ostaje da se nadamo da će ove godine Skupština studenata učiniti puno više nego prošle pa ko god njome upravljao. Ipak, na kraju krajeva, kao i sve ostale studentske organizacije, i Skupština studenata u SC Nikola Tesla predstavlja samo izvor prihoda za pojedine studente, ali i odskočnu dasku u daljoj karijeri. Ako sumiramo dosadašnju borbu za prevlast u Skupštini možemo biti sigurni da nam budućnost još dugo neće biti svijetla kad nam podmladak nije ništa bolji od starih lovatora i poguzija.
eTrafika.net – Milovan Matić