Niti jedan fakultet na banjalučkom Univerzitetu nije toliko spominjan kada je riječ o korupciji prilikom upisa, kao Visoka škola unutrašnjih poslova. U anketi koju je portal “eTrafika” sproveo među banjalučkim studentima rijetki su oni fakulteti za koje se misli da nije bilo pojedinih slučajeva korupcije prilikom upisa, ali za VŠUP se proširilo mišljenje da vlada pravilo “jače štele”.
Sagovornik “eTrafike”, koji je iz opravdanih razloga insistirao na anonimnosti, kaže da je odmah po saopštavanju svoje odluke rodbini i prijateljima, da će nakon srednje škole konkurisati na prijemnom ispitu na Visokoj školi unutrašnjih poslova u Banjaluci, dobio odgovore da ukoliko ne potegne neke “veze” nema nikakvih šansi za uspjeh.
“Ja sam i pored toga odlučio da pokušam pošteno i otišao sam na prijemni, postigao sasvim solidne rezultate i nadao se prolazu. Međutim kada je izašla rang-lista bio sam daleko ispod crte. To mi je bio dovoljan znak da i ja moram nešto da učinim, kao i svi ostali, pa sam odlučio da pozovem ljude koji bi mi mogli pomoći. Oni su mi rekli da ništa ne brinem i da će sve biti u redu”.
U međuvremenu je izašla i konačna rang-lista, na kojoj je takođe bio ispod crte.
“Kada je krenuo upis, pozvali su me naknadno i ja sam se regularno upisao, bez obzira na rezultate koje je pokazivala rang –lista. Samo sam, kao i svi koji su naknadno ubačeni, trebao napisati datum kao da sam upisan potpuno regularno. Bio sam jako razočaran što već na samom upisu moram tako da postupim, ali, nažalost, izuzeci su oni koji su tu došli na osnovu svojih sposobnosti, bez potezanja “veza”. Nadao sam se da će bar stanje na samom fakultetu biti bolje, međutim, ovdje sam takođe naišao na iste probleme”, razočarano je govorio.
Sreću da upiše VŠUP nije imao devetnaestogodišnjak iz Brčkog koji se okušao na prijemnom prošle godine.
“Razlike između kandidata su se vidjele već na zdravstvenom pregledu, gdje su nakon deset sati provjeravanja neki kandidati padali samo zbog toga što su alergični na ubod pčele ili što su imali neki ožiljak na ruci, što je apsurdno. Potom je uslijedio psiho test nakon kojeg je došlo do nove selekcije nakon koje je samo rečeno ko je prošao a ko ne, bez mogućnosti da se pogledaju rezultati testa.”
Rezultate nisu mogli dobiti ni nakon “Kuperovog” i ostalih fizičkih testova. Na pitanje studenata “Koliko sam istrčao” ili uradio uspješno neku drugu prepreku dobili bi odgovor “To nije tvoj problem”.
Rezultati se naravno nisu mogli dobiti ni iz srpskog jezika, istorije i gramatike a i nakon razgovora koji je nosio 10 bodova, tri člana komisije su ih ocjenjivali bez ikakvih objašnjenja.
“Nisam bio primljen, a kolega za kojeg se znalo da ima vezu imao je npr. više bodova iz srpskog jezika i istorije iako je slabije uradio testove, što smo ustanovili nakon što smo provjeravali tačnost naših odgovora. Bio sam prinuđen da tražim vezu, moji su pokušavali ali su dobijali isti odgovor – da treba platiti i to ne malu cifra”, ističe ovaj Brčak.
Nadležni bez odgovora
Predsjednik Udruženja studenata Visoke škole unutrašnjih poslova Branko Petrović izjavio je da se nije susreo sa konkretnim informacijama kada je riječ o korupciji na ovom fakultetu, kao i da nije stekao utisak da među studentima vlada tako negativno mišljenje.
Pokušali smo stupiti u kontakt sa direktorom VŠUP Goranom Amidžićem kako bi prokomentarisao rasprostranjeno mišljenje među studentima o velikoj korupciji na ovom fakultetu, međutim nismo dobili odgovor do kraja radnog vremena. Ukoliko dobijemo odgovor objavićemo ga naknadno.
Stara priča
Identične informacije pronalazimo i na forumima na kojima su započete diskusije oko upisa na ovaj fakultet pa se na banjalukaforum.com mogu naći savjeti da “ako nemate nekog ‘jakog’ da vas ubaci, bolje da odete na pivo” i da je gotovo “lakše naći posao u Vladi nego bez štele upasti ovaj fakultet”.
“Htio sam upisati VŠUP 2007. godine. Odmah mi je rečeno da od 600 kandidata pola ima jaku vezu, a primali su daleko manje i od tog broja”, prepričavano je na ovom forumu, dok su neki tvrdili da bez “štele” neće ni dokumente da vam pogledaju.
Da ovu ne baš pozitivnu etiketu VŠUP nije dobila tek posljednjih godina potvrđuje i Nenad (29) iz Prnjavora koji je 2003. godine pokušao upisati fakultet.
“Čuo sam za te priče oko upisa ranije pa su mi roditelji na sve moguće načine nastojali naći nekog ko bi mi mogao srediti da se upišem. Jedna osoba za koju smo mislili da bi nam mogla pomoći rekla je da ne pokušavam i da ni jače veze ne bi mogle pomoći jer na ovom fakultetu doslovno vlada pravilo jače štele”, prisjeća se Nenad koji je te godine ipak upisao Pravni fakultet u Banjaluci.
Faktor straha
Korupcija se duboko uvukla u visoko obrazovanje, studenti koji su njeni očevici samo je bespomoćno posmatraju. Oni bi željeli da joj vide kraj ali se boje javno govoriti.
“U slučaju da žele da prijave korupciju na fakultetu studenti su često prepušteni sami sebi ili misle da će biti prepušteni sami sebi tj. da ih neće podržati kolege studenti, profesori, mediji i vlast. Oni ne očekuju da će država reagovati na pravi način i zaštititi od mogućih posljedica”, ističe psiholog i direktor istraživanja u “Prime Communication”-u Srđan Puhalo.
Iako efekat nije isti kada se o korupciji priča javno ili anonimno, najgore o njoj uopšte ne govoriti. Svi koji hoće da javnost upoznaju sa bilo kakvim vidom korupcije na fakultetima u Bosni i Hercegovini mogu se javiti na redakcijski mejl – redakcija@etrafika.net.
U korumpiranom obrazovnom sistemu fakultete ne upisuju najbolji nego najpodobniji, čime značajan broj onih koji su mogli biti vrlo uspješni ne dobiju ni šansu da se dokažu. Fakultet gubi jer smanjuje grupni potencijal, te negativno utiče na obrazovne ishode. Da li BiH, u situaciji u kojoj se nalazi, ima luksuz da na ovaj način ostaje bez mnoštva potencijalnih stručnjaka jer nisu dobili šansu već na samom početku?
(eTrafika.net)