Najviše na svijetu. Do neba i natrag. Zauvijek. Dok ne crknemo. Preko sedam gora i sedam mora i sedam planina pa onda lijevo do Prijedorske petlje.
“Volim te” je suštinski ništa do kombinacija dvije riječi, ali odveć dugo na vagi emocija teži više no nekoliko kombinacija djela. No, koncept voljenja te je, takođe, odveć misteriozan da potreba za eksklamacijom istog djeluje gotovo apsurdno. Stoga, od značaja za “dok ne crknemo” ljude je savladavanje osnovih mehanizma odbrane od ove zlokobne jezičke sintagme.
1. Koristi rječce.
Vuk (ili Bog) je u ćirilicu uveo slova d, a, n i e sa jako dobrim razlogom. Istorija književnosti nije zapamtila Vuka kao revolucionara ljubavi, ali je zasigurno trebalo. Naime, Vuk je vrlo vjerovatno uvođenjem ovih slova nastojao da obezbijedi sebi alate kojim će ćirilično izbjegavati odgovor na ekspresiju ljubavi. I Vuk je bio samo čovjek, ne sudimo.
No, za jedno te danas je manje važno da li će odabrana rječca iliti partikula biti potvrdna ili odrična.
– Volim te.
– Da. (Ne izgovoreno kao pitanje. Kratko i jasno, kaži “da”.)
– Volim te.
– Ne. (Ne izgovoreno kao uzvik. Kratko i jasno, kaži “ne”.)
Ali, od krucijalnog je značaja da ne uključiš sam glagol “voljeti” u prvom ili trećem licu bilo kojeg glagolskog vremena koje srpski jezik poznaje. “Da” i “ne” su iznimno koncizne i smislene riječi, ali ako ih iskoristiš u datoj situaciji, u svojoj koncizno samostalnoj formi postaju idealno oružje za koncizni bijeg iz krajnje koncizno neugodnog momenta.
2. Potrči!
Sjeti se profesora fizičkog vaspitanja kojeg i dan danas mrziš jer te je tjerao da se napinješ na školskom terenu kao da si Usain Bolt, a ne budući nezaposleni akademski građanin društva. I trči. Trči koliko te noge nose s ciljem da se što više udaljiš od same lokacije ekspresije ljubavi.
Run, Forest, run.
Rennt, Lola, rennt.
Inspiraciju za fizičku aktivnost pronađi duboko u sebi, ali učini to.
Fizički se distanciraj od osobe, pa nek’ se ona mozga šta je maratonac ljubavi zaista mislio.
Ovim činom ćeš zaista riješiti problem emotivnog povezivanja sa drugim ljudskim bićem. Odveži svoje prisustvo od “volim te” osobe kroz trčanje na 500 metara minimalno, ili eventualno par skokova u dalj (ako si, eto, imao uvijek peticu iz fizičkog).
3. Pravi se gluv.
Ti to “volim te” naprosto nisi čuo. Prema tome, nisi u mogućnosti da odgovoriš, a u krajnju ruku, zašto bi? Ako osoba kojim slučajem ponovi “kobnu kombinaciju slova”, nastavi da držiš svoj “ne čujem, ne čujem” štit i siguran si. Ne može ti ništa!
4. Kreni da vrištiš.
Na nekoliko sekundi, stvori opštu konfuziju u “volim te” osobi kroz vrištanje na sav glas ili, kako ono kažu, “iz petnih žila”, a potom naglo uključi svoj “zdravorazumski” prekidač i nastavi da se ponašaš kao da se ništa nije desilo.
Ova taktika će zasigurno poslužiti cilju – zbunjivanje “volim te” osobe do te mjere će joj čak biti neprijatno što ti je uručila dar svoje glagoljive ljubavi. Čak je i moguće da će dotična osoba upotrijebiti stavku broj dva.
5. Kaži „Volim i ja TEBE“.
A svoje probleme sa uspostavljenjm smislenih međuljudskih odnosa liječi na psihoterapiji. Moraju i ti ljudi nešto da rade i od nečega da privređuju.
Za kraj, imaš još jednu opciju.
6. Laži.
Lažu da vreme leči sve, ali eto, ti slaži da voliš “volim te” osobu. I pretvaraj se da si dobra osoba zato što milostivo daruješ svoje riječi i iz sažaljenja uručuješ lažnu nadu.
Budi govno od čovjeka.
To pali, takođe.
eTrafika.net – Jelena Bjelaković