Povodom Međunarodnog dana voda, juče je na banjalučkom Trgu Krajine organizovan zabavni i edukativan program za banjalučke osnovce. Djeca i ostali posjetioci imali su priliku da nauče nešto o značaju vode, njenoj zaštiti i živom svijetu, ali i načinu prečišćavanja vode za piće.
Piše: Milica Kulić
“Ovogodišnje aktivnosti obilježavanja Svjetskog dana voda provodimo u okviru projekta ‘Sačuvajmo naše rijeke, sačuvajmo Vrbas’, čiji je cilj kroz rad sa osnovnim školama jačanje svijesti djece o značaju vode kao osnovnom preduslovu opstanka i razvoja, ali i njenom očuvanju”, kazala je Branka Trninić, direktorica banjalučkog “Vodovoda”.
Ovogodišnju manifestaciju organizovali su zajedno sa Centrom za životnu sredinu, a pod pokroviteljstvom Ambasade Švajcarske.
“Voda je zaista najugroženiji, a istovremeno i najvažniji resurs na planeti. Današnje aktivnosti biće nastavljane kroz projekte koji su danas predstavljeni, pa se nadam da ćemo ovu godinu obilježiti u znaku zaštite voda”, dodaje ona.
Kakva je voda koju pijemo?
“Voda u Banjaluci je higijenski ispravna, a to potvrđuju nalazi kako naše tako i labarotrije Instituta za javno zdravsto i ostalih nadležnih institucija u Srpskoj i Srbiji. Inače, deviza svjetske zdravstvene organizacije za 22. mart jeste tretman otpadnih voda, a to je naravno vid preventive i zaštite vode za piće jer ako zaštitimo naše rijeke od otpadnih voda onda ćemo imati i dobru sirovinu za prečišćavannje vode za piće”, kazala je za eTrafiku, Miljana Miljanović direktorica sektora kvaliteta vode i ekologije u banjalučkom “Vodovodu”.
Ona je dodala da Vrbas treba spasiti zaštitom od ispuštanja otpadnih voda, a kako izgleda proces prečišćavanja vode najmlađi su imali priliku da pogledaju na štandu “Vodovoda”.
“Danas smo donijeli test kojim smo pokazali tehnološki proces pripreme vode u pogonu, gdje se određuje mutnoća organske materije i uklanjanje iz vode. U čašu smo stavile sirovu vodu, odnosno rijeku Vrbas, pa smo uz pomoć aluminijum sulfata i polielektroita neutralisali mutnoću. Ovim eksperimentom željeli smo da pokažemo djeci kako je hemija interesantna”, kazala je za eTrafiku Zorana Popović Centra za kontrolu vode u Vodovodu.
Jelena Ivanić ispred Centra za Životnu sredinu ističe da je veoma važno da naše rijeke ostanu čiste i netaknute.
“Moramo se više zalagati za našu prirodu. Rijeke bi trebale da budu dostupne za sve ljude, a ne samo pojedince koji imaju korist od njih. Naše udruženje se aktivno zalaže protiv izgradnje hidroelektrana na rijekama, a za njihovo održivo korišćenje za sportove, pecanje i sve ostale aktivnosti koje neće uticati na promjenu ekosistema i prirode”, kaže ona.
Nakon predstavljanja programa za banjalučke osnovce na kraju manifestacije otvoren je konkurs za sve učenike osnovnih škola koji do 20. maja mogu slati sve svoje radove vezane za rijeke (pjesme, eseje, moguća rješenja za problematiku koja je prisutna na našim rijekama).