Sigurnim korakom do uspjeha, njen je životni moto. Želje, ambicije i snovi utemeljili su njen put. Elma Zeljković dolazi iz Bosanskog Petrovca, ima 27 godina i po struci je magistra poljoprivrednih nauka, tačnije hortikulture. Trenutno je nezaposlena i bavi se pirografijom. Njeni sugrađani je poznaju kao vrijednu mladu osobu, vedrog duha i divnog glasa, jer se Elma bavila i pjevanjem. Zbog obaveza, danas je to nešto rjeđe nego inače.
Tekst i fotografije: Kristina Šobot
Kao mala pokazivala je afinitet prema različitim vrstama kreativnog rada. Mnogo je crtala, bojila, pisala literalne radove i pravila razne predmete od papira i drveta. Tako je prije nekoliko godina, tražeći specifičan poklon za svoju tetku, sasvim slučajno naišla na predivno izrađeno pero, rad na drvetu sa ekserima i koncem.
„Nisam htjela naručiti poklon, jer sam htjela da ga napravim sama. Od oca sam tražila da mi napravi dasku na kojoj bih mogla raditi, te je tako počeo moj put sa ovim radovima. Nakon nekog vremena, sugerirali su mi da kupim pirograf, kojim bih mogla ucrtavati na radove svoj logo. Zahvaljujući mami koja mi je kupila pirograf, dopala mi se nova vrsta umjetnosti — pirografija”, objašnjava nam Elma.
Njen prvi rad sa ekserima i koncem je upravo spomenuto pero, a njen prvi pirografski rad bio je mala daska za rezanje sa ucrtanom mandalom uz riječ “porodica”, koji danas krasi dom njene porodice.
„Proces izrade u suštini nije komplikovan, više je dugotrajan. Samu dasku pravi mi moj otac. On priprema dasku od otpadnog materijala, drveta koji ostaje iza proizvodnje namještaja. Obično je u pitanju orah, bukva, hrast ili javor. Obrađuje je do najsitnijih detalja, potrebne veličine i kao takva dolazi do mene. Nakon toga u dogovoru sa mušterijama, ja pripremam šablone, crteže i počinjem sa izradom. Na dasci crtam običnom olovkom, pa tek onda pirografom. Također moram spomenuti Fadila Bolića, sa kojim intezivno surađujem. On izrađuje nevjerovatne daske za rezanje, mezu, ukras, različitih oblika i dimenzija”, rekla je ona za eTrafiku.
Dopada vam se ova priča? Podržite eTrafiku simboličnom pretplatom na Patreonu i pomozite joj da stvara ovakve sadržaje.
Radovi sa ekserima i koncem, nešto su komplikovaniji i teži, jer se tokom rada često desi da konac ostavi duboke otiske na koži prilikom zatezanja. Priprema daske je ista, osim što se daska premaže uljem radi dodatnog sjaja. Nakon toga se po šablonu kucaju ekseri, pa se veze jedan konac ili više konaca različitih boja, zavisno od rada i motiva.
„Za pirografiju je potreban dobar pirograf. To je aparat sličan lemilici, koji radi na temperaturi i do 450 stepeni, sa različitim nastavcima za različite načine izrade. Ako se rade neki jednostavniji radovi, šabloni se mogu pronaći na internetu. Ostalo pripremam sama u zavisnosti od toga šta mi se traži, koristeći dva programa u kojima spajam više motiva i slika u jednu cjelinu. Koristim i uljene boje, s tim da se takav rad onda mora nauljiti, kako se boja sa drveta ne bi brisala. Ovo je veoma široka tehnika, zaista se može uraditi mnogo različitih radova, ako postoji volja, inspiracija i smirenost. Nije teška tehnika, ali zahtjeva takozvanu hiruršku ruku, mirnoću, preciznost i pažnju, jer se radi pri jako visokim temperaturama. Zbog osjećaja radi se golim rukama, te postoji mogućnost povreda, a i drvo brzo sagorjeva, pa kad jednom sagori teško se može popraviti”, kaže Elma.
Najjednostavnije radove može da završi za tri sata, dok komplikovanije radi i po nekoliko dana. Njen najveći rad sa ekserima i koncem je za kafeteriju u Bihaću, gdje je potrošila čak 1810 eksera. U moru dragih radova, izdvaja tri različita cvijeta, koja se nalaze u njenom domu.
„Najteže je raditi portrete, to su jako specifični radovi, jako detaljni i zahtijevaju duplo veću pažnju i preciznost za izradu”, navodi ona.
U saradnji sa JU Centar za kulturu i obrazovanje, u Bosanskom Petrovcu, odradila je niz kreativnih radionica za djecu školskog uzrasta. Prijatno se iznenadila kada je vidjela koliko kreativne i talentovane djece ima u ovoj maloj lokalnoj zajednici.
„Inače sam perfekcionista, jako puno obraćam pažnju i na najsitnije detalje. Upravo to mi daje mogućnost da napravim lijep rad. U detaljnom razgovoru i dogovoru sa kupcem, uspijem napraviti sve ono što zamisle. Na početku radila sam radove samo za porodicu i prijatelje, a sada moji radovi putuju u Austriju, Italiju, Ameriku, Australiju, a nedavno je jedan rad otišao čak u Kinu. Znači sve se može kad se hoće”, ponosno nam govori.
Na prepreke i probleme u toku izrade rada ne nailazi. Njena inspiracija je njena porodica i prijatelji, koji su uz nju od samog početka. Ima podršku sugrađana, počevši od toga što je prate na društvenim mrežama i naručuju radove.
„Posebno sam zahvalna svojim roditeljima i bratu na tome što su na samom početku bavljenja ovim poslom, trpili sate i sate zakucavanja eksera. Svaka im čast”, govori nam kroz smijeh.
Radove radi po narudžbi, ali poneki ostavi sebi ili pokloni dragim osobama. To se dešava kada dođe miran period, bez mnogo narudžbi, te ima viška vremena da iskaže svoju inspiraciju i ideje. Na instagramu je otvorila stranicu na kojoj objavljuje svoje radove i prima narudžbe pod nazivom „E.R.WoodArt”.
Za kraj, imala je poruku za sve čitaoce eTrafike.
„Moja poruka ne može biti jednostavnija. Slušajte sebe, ono što se nalazi u vama. Svaki početak je težak, ali uz dovoljno truda, rada, uz volju i podršku svojih najbliži, sve se može postići”, govori nam ponosno.