Alergija na mlijeko je najučestalija alergija kod djece u Bosni i Hercegovini. Vodeći je alergen kod dojenčadi, oko jedan odsto kod odrasle populacije i oko dva-tri odsto djece. Najviše su izložena dojenčad i mala djeca, s obzirom na to da su bjelančevine mlijeka prve strane bjelančevine s kojima se susreće organizam dojenčeta, piše Klinika.ba. I pored takvih statističkih podataka, činjenica je da u BiH ne postoji udruženje za djecu s alergijama na hranu.
Piše: Snježana Aničić Petković; Foto: Alma Hasanović – Fotobaza.ba
Branka Nikić Stokić iz Brčkog, majka je trogodišnje djevojčice i dječaka od 16 mjeseci. Oboje su alergični na proteine kravljeg mlijeka (PKM). Jako crvenilo, osip, razdražljivost i svrab počeli su se pojavljivati oko drugog mjeseca života.
„Prvi put smo se susreli sa tom dijagnozom kod pedijatra u privatnoj praksi, gdje nam je rečeno da je naša kćerka alergična na PKM i da hitno mijenjam ishranu, ako je dojim. Ako ne dojim ili je to kombinovano hranjenje, onda je neophodno da koristimo adaptirano mlijeko prilagođeno alergičarima koje je prilično skupo, u odnosu na standardno“, prisjeća se Branka.
Dodaje da je u dječije zdravstvene kartone u Domu zdravlja upisana dijagnoza, ali nisu dobili nikakvu preporuku niti konkretan savjet. Zajedno sa suprugom i užom porodicom se snalazila oko svega. Osim o ishrani, bilo je potrebno informisati se i o proizvodima za njegu kože kako bi se posljedice donekle sanirale. I za to je potrebno izdvojiti više novca nego za obične kreme za bebe i djecu.
„Bilo bi dobro da postoji neko konkretno udruženje kojima bi se roditelji mogli obratiti za pomoć i ispravne savjete. Možda i postoji, ali mi nismo upućeni, niti nas je iko uputio iz medicinske struke, jer postoje mnogo teži slučajevi nego što je naš“, iskrena je Branka.
Sa sličnim problemima se bori i Banjalučanka Vanja Praštalo, majka šesnaestomjesečnog dječaka. Da je dječak alergičan primijetila je ubrzo nakon uvođenja prvih namirnica sa šest mjeseci. Odmah je reagovao na pšenicu osipom oko usta. Sa osam mjeseci je popio gutljaj adaptiranog mlijeka i osuo se oko usta i po bradi. Zbog reakcija na te namirnice, doktor je savjetovao da žumanjak uvedu sa godinu dana. Ispostavilo se da reaguje na bjelanjak, ali ne i na žumanjak.
„U savjetovalištu je doktorica davala preporuke što se tiče ishrane. Upućeni smo kod nutricioniste, ali ga još nisam odvela zbog obaveza. Suprug je samo vikendom kući, a teško je sve kombinovati jer imam i starijeg sina školarca. Na Fejsbuku sam pronašla nekoliko grupa vezanih za alergiju koje su mi od pomoći i danas, što za recepte, što za iskustva. S obzirom da ne može ništa mliječno od kravljih proizvoda, doktorica je savjetovala AD do treće godine zbog unosa potrebnih minerala i vitamina. Pije „Nestle NAN HA“ (bitna je ta oznaka HA-hipoalergeno) jer drugo na našem tržištu nije bilo kad smo krenuli da koristimo“, napominje ova majka.
Dječaku nije urađen alergo test s obzirom na to da on u njegovom uzrastu može biti lažno pozitivan ili negativan. Alergija i intolerancija su utvrđeni iz krvi. Priznaje da nije upoznata sa tim da li imaju pravo na refundaciju troškova ili neke druge olakšice i upravo je to problem sa kojim se susreću roditelji, ne znaju kome da se obrate niti su upoznati o svojim pravima.
Mjesečno potrebno nekoliko stotina maraka
Roditelji čija djeca imaju neki oblik alergije na hranu, primorana su da na mjesečnom nivou izdvajaju i nekoliko stotina maraka za ishranu svoje djece. Iznos varira od mjeseca do mjeseca, u zavisnosti od uzrasta djeteta i količine koja je potrebna. Brankina djeca, po preporuci pedijatra, koriste adaptirano mlijeko „Aptamil Pregomin-allergy digestive care“. Jedna kutija od 400 grama na bh. tržištu sada košta oko 50 maraka, a mjesečno je ovoj porodici potrebno oko deset kutija.
„Ovu formulu za alergičare nije moguće nabaviti u svakoj apoteci, a takođe nalazi se i u ograničenim količinama, tako da je morate unaprijed naručiti i obezbijediti tamo gdje je dostupna. Samo da napomenem da je ova formula u Srbiji i Hrvatskoj znatno jeftinija, a besplatna je za djecu koja su alergična na PKM“, govori Branka za eTrafiku.
Ova porodica, donedavno nije tražila refundaciju troškova od strane Fonda zdravstvenog osiguranja Brčko. Brankin suprug, koji je po struci pravnik, prije nekoliko mjeseci je predao zahtjev za refundaciju, koji je odobren.
„Na osnovu mišljenja i nalaza dječijeg gastroenterohepatologa, koji inače ne ordinira u bolnici u Brčkom, a nalaz je neophodan, specijalistu smo morali potražiti u drugom gradu, u privatnoj praksi. Na osnovu toga smo dobili rješenje i refundaciju troškova unazad nekoliko mjeseci, za račune koje smo sačuvali. Vjerujem da drugi roditelji, sa istim problemom, nisu upoznati sa pravima i mogućnostima“, napominje i dodaje da se nada da će pravo na refundaciju imati svi roditelji u cijeloj BiH.
Nada se da će se njenoj djeci alergija vremenom skroz povući. Iako ovakve alergije nestanu, u prosjeku, do pete godine, svjesna je da ima odstupanja. Kod djevojčice je primijećeno lagano povlačenje alergije, ali su i dalje oprezni sa hranom. Na kraju, apeluje na nadležne da hitno urede ovu oblast jer, kako kaže, postoje mnogo teži slučajevi od onih sa kojima se suočava njena porodica.
Porodica Praštalo jedno pakovanje hrane od 400 grama plaća 27 KM. Kako kaže, otprilike jedna kutija je dovoljna za pet dana. Nekad ta količina traje i kraće.
Roditelji slabo informisani
Kod oko 50 odsto osoba koje su zbog alergije na kravlje mlijeko uzimale sojino mlijeko, razvila se osjetljivost i na soju. Oko 50 odsto osoba alergičnih na kravlje mlijeko, alergično je i na kozje mlijeko. Na sreću, preosjetljivost na mlijeko često nije trajni poremećaj.
Osobe s alergijom na mlijeko moraju ga izbjegavati u svim formama uključujući sve mliječne proizvode, pa čak i proizvode bez laktoze. Glavni uzrok alergije na mlijeko su bjelančevine, a mliječni šećer (laktoza) razlog je pojave intolerancije tj. netolerancije ili nepodnošenja laktoze, zbog nedostatka enzima laktaze u probavnom sistemu koja razgrađuje laktozu. Sastojci mlijeka, koji se koriste kao aditivi u mnogim prehrambenim proizvodima, takođe su izvor alergije i/ili intolerancije, zato je veliki broj hrane skriveni izvor alergena.
Kada je riječ o simptomima, oni mogu biti blagi ili sa teškim reakcijama. Pod blagim se podrazumijevaju: osip, svrab kože, dermatitis, povraćanje, dijareja, zatvor, ili abdominalne kolike. Teške reakcije se odnose na: otežano disanje, oticanje lica i grla (angioedem), ili anafilaksiju, koja je po život opasno stanje.
Specijalistkinja fizijatrica-nutricionistkinja dr Gordana Ljoljić Dolić napominje da kod novorođenčadi, simptomi su često nespecifični i mogu uključivati slabo napredovanje na težini, dok kod starije djece reakcije mogu biti specifičnije. Pravovremena dijagnoza je ključna za sprečavanje ozbiljnih komplikacija.
„Kod većine djece alergija na proteine kravljeg mlijeka nestane do treće ili pete godine života, iako u nekim slučajevima može trajati i duže. Tolerancija na mliječne proteine se često razvija postepeno, ali kod manjeg broja djece alergija može biti prisutna tokom cijelog života“, govori Ljoljić Dolić i dodaje da roditelji mogu potražiti pomoć pedijatra, alergologa ili gastroenterologa za dalje testiranje i plan liječenja.
Nepostojanje specifičnog udruženja značajno otežava pristup informacijama i podršci. Sa tim je saglasna i doktorica Ljoljić Dolić koja naglašava da bi postojanje takvog udruženja olakšalo porodicama pristup informacijama, podršci i resursima. Kako kaže, osnivanje takvog udruženja moglo bi pomoći u razmjeni iskustava, edukaciji roditelja i zagovaranju boljih prava za ovu populaciju.
Brčko refundira troškove, u RS hrana na Listi A
Kako su objasnili iz brčanskog Fonda zdravstvenog osiguranja (FZO), svaki zahtjev osiguranih lica podnesen za refundaciju pruženih zdravstvenih usluga, lijekova i hrane za djecu koja imaju određene alergijske probleme se razmatra na komisiji za upućivanje na liječenje osiguranih lica u zdravstvenu ustanovu van Brčkog. Dodaju da je refundacija moguća te da djeca svakako imaju prioritet. To u praksi znači da roditelji uvijek moraju imati spremnih nekoliko stotina maraka koje će da potroše na hranu, da bi zatim tražili da im Fond refundira taj novac, nakon dostavljanja kompletne dokumentacije.
Fond zdravstvenog osiguranja RS finansira više preparata koji su potrebni djeci sa određenim alergijama i ta hrana se podiže na recept u apotekama koje sa Fondom imaju potpisan ugovor.
„Na Listi A lijekova koji se izdaju na recept nalazi se hrana za tu namjenu, a riječ je o sljedećoj vrsti hrane: ‘Neocate LCP’, ‘Novalac Allernova AR’, ‘Aptamil Allergy Digestive Care’, ‘Humana SL Expert’. Budući da se pomenuta hrana nalazi na Listi lijekova koji se izdaju na recept i Fond je finansira, nema potrebe za refundacijom, nego osiguranici koji imaju indikacije, ovu hranu podižu u apoteci na recept“, rekla je Darija Filipović Ostojić iz FZO RS.
Napominje da se ova hrana propisuje osiguranicima koji imaju indikaciju, poput alergije na kravlje mlijeko, u slučaju multiple alergije na hranu kao i za djecu koji imaju Nethertonov sindrom.
„Svu pomenutu hranu preporučuje pedijatar kod kojeg je dijete registrovano, koji takođe i piše recept za ove preparate. U 2023. godini ukupni trošak Fonda za navedenu hranu bio je 228.830 KM, a do kraja oktobra ove godine iznosi 206.354 KM“, kaže Filipović Ostojić.
U FBiH nadležni kantonalni zavodi
U Federaciji BiH, za ovu problematiku su zaduženi zavodi kantona. Od deset kantona u Federaciji BiH, na naš upit odgovorilo je njih šest.
Zavod zdravstvenog osiguranja Bosansko-podrinjskog kantona nije vršio refundaciju za troškove roditeljima čija djeca zbog alergija imaju posebnu ishranu.
Zavod zdravstvenog osiguranja (ZZO) Hercegovačko-neretvanskog kantona sufinansira/refundira prehranu djece sa alergijama. Dijetetski preparati se odobravaju za teške alergije na kravlje mlijeko i multiplu intoleranciju hrane kod djece do navršenih deset godina u visini do 100 odsto vrijednosti potrebne terapije, a po preporuci bolničkog specijaliste pedijatra na osnovu laboratorijskih nalaza o alergiji.
Na području Tuzlanskog kantona (TK), kantonalno Ministarstvo zdravstva utvrđuje Program specijalne hrane. On sadrži vrste specijalne hrane koje se mogu finansirati iz sredstava Zavoda zdravstvenog osiguranja TK, broj osoba i visinu sredstava za sufinansiranje pojedine specijalne hrane i pristupe za njeno korištenje.
„U Program specijalne hrane spada i hipoalergena adaptirana mliječna formula. Ostvarivanje prava vrši se na osnovu medicinske dokumentacije koja je utvrđena Programom specijalne hrane. Osigurana lica pravo ostvaruju na osnovu indikacija i medicinske dokumentacije, podnošenjem zahtjeva za sufinansiranje u iznosu do 100 KM mjesečno“, istakao je Riad Kurtalić iz ZZO ovog kantona.
Zavod zdravstvenog osiguranja Unsko-sanskog kantona posredstvom javnog poziva osiguranicima sufinansira troškove nabavke bezglutenske i specijalne hrane.
„Maksimalni iznos sufinanciranja određuje se u jednakom iznosu ovisno o broju prijavljenih po objavljenom javnom pozivu za svaku godinu. Kriteriji za učešće u programu sufinanciranja su utvrđena dijagnoza glutenska enteropatija(celijakija), Kronova bolest kao i ostala oboljenja kod kojih osigurana lica koriste samo bezglutensku hranu ili teško oboljenje kod kojih zdravstveno stanje osiguranog lica zahtijeva enteralnu prehranu specijalnom hranom“, objasnili su.
U Kantonu Sarajevo (KS) refundira se hrana za posebne medicinske potrebe dojenčadi i male djece od rođenja do 36 mjeseci života u indikaciji liječenja preosjetljivosti na bjelančevine kravljeg mlijeka ili višestruke intolerancije na proteine hrane, gdje se potpuno isključuju mliječne bjelančevine iz prehrane djece. ZZO KS refundira sredstva za kupljenu hranu u iznosu od 100 odsto. Navedene zahtjeve razmatra nadležna komisija, a potrebno je priložiti medicinsku dokumentaciju gdje se vidi preporuka za navedenu hranu.
Zavod za zdravstveno osiguranje Srednjobosanskog kantona vrši povrat sredstava potrošenih za nabavku potrebnih dodataka prehrani po utvrđenim cijenama. Dodaci prehrani odobravaju se djeci u potrebi za posebnom ishranom do navršenih 18 godina života, na osnovu preporuke specijaliste pedijatra kojom je navedena dijagnoza, vrsta prehrane i mjesečne potrebe za dodatkom prehrani.