Protekle četiri godine općinu Banovići obilježilo je hapšenje načelnika Bege Gutića (SDA), njegov sukob sa predstavnicima nove većine u Vijeću koja je kulminirala tučom ispred zgrade općine, ali i optužbe pojedinaca iz Općinskog vijeća da nadležno Tužilaštvo i policija štite načelnika.
Izvor: misbih/Inforadar.ba
Gutić je, podjetimo, uhapšen zbog sumnje da je počinio krivično djelo zloupotreba položaja ili ovlaštenja, a prilikom privođenja od njega je oduzet i mobitel radi vještačenja. Hapšenje su izveli pripadnici Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) sredinom 2022. godine, koji su Gutića ubrzo pustili na slobodu.
Prema dokumentaciji koja ga inkriminira, Bego Gutić kao općinski načelnik više od 90 posto javnih nabavki provodio je preko netransparentnih direktnih sporazuma, o čemu je pisao i portal Pratimo tendere.
Namještanje tendera
Podsjećamo da je InfoRadar objavio da je samo u 2021. godini, od ukupno 51 ugovora općine Banovići (317.977 KM), čak 45 njih sklopljeno direktno. Poreski obveznici ova “namicanja” poslova privatnicima od strane načelnika Gutića platili su 179.928 KM. Od tih 45 poslova, 23 je procijenjeno gotovo do granične zakonske vrijednosti od 6.000 KM za direktnu pogodbu. Nekoliko direktnih sporazuma predstavljaju klasično “cijepanje nabavki”, čime je skriveno pogodovanje i namještanje tendera.
Načelnik se pobrinuo da dio toga ostane i u familiji pa u vezi s tim je u više navrata angažovao firmu Gutić transport njegovog rođaka, kojoj se daju poslovi “od igle do lokomotive”. Najprije je 1. aprila 2021. godine Općina Banovići od Gutić transporta iznajmila ICB mašinu za 5.000 KM budžetskog novca. Potom je firmu svog rođaka načelnik angažovao i za iskope i zemljane radove, za što im je plaćeno dodatnih 5.990 KM, a onda je Gutić transport revidirao i glavne projekte kod Tangrama iz Lukavca, za šta je Općina izdvojila 5.900 KM.
U martu 2022. godine Gutić transport je, kako je pisao InfoRadar, nakon provednog tendera i odabira “komisije” dobio i posao “izrade džambo plakata, grafičkih proizvoda, reklamnih stalaka, pozivnica, zahvalnica i čestitiki”, što je plaćeno s oko 16.000 KM budžetskog novca. I ovo je sve od onoga za što se zna.
Načelnik Gutić je, osim Gutić transporta, po broju direktnih ugovora po SDA liniji posebno favorizirao firmu Tanović kojoj je za uređenje Ulice Alije Izetbegovića plaćeno 5.950 KM. Za renoviranje i općinske prostorije i za taj posao istoj firmi je isplaćeno 2.497 KM. Tanović je, nadalje, sanirao i potporni zid u naselju Čifluk za 5.969 KM, te korito u Mrahorovićima za 3.686 KM. Zahvaljujući direktnim sporazumima, Tanović sanira i Informativno-edukativni centar, a posao je bio vrijedan 5.983 KM.
Početkom 2021. godine Općina Banovići nabavila je 36 tona uglja, a nabavka je direktno dogovorena sa RM Company i plaćena 5.040 KM. U julu 2021. ista firma dobila je ugovor za prevoz nepoznatih roba i materijala, u vrijednosti 5.900 KM.
Kuhinjski namještaj kupljen je kod Ading Commerca za 5.900 KM, a IMUS Team je za 5.840 KM isporučio kancelarijski namještaj. Informatička oprema nabavljena je od firme Disti i koštala je 5.700. Gutić je isti iznos (5.700 KM) iskeširao firmi Amde projekt za nadzor prilikom sanacije Holandske kuće, objavio je InfoRadar.
Spisak Gutićevih favorita ovim nije konačan. Glavni projekt za regulaciju korita Litve PGP Hidroinženjeringu plaćen je je 5.930 KM, dok su Gutić i Općina Banovići za izradu studije za vodne saglasnosti istoj kompaniji isplatili 5.900 KM.
Za usluge bankarstva i platnog prometa NLB Banci je iskeširano 5.990 KM, dok je izrada projekta za 15 stanova Atrius Projektu plaćena 5.900 KM. Ova firma uradila je i elaborat za dva stambena projekta za opet 5.900 KM. Oba posla urađena su istog dana, 24. maja 2021. godine.
Posebno su interesantni višegodišnji sumnjivo sklopljeni ugovori sa agencijom Inform.
Inform je, naime, određen za održavanje službene općinske web stranice te mu je tokom 2021. godine isplaćivano po 5.999 KM budžetskih sredstava na mjesečnoj osnovi.
Inače, vlasnik Informa je Emir Alibašić iz Živinica. Diplomirani je inžinjer elektrotehnike i kao pomoćnik direktora uposlenik je Zavoda zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona. Dakle, on je osoba koja zastupa pravno lice Agencija Inform Živinice i istovremeno kao uposlenik javne ustanove prima platu.
Sve je počelo prije nekoliko godina kada se u Tuzlanskom kantonu pojavio novi informativni web-portal nezavisni.ba. Kao što su mediji objavili, vlasnik domene ovog portala upravo je Emir Alibašić.
Kako je InfoRadaru tada potvrđeno iz više izvora, Nezavisni.ba je formiran sa zadatkom očuvanja pozicije i vlasti SDA, ali i stranačkog i familijarnog širenja uticaja i svega što uz to ide. Nimalo slučajno, portal je osnovan donacijom Vlade TK, znači novcima građana ovog Kantona i to “na ime usluga promoviranja općina TK”. Što znači i još veće familijarno širenje uticaja, kao i kontrole nad javnim nabavkama jer je Alibašić zet Gutićevog brata.
Zakazala pravna država
Ideja je došla u trenutku kada je Kantonalna televizija iz Tuzle ukazivala na nezakonitosti tadašnjeg premijera Bege Gutića, nakon čega je on angažirao Alibašića i njegovu agenciju Inform te im dodijelio donaciju Vlade TK “za promociju općina u ovom Kantonu” (Sl. novine TK br. 16., 6.11.2017.). Svo to vrijeme Alibašić je bio uposlenik Zavoda zdravstvenog osiguranja TK.
Kulminacija je uslijedila raspadom SDA Tuzlanskog kantona te formiranjem Pokreta demokratske akcije (PDA) Mirsada Kukića, a nakon što je Alibašić, zahvaljujući IT resursima, kupio sve domene s ekstenzijom.ba koje u sebi sadrže ime PDA ili PDA BiH.
Kako su mediji tada pisali, domene su kupljene s ciljem onemogućavanja bilo kakve promocije Kukićeve nove političke partije i kasnije su ostale pod direktnom kontrolom Bege Gutića.
Protiv Gutića je formiran predmet te je rađeno vještačenje njegovog mobitela, ali ni do danas istraga nije dobila epilog.
Gutićevi suparnici ističu da je u cijelom slučaju zakazala pravna država, te da se policija i tužitelji drže po strani. Ističu da niko ne želi da istražuje odakle Gutiću nekoliko poslovnih prostora u Banovićima, dva stana u Tuzli i kuće u Omazićima te stanovi u Sarajevu.
Gutić, koji je kandidat i za izbore u oktobru 2024. godine, prema rezultatima koje je objavio Istinomjer u septembru ove godine, dao je 21 predizborno obećanje 2020. godine, a od toga je većim dijelom ispunio 11 te isto toliko djelimično. Manjim dijelom ostalo je ispunjeno jedno obećanje, a jedno je prekršeno.
Prekršeno je obećanje da će cijene komunalnih usluga biti smanjene zbog činjenice da su cijene povećane tokom mandata. Većim dijelom ispunjena su obećanja koje se tiče razvoja infrastrukture, uključujući izgradnju puteva, postavljanje javne rasvjete, radove na vodovodnoj mreži i izgradnji gradske deponije. Mandat Bege Gutića obilježilo je i nekoliko pokušaja opoziva, ali su svi propali.
Osim navedenog, Općinu Banoviću “tresli” su i sumnjivi dogovori i angažman sa firmom iz Srbije a sa kojom je, prema pisanju Fokusa, uprava Rudnika mrkog uglja “Banovići” za potrebe eksploatacije uglja s površinskog kopa “Grivice” u blizini Banovića dovezla mobilno drobilično postrojenje iz Srbije. Za to postrojenje nadležne službe RMU “Banovići” su retroaktivno izdale upotrebnu dozvolu i prateću dokumentaciju, a radnici koji rade na ovom postrojenju nisu ni prošli obuku za rad na ovoj mašini.
Siva eminencija
Pod lupom istražitelja se našao i RMU Banovići. Naime, predsjednik PDA BiH i nekadašnji vladar iz sjene u Rudnicima mrkog uglja Banovići Mirsad Kukić sankcionisan je zbog umiješanosti u značajnu korupciju. Iz State Departmenta je početkom 2022. saopćeno da sankcije protiv Kukića, prije svega, podrazumijevaju zabranu ulaska u SAD zbog koruptivnih aktivnosti u radu rudnika u Banovićima. S mjesta predsjednika PDA se formalno povukao nakon što je stavljen na “crnu listu”.
Naime, Kukić (preminuo u junu ove godine, op.a) se teretio da je prisvajao javna sredstva za ličnu korist i miješao se u odluke o zapošljavanju i imenovanju da bi stjecao političku korist. Javna je tajna da je Kukić 16 godina, koliko je obavljao različite funkcije u RMU Banovići, stjecao političku i ekonomsku moć. Godinama je bio siva eminencija banovićkog rudnika. Zbog privrednog kriminala u rudniku osuđen je na godinu i pol zatvora, a prošle godine nepravosnažno zbog afere u predmetu Bosna na godinu dana zatvora, zbog krivičnog djela primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem.
Kukić i Gutić godinama su bili u sukobu a epicentar svega se desio u aprilu 2021. tokom pokušaja smjena Gutića. Bliski kontakt i razgovor tada je skoro prešao u fizički sukob, koji je spriječen brzom reakcijom policijskih službenika.