Tradicionalno bojenje i ukrašavanje vaskršnjih jaja organizovano je u humanitarnom udruženju žena „Duga“ iz Banjaluke. Okupili su se brojni članovi različitih uzrasta da bi se prisjetili kako su se nekad šarala jaja, a mlađi članovi pokazali si i koje su nove tehnike ukrašavanja.
Profesor u penziji, Dušan Stojnić, kaže da je tehniku šaranja jaja naučio od svoje pokojne majke koja je uvijek za njih djecu pravila vaskršnje peretke i ukrašavala jaja. Nakon njene smrti počeo je sam da ukrašava jaja za svoje porodicu i rodbinu. Jaja ukrašava voskom a na šarama su prikazani različiti motivi.
„Svako jaje je unikatno i razlikuje se od ostalih. Za mene je Vaskrs najljepši praznik i svi običaji koji idu uz njega imaju neku posebnu draž. Sa zadovoljstvom prenosim ovo svoje znanje i na djecu i želja mi je da se stari običaji što duže zadrže i da se očuva tradicija. Danas je dosta prisutan otpor prema tradiciji i ja pokušavam da utičem na to. Radio sam i vaskršnje čestitke kao jedan vid čestitanja praznika koji je mnogo bolji od slanja SMS poruka. Radim iz ljubavi i poštovanju prema prazniku i Hristovom Vaskrsenju i želja mi je da naša djeca nastave ove lijepe običaje“, kazao nam je Stojnić.
Najljepša vaskršnja jaja obično stoje kao ukras jer je u njih uloženo dosta truda i bilo bio šteta da se razbiju. Takva su i jaja Ljiljane Stanar koja koristi kist i boju, a na kraju jaja prelakira bezbojnim lakom radi sjaja. Ljiljana je već deset godina članica „Duge“. Radni vijek provela je kao profesor u banjalučkoj Gimnaziji, ali je potreba da nekom vrstom likovnom izražavanja uvijek bila prisutna. Kada je otišla u penziju postala je gospodar svog vremena pa je njen hobi postao njeno glavno zanimanje. Ove godine koristila je kokošija jaja, a motivi su cvijetni i apstraktni.
„Ljudi često ne vjeruju da se radi o pravom jajetu. Ja se svake godine trudim na uradim nešto novo, a prošle godine sam ukrašavala pačija jaja koja su specifična po svojoj izrazito bijeloj boji. Inače sam i keramičar i pravila sam i keramička jaja kao neka mala umjetnička djela. Osim jaja izrađujem minijaturne keramičke lutke u specifičnim nošnjama“, priča Ljiljana za eTrafiku.
Jaje je simbol obnavljanja prirode i života, a po tradiciji jaja se farbaju na Veliki Petak. Podsjećamo da je Vaskrs najvažniji hrišćanski praznik kada je Isus Hristos pobijedio smrt i svim ljudima darovao vječni život. Ove godine pravoslavni Vaskrs i katolički Uskrs obilježavaju se na isti datum 20. aprila.
Šaranje vaskršnjih jaja organizovano je i u pravoslavnom srpskom dječijem vrtiću „Anđelak“. Iako jako mali, mališani iz ovog vrtića znaju šta zbog čega proslavljamo Vaskrs i koji su to običaji u vezi sa ovim praznikom.
Rado su nam objasnili da Vaskrs slavimo zbog Hristovog vaskrsenja, i da se tada tucamo jajima koje smo ranije ukrasili raznim šarama. Zbog različitih boja ovaj praznik uglavnom ih podjeća na radost.
Osim ukrašavanja jaja mališani su naučili i prigodne Vaskršnje pjesmice, ali i tradicionalni pozdrav „Hristos Vaskrse! – Vaistinu Vaskrse“. Pogledajte kako je izgledalo šaranje vaskršnjih jaja u vrtiću „Anđelak.“
eTrafika.net – Sonja Terzić