Na trećem Poslovnom forumu mladih pod nazivom “Mladi u preduzetništvu BiH – ludost ili mudrost”, predstavljeno je 12 ovogodišnjih pobjedničkih studentskih ideja. Forum je organizovan u sklopu projekta Studentsko preduzetništvo/poduzetništvo, u kojem je u posljednje tri godine preko 1 500 studenata učestvovalo sa svojom poslovnom idejom.
Jedna od dobitnica nagrada je i Ljubica Skoko, članica grupe„Tim jard“ iz Širokog Brijega. Njihova poslovna ideja je proizvodnja vrtnog namještaja od recikliranih materijala od kojih je osnovni auto-gume.
„U okolini našeg grada ima dosta auto-otpada i mi smo došli na ideju da ga iskoristimo. Počeli smo da pravimo namještaj i vidjeli smo da to dosta dobro izgleda i da se uopšte ne vidi da je napravljeno od guma. U to vrijeme počelo je i ovo takmičenje i mi smo se prijavili i osvojili jednu od nagrada. Planiramo da realizujemo prodaju u poslovnom prostoru i trenutno pripremamo izložbeni salon namještaja. Registrovali smo firmu a trenutno imamo zaposlenog jednog radnika jer smo tek na početku, ali za sada nam dobro ide“, kazala nam je Skoko.
Nagradu je osvojio i tim “Zelena dolina” iz Banjaluke. Anja Ćosić iz ovog tima kaže da je njihova ideja uzgoj ljekovitog bilja, a regostrovali su poljoprivredno gazdinstvo.
„Odlučila sam se za organsku proizvodnju ljekovitog bilja, što znači da nema upotrebe hemijskih sredstava bilo kakve vrste. To iziskuje više rada ali i donosi veću prodajnu cijenu proizvoda. Već sam dogovorila otkup cjelokupne mase koju proizvedem“, priča Ćosićeva.
Mirjana Ribić i Dijana Ilić iz nagrađenog tima „Agrikola“ odlučile su se za proizvodnja bijelog lika.
„Došle smo na ovu ideju zbog nedostatka domaćeg bijelog luka na našem tržištu, a i kako bismo odgovorile na potrebe domaćih potrošaća za kvalitetnim domaćim proizvodom. Registrovale smo nekomercijano poljovrivredno gazdinstvo, i očekujemo brzu i laku prodaju konačnog proizvoda”, rekla nam je Ribićeva.
Projekata financija Agencija za međunarodni razvoj USAID, a direktor Ekonomskog odjeljenja misije USAID-a u BiH, Tomas Rohas, rekao je da USAID pokušava da ublaži rizike sa kojima se mladi preduzetnici suočavaju kada prvi put izađu na tržište i da im pomogne da steknu nove vještine i samopouzdanje.
“Današnji skup je veoma značajan, jer se odnosi na mlade i njihovo zapošljavanje, koje je jedno od najtežih pitanja u zemlji, s obzirom na to da je više od 63 odsto ove populacije nezaposleno”, rekao je Rohas.
Menadžer projekta Studentsko preduzetništvo, Miloš Todorović, kaže da je projekat pri kraju, a da je ideja bila da podstaknu mlade da se bave preduzetništvom, što su u protekle tri godine i uspjeli.
„Najviše poslovnih ideja mladih je iz oblasti poljoprivrede i informaciono komunikacionih tehnologija. Vladalo je veliko interesovanje od strane studenata i preko 1 500 ljudi prošlo je kroz proces učenja kreiranja, predstavljanja i realizacije svoje poslovne ideje. Rezultat je oko 30 novih firmi, a preko 60 odsto preduzeća nastalih kroz ovaj projekat još uvijek funkcioniše“, kazao je Todorović.
Projekat finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Centar za istraživanja i studije – GEA u partnerstvu sa Univerzitetom u Sarajevu, Univerzitetom u Banjoj Luci i Sveučilištem u Mostaru. USAID je za ukupno 30 studenta donirao po 4 000 dolara pa ukupan nagradni fond za studentske poslovne planove ove godine iznosi iznosi 48.000 dolara.
eTrafika.net – Sonja Terzić