Povodom obilježavanja Svjetskog dana srca Banjalučani su imali priliku da besplatno izmjere krvni pritisak, holesterol i šećer u krvi. Stručnjaci upozoravaju na značaj redovnih pregleda i zdravih životnih navika, jer je su kardiovaskularne bolesti najveći uzročnici smrti u Srpskoj.
Nacionalni koordinator za prevenciju kardiovaskularnih bolesti i predsjednik Udruženje kardiologa RS, Duško Vulić, kazao je da su najranjivija kategorija muškarci preko 55 godine i žene preko 65, dodajući da je procenat smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti oko 53%.
„Svakog dana u RS desi se 6 do 7 srčanih udara, a to je godišnje oko 1 500-1 600. Kontrole uglavnom obavlja starija populacija, a mlađa rijetko, pa je naš cilj da posebno animiramo mlade da što ranije počnu sa kontrolama jer imamo situaciju da se sve češće upravo kod mladih ljudi dešavaju infarkti“, kazao je Vulić.
Pomoćnik direktora za medicinske poslove u Domu zdravlja Banjaluka, Nevena Todorović, kaže da je u početnoj fazi srčanih oboljenja teško primijetiti bilo kakave simptome i da je zato veoma važna redovna kontrola.
„Apelujemo na stanovništvo da se odazivaju na preventivne preglede koji se obavljaju u svim domovima zdravlja i koji su besplatni. Imamo problem kod mladog i radno sposobnog stanovništva jer oni nemaju vremena da se bave svojim zdravljem i slabo se odazivaju na preglede. Poželjno je da se pregled obalja jednom godišnje kako bi se mogle otkriti sve promjene u njihovoj ranoj fazi, a sa redovnim pregledima trebalo bi početi već od 18-te godine”, priča Todorovićeva.
Pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite u Vladi RS, Milan Latinović, naglasio je da Ministarstvo provodi aktivnosti u dva pravca, prvi se odnosi na prevenciju gdje je najvažnija edukacija, a drugi je liječenje gdje je glavna izgradnja kapaciteta i službi koje mogu dati najsavremenije usluge.
„Radimo na uspostavljanju kurikuluma namijenjenih učenicima osnovnih i srednjih škola koji se odnose na važnost zdrave ishrane, fizičke aktivnosti i smanjenja štetnih navika. Takođe, radimo na razvijanju sistema koji se bavi kardiovaskularnim bolestima, a rezultat je invazivna kardiologija koja postoji u Banjaluci i Bijeljini, a koja koristi savremene dijagnostičke i terapeutske metode kojima se postižu dobri rezultati”, kaže Latinović.
Svaka osoba nakon 25 godine ima određene promjene na krvnim sudovima koje treba redovno kontrolisati. Gojaznost, fizička neaktivnost, pušenje i upotreba alkohola negativni su faktori koji utiču na razvoj takvih promjena.
eTrafika.net – Sonja Terzić