Kako bi promovisali antidiskriminacijsko zakonodavstvo Bosne i Hercegovine putem umrežavanja i jačanja kapaciteta mladih i omladinskih grupa, te se borili protiv svih oblika diskriminacije, Helsinški parlament građana Banjaluka započeo je projekat pod nazivom “Živa biblioteka”.
Projekat traje 10 mjeseci i u sklopu njega će biti organizovano pet sesija žive biblioteke popraćenih edukativnim radionicama o samom Zakonu o zabrani diskriminacije, centrima besplatne pravne pomoći i mehanizmima prevencije. Sesije će se održavati u pet opština – Banjaluci, Mrkonjiću, Jajcu, Sanskom mostu i Prijedoru. Partneri na projektu su OC „Jajce“, Centar za mlade „Kvart“ Prijedor, Omladinska organizacija „Centar“ Mrkonjić Grad i „Centar za izgradnju mira“ Sanski Most, te portal eTrafika koji će pratiti implementaciju projekta.
Koncept “Žive biblioteke” je taj da su “knjige” ustvari osobe koje dolaze iz različitih grupa, te su često meta predrasuda, stereotipa i diskriminacije. Posjetioci sesija tim ljudima mogu postavljati pitanja i kroz direktan razgovor dobiti tražene odgovore, te saznati nešto više o njihovom položaju i iskustvu.
“Želimo da koristimo ‘Živu bibiloteku’ kao metod socijalne intervencije za promovisanje poštivanja ljudskih prava i ljudskog dostojanstva i za borbu protiv diskriminacije”, kažu iz Helsinškog parlamenta građana Banjaluka.
Ideja “Žive biblioteke” potekla je iz Danske, gdje je razvijena od strane danske omladinske inicijative “Stop nasilju” i bila je predstavljena posetiocima Roskilde festivala 2000. godine u Kopenhagenu. Putem nje željeli su razbiti stereotipe i predrasude koje ljudi imaju, a koji vode do netrepljivosti i nasilja.
Projekat je podržao Mediacentar Sarajevo u sklopu projekta „Jednakost za sve-Koalicija civilnog društva u borbi protiv diskriminacije“ koji finansira USAID. Jedna od prvih aktivnosti jeste sama obuka o konceptu i načinu primjene „Žive bibiloteke“, koju će voditi certifikovani treneri iz Srbije, a predviđeno je da radionicama prisustvuju volonteri i aktivisti Helsinškog parlamenta građana Banjaluka, i po dva člana ili članice iz svake partnerske organizacije uzrasta od 16 do 35 godina.
“Trening će svima nama omogućiti da steknemo potrebna znanja o pripremi i sprovođenju koncpeta Žive biblioteke u našim lokalnim sredinama. Nakon pripremnog treninga, koji će biti održan do 15. aprila, slijedi priprema knjiga i bibliotekara/ki, po čijem završetku počinjemo organizaciju sesija. One će uključivati i informativne radionice o Zakonu o zabrani diskriminacije na kojima ćemo posjetiocima/teljkama bliže predstaviti odredbe ovog Zakona, mehanizme zaštite, te centre za pravnu pomoć i organizacije koje se bave pravnom pomoći”, kažu organizatori.
Projekat se završava lokalnim inicijativama, kada će partnerske organizacije imati priliku da samostalno organizuju sesije “Žive biblioteke” ili nekih drugih aktivnosti koje su usmjerene na promociju antidsikriminacijskog zakonodavstva.
U BiH je do sada samo jednom relizovan koncept “Žive biblioteke”, kada su u sarajevskom kinu Kriterion knjige glumili Diplomata, Časna sestra, Edukator o seksu, Volonter, Plavuša, Feminista, Ateista, Pravoslavni sveštenik, Članovi jevrejske zajednice, Rom, Policajka, Penzioner, Vegetarijanac, Osoba iz dijaspore, Slijepac, Režiser, Mladi pjesnik.
eTrafika.net