Pos’o je dobar a para laka, još ako možeš da i izostaješ sa tog istog posla kad ti se prohtije milini nema kraja. Ovakav slučaj je na većini fakulteta na Univerzitetu u Banjoj Luci, gdje su pojedini profesori masno plaćeni za ono što izbjegavaju da urade, ili u najboljem slučaju otaljavaju.
Mnogi studenti su bili svjedoci profesorskog nerada na banjalučkom Univerzitetu. Tako na početku semestra dobijete spisak predmeta koje trebate slušati, a na kojima predavanja drže zvučna imena iz BiH i regiona iz oblasti o kojoj učite. A kad dođe vrijeme održavanja predavanja, nema ni profesora, ni predavanja, već vas dočeka asistent koji vam objasni da profesor nema vremena za ovaj predmet i da za sve što vas interesuje možete pitati asistenta.
Takvo iskustvo doživjela je i Biljana Stokić, studentkinja FPN-a u Banjaluci koja kaže da se studiranje svelo na to, hoćeš li ili nećeš raditi na sebi. Ona dodaje da ako čekaš samo na to da te neko nečemu nauči na fakultetu , dobro si se zeznuo kao budući novinar na FPN-u.
„Uzmimo samo kao primjer jednu gospođu iz Beograda, profesoricu Nedu Todorović. Ona nam je bila profesorica na više stručnih predmeta, ali profesorica koja eventualno održi jedno predavanje, potpiše se na ocjenu i to je to. Sve ostalo rade njeni asistenti. Kako su oni to radili i jesu li bili sposobni za to najbolje znaju studenti. Ono što znam iz razgovora sa kolegama iz Beograda je da su oni veoma zadovoljni sa profesoricom, te da imaju više znanja od nas, njenih studenata u Banjaluci. Nije loše pokupiti dobre ocjene iz stručnih predmeta, međutim kad nakon izvijesnog vremena pogledaš unazad, pitaš se čemu ta ocjena kad u stvari pojma nemaš,“ rekla je Stokićeva.
Bilo bi dobro da je ovo jedini primjer nerada profesora na FPN-a. Studenti četvrte godine politikologije i novinarstva koji su prošle godine imali dva predmeta kod profesora Nikole Poplašena žale se da su imali priliku da ovoga profesora u dva semestra slušaju dva do tri puta. Ipak niko od studenata nije želio da javno govori o tome iz straha da ne bi kasnije imali problema.
Ni na Poljoprivrednom fakultetu nije ništa bolje pa tako i tamo možemo da se susretnemo sa onima koji biježe od svojih obaveza, a za što su uredno plaćeni.
Student koji je želio da ostane anoniman nam je odao, kako kaže javnu tajnu, da profesor Goran Trbić, redovan profesor na PMF-u, a vanredan na poljoprivredi koji predaje meterologiju, nije nikako održao predavanja.
„Nemam vam puno toga reći o njemu jer sam ga vidio samo jednom i to kad sam uzimao potpis, a i taj sam predmet polozio bez njegovog prisustva. Asistentkinja radi korektan posao i u potpunosti zamjenjuje profesora, ali to nije razlog da neko prima platu a ne obavlja svoju dužnost“, dodao je student poljoprivrednog fakulteta.
Dekan na Poljoprivrednom fakultetu u Banjoj Luci Aleksandar Ostojić kaže da on nema saznanja da profesori na ovom fakultetu izbjegavaju svoje obaveze.
„Mi nismo imali do sada sugestija od strane studenata da profesori ne prisustvuju nastavi, ali uglavnom neki metod rada, ukoliko se to i dogodi, jeste da bi se u prvom koraku obavio razgovor s profesorom i skrenula pažnja da se to više ne ponavlja. To je prvo što se može uraditi, a onda kasnije bi, vidjevši kako će se situacija odvijati i mi reagovali.“
Na Poljoprivrednom fakultetu, kako nam je rekao dekan Ostojić, svi problemi studenata se pokušavaju prevazići kroz studentski sat na kojem studenti mogu da prijave sve nepravilnosti koje se dešavaju na fakultetu. Taj sastanak se održava jednom mjesečno, a do sada se niko nije žalio na rad profesora.
Stomatološki fakultet u Banjaluci je tek priča za sebe. Kako saznajemo tamo studenti muče muku sa profesorima iz stručnih predmeta koji zbog čestih dežurstava u bolnici ne mogu da drže predavanja, a stalnog profesorskog kadra za sada nema.
Takođe i ovdje veliki broj profesora ne shvata ozbiljno posao na fakultetu rekao nam je student pete godine Vedran Gajić.
„Na stomatologiji imamo veliki problem jer mnogi profesori ne drže predavanja koja su predviđena. Takva situacija je npr. na trećoj godini na predmetu opšta hirurgija. Isto tako i profesorica Branka Maksimović ne održi pola predavanja, kao i profesor Mirjanić koji je skoro uvijek odsutan. Takođe zbog svojih obaveza pojedini profesori ne dolaze ni na zakazane termine ispita, što stvara neplanirane probleme za mnoge studente“, objasnio je Gajić.
Ovo su samo neki primjeri bahatosti poznatih profesora banjalučkog Univerziteta, a da ih ima još to je sigurno.
I dok studenti, uskraćeni za predavanja, a samim tim i sticanje potrebnog znanja, zadovoljno polažu ispite kod asistenata, i to sa velikom prolaznošću, tako i profesori zadovoljno trljaju ruke, jer i ovaj mjesec će na njihov račun leći plata koju sigurno oni nisu zaradili.
Postavlja se pitanje do kad će studenti iznositi sa fakulteta indekse sa potpisima profesora koji se nisu udostojili da održe niti jedno predavanje, pa čak ni da dođu na ispit. Odnosno do kad će se ti isti studenti morati poslije završenog fakulteta crveniti kad se razgovara o osnovnim pojmovima iz njihove profesije, samo zato što njihovi profesori nisu radili svoj posao.
eTrafika.net – Milovan Matić
1 komentar
Ko vam je rekao da su ti ljudi placeni, ne posteno, vec uopste za ta predavanja? Evo konkretno, Goran Trbic je zaposlen na PMF-u, i tamo ima puno radno vrijeme. Ta predavanja koja bi trebalo da drzi na Poloprivredi mu nisu nikako placena, a to je njegov prekovremeni rad, tako daprvo provjerite dobro o cemu je rijec, pa onda pricajte. Bolje da postavite pitanja da li Nikola Spiric drzi predavanja, ili Ranko Skrbic, jer oni dobijaju platu sigurno od Univerziteta, a pojave se na istom da li jednom mjesecno ili ne, i pretpostavljam ne da bi odrzali predavanja.