Prva banjalučka “Živa biblioteka” biće održana u subotu, 27. juna u Domu omladine, od 12 do 16 časova.
Organizator je Helsinški parlament građana Banjaluka, koji realizuje ovaj projekat u pet opština BiH, u sklopu Koalicije civilnog društva u borbi protiv diskriminacije “Jednakost za sve”. Nakon Banjaluke, svoje sesije dobijaju Mrkonjić Grad, Jajve, Sanski Most i Prijedor.
Specifičnost “Žive biblioteke” je u tome što su “knjige” ustvari osobe, koje posjetioci “posuđuju” na određeno vrijeme i pitaju ih ono što ih zanima. Radi se o osobama koje su često meta predrasuda, stereotipa i diskriminacije.
U Banjaluci će biti 12 učesnika – osoba sa invaliditetom, ombudsmen, mlada osoba bez roditelja, bivši ovisnik, otac na porodiljskom bolovanju, ateistkinja, povratnica, pripadnici religijskih manjina, samohrana majka, Romkinja, nezaposlena mlada osoba i osoba koja je preživjela smrtonosnu bolest. “Čitanje” je otvoreno za sve, zainteresovani mogu doći u Dom omladine i pitati ono što žele.
Koncept “Žive biblioteke” nastao je u Danskoj prije 20ak godina, kako bi zbližio ljude koji se ne bi upoznali u standardnim okolnostima. Ta metoda se pokazala efikasnom posebno kod mlade populacije, pa je preuzeo i Savjet Evrope.
eTrafika.net