U Domu omladine u Banjaluci danas je održana prva „Živa biblioteka“ čiji je organizator Helsinški parlament građana Banjaluka, a posjetioci su imali priliku da razgovaraju sa 12 osoba od kojih je svaka predstavljala jednu knjigu.
Bitna karakteristika „Žive biblioteke“ jeste to što se ona zasniva na autentičnosti, te je svaka „knjiga“ zasnovana na istinitoj priči.
„Ono što je jako bitno jeste da se metodologija ove biblioteke zasniva na autentičnosti, dakle svaka knjiga je stvarna osoba, bivši ovisnik je zaista bivši ovisnik, osoba bez roditelja je stvarno osoba bez roditelja, tako da vi ovdje imate stvarne predstavnike svih grupa“, izjavila je koordinatorka „Žive biblioteke“ Ivana Stanković.
Među najčitanijim „knjigama“ bila je samohrana majka, za koju su svi imali samo riječi hvale.
„Na nagovor prijateljice saznala sam za koncept ‘Žive biblioteke’ kojoj sam se rado priključila. Pored toga što sam samohrana majka, ujedno sam i izbjeglica, a smatram da iskustvo koje ja imam može pomoći prvenstveno kod razbijanja predrasuda vezano za djecu samohranih majki, a onda i za same majke“, rekla je ona.
Svoje oduševljenje „knjigama“ čitaoci nisu krili, a koliko one mogu biti korisne u razbijanju određenih stereotipa najbolje govori izjava jedne od posjetiteljki:
„Upravo sam razgovarala sa ‘Ateistkinjom’, iako imamo vrlo različite stavove, pošto sam ja veoma religiozna osoba, shvatila sam da je u stvari i kod nas vjernika i kod ateista sve isto, odnosno da su nam načela ista.“
Projekat „Žive biblioteke“ se realizuje u pet opština BiH. Poslije Banjaluke projekat će se nastaviti i u Mrkonjić Gradu, Jajcu, Sanskom mosti i Prijedoru, a ukoliko ste propustili današnju biblioteku, nova prilika će biti 17. jula u sklopu „Demofesta“ od 12 do 16 časova na istom mjestu.
eTrafika.net – Goran Cvjetković