Djeca mnogih briljantnih naučnika, pisaca, muzičara, političara i drugih uspješnih ličnosti u svom životu takođe su izgradila zavidnu karijeru, ali su njihova dostignuća na izvjestan način ostala u sjeni mnogo poznatijih roditelja.
Primjera je mnogo, a izdvajamo nekoliko najupečatljivijih.
1. Džordž Darvin (1845-1912)
Džordž Darvin, sin Čarlsa Darvina, britanskog naučnika koji je udario temelje moderne teorije evolucije, još je kao dijete briljirao u matematici, pa stoga ne čudi činjenica što je bio prva osoba koja je na matematički način razradila kako se Mjesečeva orbita razvija usljed talasnog trenja, krajem 19. vijeka.
Njegovo ime i profesionalna dostignuća, ipak, ostali su u sjeni mnogo poznatijeg oca.
2. Oge Nils Bor (1922-2009)
Frazom “kakav otac, takav sin” najbolje bi se mogao opisati odnos između Ogea i njegovog oca, Nilsa Bora, jednog od najistaknutijih naučnika 20. vijeka. Obojica su bili poznati fizičari i obojica su dobitnici Nobelove nagrade za svoj doprinos na tom polju.
Otac je, ipak, bio i ostao u prvom planu.
3. Ejda King Lavlejs (1815-1852)
Kako bi doprinos Ejde King Lavlejs razvoju informatike bio priznat od strane naučnika iz cijelog svijeta, bilo je potrebno nekoliko decenija. Naime, kćerka engleskog pjesnika Džordža Gordona Bajrona i Anabele Milbank zaslužna je za prvi algoritam ikada sačinjen s idejom da se primijeni na računaru, pa se iz tog razloga često smatra prvim računarskim programerom. Iako je u njeno vrijeme bilo nezamislivo da se žene bave naukom, majka ju je podržavala u svemu, pa je tako postala i odličan lingvista.
4. Ogataj-kan (1186-1241)
Džingis-kana, osnivača mongolske države, naslijedio je sin Ogataj-kan, koji je nastavio njegove planove u vezi sa ekspanzijom Mongolskog carstva, pa je ono u njegovo vrijeme bilo najveće. S obzirom na tu činjenicu, teško je reći zašto je ostao zarobljen u sjenci oca. Pogotovo ako se ima u vidu da je u svoje vrijeme bio jedan od malobrojnih vladara koji su bili pismeni.
5. Ana Frojd (1895-1982)
Ana Frojd, najmlađe od šestoro djece osnivača psihoanalize, Sigmunda Frojda, i njegove supruge Marte, još kao veoma mlada zainteresovala se za rad svog oca. Njena ljubav prema djeci i dječjoj psihoanalizi razvila se tokom školovanja. Godine 1925. postala je direktorka Instituta za psihoanalizu u Beču i na tom mjestu ostala je više od jedne decenije. Takođe, u to vrijeme osnovala je i čuveni “Dječiji seminar”, a nešto kasnije i Kliniku za terapiju djece “Hamsted” u Londonu, koja od njene smrti, 1982. godine, nosi njeno ime.
Njeno djelo “Normalnost i patologija u djetinjstvu” predstavlja fundamentalno djelo u oblasti teorije i prakse psihoanalize djece.
Ipak, slavu oca nije nadmašila.
6. Franc Ksaver Volfgang Mocart (1791-1844)
Franc Ksaver Volfgang Mocart, sin Volfganga Amadeusa Mocarta, nekada čuda od djeteta, a danas najpoznatijeg Austrijanca svih vremena, naslijedio je očev šarm i veliku sklonost i strast prema muzici.
Školovao se kod tadašnjih istaknutih kompozitora i predavača u Beču, među kojima su bili Antonio Salijeri i Johan Nepomuk Humel. Mada nije bio tako plodan kompozitor kao njegov otac, iza sebe je ostavio solidan broj djela iz oblasti klavirske i kamerne muzike.
Široj javnosti to je, ruku na srce, malo poznato.
7. Hans Albert Ajnštajn (1904-1973)
Hans Albert Ajnštajn, stariji sin Alberta Ajnštajna i Mileve Marić, slijedio je roditeljske stope i studirao je na Univerzitetu u Cirihu. Nakon završenih studija, radio je na projektovanju brojnih građevinskih objekata, Istraživačkom univerzitetu “Kalteh” i Univerzitetu u Berkliju.
8. Entoni Vest (1914-1987)
Ljubavna veza spisateljke Rebeke Vest i Herberta Džordža Velsa, jednog od najpoznatijih pisaca naučne fantastike svih vremena, nikada nije krunisana brakom, ali su zato imali sina Entonija, nadaleko poznatog po svojim romanima, esejima, kao i radovima iz istorije.
9. Leonard Haksli (1860-1933)
Leonard Haksli, sin engleskog biologa Tomasa Henrija Hakslija, poznatog po nadimku Darvinov Buldog zbog svog zastupanja teorije evolucije Čarlsa Darvina, bio je istaknuti pisac, novinar i urednik.
10. Teodor Ruzvelt Džunior (1887-1944)
Teodor Ted Ruzvelt, sin američkog predsjednika Teodora Ruzvelta, većinu života bio je vojnik. Borio se u oba svjetska rata, između kojih je, baš kao i njegov otac, izgradio političku karijeru.
Tokom bitke za Normandiju, uprkos starim povredama, predvodio je napad na plažu Juta, ali je zbog narušenog zdravlja preminuo 36 dana kasnije i bio odlikovan Medaljom časti.
press express