Prihod ostvaren prodajom državnog kapitala navedenih banjalučkih preduzeća iznosi 1.371.366.862,90 KM, a u strukturi navedenog prihoda 96,2 odsto potiče od privatizacije 15 strateških preduzeća (1.319.468.961,90 KM), a 3,8 odsto (51.897.901,00 KM) od privatizacije 116 banjalučkih preduzeća od lokalnog značaja.
Prema podacima Odjeljenja za privredu Administrativne službe grada Banjaluka, evidentna je usporena dinamika privatizacije banjalučkih preduzeća. U protekle tri godine u rezultate procesa privatizacije mogu se svrstati samo efekti učešća šest banjalučkih preduzeća čijim je akcijama trgovano na Banjalučkoj berzi.
Pritom je ostvaren prihod od prodaje akcija šest banjalučkih preduzeća u ukupnom iznosu od 2.009.917,51 KM. Počev od 2010. godine, usvojeni planovi privatizacije Investiciono-razvojne banke (IRB) RS, sa stanovišta banjalučkih preduzeća, uglavnom nisu ostvareni, smatraju u Odjeljenu za privredu.
Paketi akcija neprivatizovanih banjalučkih preduzeća periodično se nude na berzi putem aukcija ili redovnog berzanskog trgovanja bez značajnijih rezultata, s obzirom na to da već duži niz godina vlada nezainteresovanost kupaca za kupovinu akcija i pored snižavanja cijena akcija, a takođe je evidentna i nezainteresovanost potencijalnih ulagača da putem ponavljanih licitacija stečajnih dužnika kupe imovinu preduzeća u stečaju.
Pojedina preduzeća su prodavana za nerealno niske iznose novca. Tako je, na primjer, “Vitaminka”, čiji je kapital procijenjen na 16,4 miliona KM, prodana za 250.000 KM; kapital “Fruktone” procijenjen je na 5,1 milion KM, a ona je prodana za 25.000 KM; “Mljekarska industrija” vrijedila je 7,2 miliona KM, a prodana je za 500.000 KM. Ništa bolje nije prošao ni “Čajavec – Sistemi upravljanja”, čiji je kapital procijenjen na 6,3 miliona KM, a “Čajavec” je prodan za 100.000 KM, dok je “Fabrika duvana” procijenjena na pet miliona KM, a prodana za tri miliona KM manje.
Nekadašnji gigant “Incel” zapošljavao je između 4.500 i 5.000 radnika, u zavisnosti od perioda, a sada, nakon privatizacije, u “Incelu” radi samo 30 radnika. Ponos Banjaluke i cijele Krajine, “Čajavec”, zapošljavao je oko 6.000 radnika, a danas, nakon privatizacije, koja je uglavnom završena stečajevima, radi samo “Mega trejd” sa sedam radnika.
Prije privatizacije u “Mljekari” je radilo 200 radnika, a nakon nje ostalo ih je svega 30. Da stvar bude gora, nedugo nakon privatizacije “Mljekara” je u potpunosti propala i danas u njoj ne radi nijedan radnik. U “Fruktoni” je prije privatizacije radilo 220 radnika, a sada ne radi niko. U “Fruktoni” se vodi dugotrajni stečaj u kojem radnici ne mogu da naplate ni zagarantovanih devet minimalnih plata.
Preduzeća koja se uzimaju kao primjer za dobru privatizaciju zapošljavaju znatno manji broj radnika. Tako je, na primjer, “Celex” prije privatizacije zapošljavao 420, a nakon nje 260 radnika. Fabrika obuće “Bosna” zapošljavala je oko 1.300 radnika, a sada “Bema” zapošljava gotovo isti broj radnika, ali je neznatan broj radnika koji su radili u “Bosni”.
Uvidom u bazu podataka o privatizaciji, na stranicama IRB RS (pravnog nasljednika Direkcije za privatizaciju), očigledno je da je stečaj preduzeća najčešća sudbina domaćih preduzeća.
Ekonomista Siniša Božić kaže da su rezultati privatizacije očigledni i da se svode na zanemariv finansijski efekat od privatizacije, postojanje brojnih afera u privatizaciji i nakon nje i stečaj kao dominantan način prestanka više stotina privrednih subjekata u čitavoj RS.
“Da li je banjalučka privreda propala? Na osnovu iznesenih podataka, rekao bih da jeste. Banjaluka živi od primanja administrativnih radnika, pomoći dijaspore, kredita i, zašto ne reći, korupcije. Skoro sva strateška preduzeća su završila u stečaju ili primaju direktne dotacije iz budžeta. Slikovito rečeno – nekada je bilo moguće proizvesti i prodati i takve komplikovane sklopove kao što su televizori, dijelovi za automobilsku ili vojnu industriju. Sada se mučimo s proizvodnjom obuće, odjeće i drugih jednostavnih artikala. Izuzetaka ima, ali oni ne mijenjaju opšti izrazito negativni trend”, rekao je Božić.
Zajedničke karakteristike privatizacije u svim bivšim jugoslovenskim zemljama, dodaje on, bile su gašenje privrednih djelatnosti privatizovanih preduzeća i preuzimanje privrednih subjekata radi kontrolisanja i eksploatisanja zemljišta na kojem su izgrađeni.
“To se dešavalo najviše u Hrvatskoj, BiH i naročito u Srbiji. Veoma je teško u nekoliko rečenica opisati sve negativne faktore koji su uticali na sistemsko propadanje privrede. Među njima su pogrešno ili neadekvatno činjenje ili nečinjenje državnog aparata, izrazita sistemska korupcija koja je postala pravilo, a ne izuzetak, intertnost građana u zaštiti sopstvenih prava”, smatra Božić.
Velka Odžaković, generalni sekretar Saveza sindikata RS, smatra da je privatizacija u RS bila pogubna za radnike, a i privredu koja je nakon privatizacije potpuno ugašena.
“Taj sindrom kriminalne privatizacije nije zaobišao ni Banjaluku. Zapravo tu je najviše i došao do izrašaja, imajući u vidu broj preduzeća i prostor koja su ti poslovni subjekti posjedovali. Mešetari koji su ‘kupovali’ državni kapital za mizernu cijenu su u stvari to radili s namjerom da dođu do atraktivnih lokacija, a ne da bi ostavili radnike i nastavili proizvodnju”, kaže Odžakovićeva.
U svemu tome se, dodaje ona, najnekorektnije ponašala država, koja je svoju imovinu krčmila kao da je Alajbegova slama, a ne generacijski radničkom mukom stvarano i stvoreno bogatstvo.
“Ovako smo osiromašili i državu i radnike i penzionere, uništili perspektivu budućim generacijama, a malobrojni probisvijeti su se obogatili da ni sami nisu svjesni šta ih je snašlo. Samo je pitanje na koje nema odgovora da li je to urađeno namjerno ili iz neznanja”, kaže Odžakovićeva.
Negativne posljedice
“Negativne posljedice privatizacije su višestruke – od uništene privrede, narušenog odnosa proizvodnih i radnika koji rade u javnom sektoru, otpuštenih i obespravljenih radnika, koji su postali ničija briga, do opšteg osiromašenja i besperspektivnosti mladih koji ne vide šansu da se mogu bilo gdje zaposliti i dostojanstveno živjeti od svog rada”, rekla je Velka Odžaković, generalni sekretar Saveza sindikata RS.
Investicioni fondovi
Investicioni fondovi su, tvrdi ekonomista Siniša Božić, pridobili najveće povjerenje građana u počecima privatizacije. Posredstvom PIF-ova uloženo je u preduzeća 57,11 odsto vaučera, a 26,48 odsto su građani uložili direktno u preduzeća. PIF-ovi su imali značajne kapitalne uloge u privatizovanim preduzećima.
“To znači da su mogli značajno da utiču na poslovnu politiku preduzeća, kroz direktno članstvo u organima upravljanja. Od početaka privatizacije, od oko 1.100 preduzeća, u preko 800 je pokrenut stečaj. PIF-ovi su obećavali početkom privatizacije ulaganja i restrukturiranje privrede. Od toga se ništa nije desilo. Dakle, investicioni fondovi, preciznije društva za upravljanje, snose znatan dio odgovornosti za propadanje privrede RS”, tvrdi Božić.
Rudi Čajevec: Od namjenske industrije do svadbenog salona
U restoranu „Čajavec holdinga“ u centru Banjaluke početkom devedesetih svakoga dana spremano je 7.000 obroka za radnike ove najveće firme iz sastava namjenske industrije bivše SFRJ. Pravi apsurd predstavlja činjenica da je od svih preduzeća iz sastava „Čajavca“ samo restoran zadržao svoju namjenu, s tom razlikom što se umjesto za radnike, obroci danas spremaju za svadbe i sahrane, ali 7.000 obroka ne bude spremljeno ni za nekoliko mjeseci, a kamoli svakodnevno.
Ovi podaci najslikovitije pokazuju šta je ostalo od nekadašnjeg ponosa, ne samo Banjaluke, već i bivše Jugoslavije, jer je u 35 preduzeća u sastavu „Čajavec holdinga“ početkom devedestih radilo više od 10.000 radnika. Pored onih u centru Banjaluke, „Čajavec“ je imao svoje proizvodne pogone u Foči, Čelincu, Šipovu, Laktašima, Novakovićima, a jedan manji proizvodni pogon bio je u Rogoznici u Hrvatskoj. Poslije privatizacije, proizvodnja je potpuno zamrla, većina preduzeća je završila u stečaju, a u halama i objektima u kojima su nekada bili proizvodni pogoni, danas se nalaze tržni centri, privatni fakulteti, saloni namještaja, diskoteke, svadbeni saloni, kafane, televizijski studiji…
Međutim, ono što predstavlja još jedan apsurd, a ujedno vjerovatno i najvjerniji pokazatelj ko je odgovoran za sunovrat ovog nekadašnjeg giganta jeste činjenica da su u krugu „Čajavca“ danas smještena i sjedišta dvije političke partije. Tamo gdje je nekada bila toplana, preko koje su se grijali pogoni s nekoliko hiljada radnika, danas se nalazi sjedište banjalučkog odbora SDS-a, dok se u nekadašnjoj upravnoj zgradi holdinga skrasila stranka kojoj je u osnovi programa (još jedan apsurd) zaštita radničkih prava – Socijalistička partija.
Bivši direktori „Čajavca“, koji su na čelu pojedinih preduzeća iz sastava holdinga bili do početka devedesetih, kažu da ih spopadne muka svaki put kada prođu pored firme u kojoj su proveli radni vijek i kada vide šta je ostalo od firme koja je godišnje izvozila proizvode vrijedne desetine miliona dolara. Jedan od njih je Dragovan Petrović, koji je kraj radnog vijeka proveo na čelu preduzeća „Čajavec – Štampane veze“. Petrović objašnjava da se na njenom mjestu danas nalazi svadbeni salon „Tamaris“, ističući da su „Štampane veze“ s modernom tehnologijom koju su posjedovale i danas mogle da rade svoj posao.
“Nažalost, nije bilo volje, želje i znanja da se ‘Čajavec’ sačuva i održi, tako da je politika dopustila da se uništi ponos bivše namjenske industrije SFRJ. Posebno pitanje je zašto je FBiH sačuvala svoju namjensku industriju, dok je u RS potpuno uništena”, kaže Petrović.
On objašnjava da se na mjestu današnjeg Univerziteta za poslovne studije nekada nalazio Institut „Čajavca“, dok je u nastavku te zgrade na tri sprata, gdje se danas nalaze sjedišta Bel televizije, Elta televizije, kol-centar i još niz, uglavnom, privatnih preduzeća, nekada bio proizvodni pogon „Profesionalne elektronike“ ili popularnije „Profesionale“.
“‘Profesionala’ je bila kičma sistema, jer je u njoj radilo 5.000 radnika, od čega najmanje 400 visokoobrazovanih kadrova. Proizvodnja je bila smještena i u nastavku zgrade poslije ‘Tamarisa’, koja je danas potpuno devastirana”, kaže Petrović.
On objašnjava i da se na mjestu gdje je danas tržni centar „Konzum“ nekada nalazio pogon „Felme“, isto kao i u najvećoj proizvodnoj hali u krugu „Čajavca“, gdje je nedavno otvorena prodavnica kompanije „Beko“. Pravi paradoks predstavlja činjenica da je „Beko“ poznata marka kućanskih aparata, koje je, kako tvrdi Petrović, da je bilo volje i znanja, i danas mogao da pravi „Čajavec“, umjesto što se na tom mjestu nalazi trgovina stranih kućanskih aparata.
Petrović objašnjava da se firma „Čajavec – Precizni liv“, koja je svojevremeno imala najmoderniju tehnologiju, i pored „Štampanih veza“ bila jedna od najprofitabilnijih firmi u holdingu, danas nalazi brza pošta „Euro ekspres“, dok se pored nje u hali u kojoj je bilo veliko skladište „Čajavca“ danas nalazi tržni centar „Velpro“.
On kaže i da je nemoguće tačno procijeniti vrijednost prijeratne imovine „Čajavca“, ističući da je po volji političkih moćnika imovina ovog holdinga prodavana po knjigovodstvenoj, umjesto po tržišnoj vrijednosti, čime je praktično omogućeno da se proizvodni pogodni pretvore u svadbene salone i tržne centre.
Bivši radnici ovog giganta preko Razvojne organizacije sindikata – ROS „Čajavec“ prvu tužbu kojom su osporili privatizaciju preduzeća i tražili da se zabrani prometovanje imovinom i kapitalom „Čajavca“ podnijeli su sada već daleke 2001. godine, a prvo ročište po njihovoj tužbi održano je poslije punih deset godina. Posebno interesantno je da nijedan advokat nije želio da zastupa sindikalce u ovom sporu, iako su radnici u tužbenom zahtjevu tražili naknadu štetu u visini od 250 miliona maraka. Tužbeni zahtjev je i danas u ladicama Okružnog privrednog suda u Banjaluci.
Pored toga, interesantno je da je tužbu kao „glupost“ označio prvi direktor Direkcije za privatizaciju RS Borislav Obradović, koji je poslije odlaska sa te funkcije bio u upravnim organima, vjerovali ili ne, „Čajavec holdinga“.
Postupak revizije privatizacije po zahtjevu Sindikata pokrenula je Komisija za reviziju privatizacije RS, ali taj postupak je završen kao i većina ostalih predmeta za koje je Komisija utvrdila da postoji „osnov sumnje“ da je privatizacija bila nezakonita. Ipak, sindikalci su tada otvoreno rekli da ne očekuju nikakve rezultate od Komisije za reviziju privatizacije, posebno kada je na njeno čelo došao Savo Ševaljević, koga su označili kao osobu koja je probila led za uništavanje „Čajavca“, jer je kao stečajni upravnik prvi likvidirao jedno od preduzeća iz sistema „Čajavec“, konkretno „Fizičko-tehničko obezbjeđenje“ (FTO).
Belenzada: „Čajavec“ nije privatizovan, već uništen!
Predsjednik Konfederacije sindikata RS Obrad Belenzada kaže da „Čajavec“ nije privatizovan, već uništen, ističući da je ubijeđen da su pojedine firme iz sistema „Čajavec“ i danas mogle da posluju, navodeći kao primjer „Čajavec – Precizni liv“.
“Ta firma je, ako se ne varam, gurnuta u stečaj i tako ‘privatizovana’ da bi novi vlasnik tehnologiju preselio u Zaprešić u Hrvatskoj, gdje i danas radi. Najkraće rečeno, nije bilo političke volje i znanja da se ‘Čajavec’ sačuva i zato na kapije tog nekadašnjeg giganta više ne ulazi nekoliko hiljada radnika, već nekoliko stotina robova novih vlasnika imovine ‘Čajavca’”, kaže Belenzada.
Proizvodnja samo u „Hemofarmu“!
Jedini primjer uspješne privatizacije nekog preduzeća iz sistema „Čajavec“ u kojem radnici i danas rade u proizvodnji je preduzeće „Čajavec – Sistemi upravljanja“. Ovu firmu čiji pogon je bio smješten u Novakovićima, pored Banjaluke, kupio je srpsko-njemački koncern „Hemofarm“. U nekadašnjem pogonu „Čajavec – Sistemi upravljanja“ danas se nalazi fabrika lijekova u kojoj radi skoro 200 radnika i koja je jedan od najvećih izvoznika u Republici Srpskoj.
Uz tržni centar izgradio i hotel!
Slobodan Ćurčić, bijeljinski privrednik i vlasnik preduzeća „Sloboprom“, koji je u privatizaciji postao vlasnik nekoliko objekata u krugu „Čajavca“ u centru Banjaluke, kaže da se mnogi poslovni potezi privrednika u RS pogrešno intertpretiraju i stavljaju u kontekst pogrešne privatizacije i tajkunizacije.
“Tokom 2005, 2006. i 2007. godine kupio sam dio poslovnog prostora preduzeća ‘Rudi Čajavec’ i na toj lokaciji izgradio tržni centar u kome su zastupljeni svi poznati trgovinski brendovi. Izgradnja hotela nametnula se kao logična potreba”, kaže Ćurčić.
On naglašava da je bivši gigant „Rudi Čajavec“ svoju proizvodnju svojevremeno organizovao na desetine lokacija u Banjaluci i okolini, da je nakon privatizacije ovaj bivši gigant imao 34 pravna sljedbenika, te da je danas deplasirano bivše fabrike, koje su zapošljavale po nekoliko hiljada radnika, stavljati u kontekst pogrešno izvedene privatizacije u RS. Ćurčić kaže da su sličnu sudbinu u vrijeme globalizacije doživjele brojne fabrike u Italiji i Austriji, te da niko od toga nije pravio poseban problem, prihvatajući taj proces kao logičan put kapitala i tržišnog razvoja. On ističe da je kupovinu poslovnih i kancelarijskih prostora „Rudi Čajavca“, kao što su to radili i drugi zainteresovani kupci, obavio u šest navrata tokom tri godine, da je sve izvedeno transparentno i da posjeduje šest validnih kupoprodajnih ugovora. Ćurčić kaže da ga je kupovina tog prostora ukupno koštala oko 20 miliona KM.
On je u krugu „Čajavca“ otvorio i novi hotel „Jelena“, istog naziva kao što je hotel koji posjeduje u Brčkom. Kapacitet hotela sa četiri zvjezdice je oko šezdeset soba. Investirao je u hotel, tvrdi, oko 5.000.000 KM.
“U ranijim fazama izgradnje tržnog centra omogućio sam zapošljavanje oko 200 radnika. S otvaranjem hotela, ta cifra se povećava ukupno na 350 radnika”, kaže Ćurčić.
Fruktona – Od Pepsija do privrednog groblja
Kada je Vijeće Okružnog suda u Banjaluci krajem 2014. godine osudilo Nedeljka Popovića, Vitomira Đukića i Slobodana Župljanina na pet godina i tri mjeseca zatvora zbog malverzacija prilikom privatizacije banjalučke Fabrike sokova „Fruktona“, činilo se da je na ovu aferu stavljena tačka.
Međutim, borba za „Fruktonu“ do danas ne prestaje, iako je već tada bilo jasno da će ova privatizacija završiti kao i tolike druge u Republici Srpskoj i Banjaluci – likvidacijom privatizovane kompanije.
Popović, Đukić i Župljanin su za 10,5 miliona maraka prodali zemljište i objekte „Fruktone“, iako je ono bilo pod hipotekom, i tim novcem su platili nepostojeća i nedospjela potraživanja. S obzirom na to da je nad objektima i zemljištem bila upisana hipoteka radi naplate poreskog duga „Fruktone“ u korist Poreske uprave RS, prodajom su onemogućili naplatu duga od 4,35 miliona maraka.
Za taj iznos oštećen je i budžet RS. Sporno zemljište je prodato tako što je Đukić kršeći zakonske propise potpisao brisanje hipoteke. Kupac nepokretnosti bilo je banjalučko preduzeće „Interinvest-Kreis“, čiji je direktor bio Župljanin.
Privatizacija „Fruktone“ počinje polovinom 2003. godine, kada je 51 odsto državnog kapitala u ovoj kompaniji otkupio „Kreis Trade Industriehandel“ iz Inzbruka, čiji je vlasnik Nedeljko Popović. On je firmu platio 25.000 maraka, iako je njena knjigovodstvena vrijednost u tom trenutku iznosila više od pet miliona maraka.
Popović je preuzeo obavezu da vrati 13 miliona KM dugova, ali to nije uradio. Pet godina kasnije, tokom 2008. godine, Popović zajedno s vlasnikom „Vitaminke“ Ilijom Sirovinom, koji je vlasnik i švajcarske firme „Kreis Indistriehandel AG“, prodaje zemljište na kojem je smještena fabrika Župljaninu i njegovom „Kreisu“.
Bazelski „Kreis“ Ilije Sirovine vlasnik je banjalučkog „Kreisa“ Slobodana Župljanina i većinski vlasnik „Vitaminke“.
Nekretnine su prodate za 10,5 miliona maraka, a novac nikada nije legao na račune „Fruktone“, već na one Popovićevog „Kreisa“. Knjiženje zemljišta izvršeno je isti dan kada je obavljena kupoprodaja, što znači da nije ispoštovan rok za žalbu.
Skupština grada Banjaluke je u novembru 2009. godine promijenila regulacioni plan i donijela odluku da se na tom zemljištu grade poslovno-stambeni objekti, a da se „Fruktona“ seli van grada.
U daljem toku privatizacije novac, svih deset miliona maraka, išao je od jednog do drugog „Kreisa“, tako da su Sirovina, Popović i Župljanin zapravo zemljište na kraju prodali sami sebi. U međuvremenu je Poreska uprava RS raskinula s „Fruktonom“ ugovor o reprogramu obaveza. Nakon toga su „Fruktoni“ isključni struja, voda i telefoni, a radnici počinju generalni štrajk.
“Podnio sam 21 krivičnu prijavu. Još sam 2004. godine govorio da će stranački menadžeri, čiji je mentalni sklop veličine indijskog oraha, uništiti banjalučku privredu. To se na kraju i desilo. Privatizacija, koja je bez sumnje bila kriminalna, samo je tačka na kraju cijelog tog procesa. Ne mogu da shvatim da padamo na blefovima multinacionalnih kompanija. ‘Fruktona’ je sistemski uništavana od 1996. godine, pa do stečaja. Oprema je stara 30-60 godina. I ja treba da je prodam. Kome? Ko će to da kupi? Niko! Još nešto: u „Fruktoni“ niko nije čist. Svi su lopovi – od direktora do čistačice. Koji god papir da uzmeš – iz njega vrišti kriminal”, rekao je stečajni upravnik „Fruktone“ Dušan Kovačević.
„Fruktona“ ima ukupan dug po osnovu indirektnih poreza 4.117.094 KM, od čega se na osnovni dug odnosi 2.225.094 KM, a na zakonsku zateznu kamatu iznos od 1.891.973 KM. Uprava za indirektno oporezivanje BiH je u proteklih nekoliko godina iskoristila sve zakonske mogućnosti da pokuša naplatiti dug „Fruktone“ – prodala je određeni broj automobila i mašina u vlasništvu kompanije i jednim manjim dijelom naplatila dio duga.
“Zbog čega je firma došla u stečaj? Koje su posljedice? I kako to riješiti? To su tri pitanja na koja niko ne traži odgovor. Sva preduzeća koja sam vodio u stečaju danas rade, osim ‘Fruktone’. A zašto ‘Fruktona’ ne radi? Zato što je sistematski uništena. To je privredno groblje. I sad ja treba da prekrijem sve ono što je neko radio 20 godina. To je nemoguće. ‘Fruktonu’ su uništili partijski menadžeri, koji nisu znali posao. I sve su stranke u tome učestvovale. Nema tu pozicije i opozicije. Svi su krivi. ‘Fruktona’ će biti likvidirana, tu nema sumnje. Niko nije ulagao u novu tehnologiju i ‘Fruktona’ je bila godinama nekonkurentna na tržištu. Ne možete s opremom koja je stara 30 ili 60 godina da postojite na tržištu. ‘Fruktona’ se nalazi na sedam-osam dunuma, a privatna firma iz Tešnja na 500 kvadrata, pa puni duplo više boca od ‘Fruktone’! Tržište diktira sve, a menadžeri to nisu shvatali”, smatra Kovačević.
Radnici
„Fruktona“ je prije privatizacije zapošljavala 220 radnika. Danas u njoj ne radi niko. Radnici pokušavaju već godinama da ostvare svoja prava, ali bezuspješno. Predsjednik Sindikalne organizacije „Fruktone“ Ljubomir Krečar rekao je da izvještaj Komisije za reviziju privatizacije nije otkrio mnogo nepravilnosti.
“Ima njih još. Ovo je dokazalo da smo bili u pravu kada smo o tome govorili. Ova vlast, kao i ona kada je ‘Fruktona’ privatizovana, kao sve institucije sistema imale su maćehinski odnos prema ovoj kompaniji. Tokom 2005. godine sam poslao pismeni dopis Poreskoj upravi RS, direktoru Inspekcije, glavnom republičkom inspektoru i Ministarstvu finansija RS da se provjeri poslovanje ‘Fruktone’. Do danas niko nije reagovao, niti sam dobio bilo kakav odgovor. Niti ću ga ikada dobiti”, tvrdi Krečar.
Kreditno opterećenje
Ekonomski analitičar Siniša Božić kaže da je osnovni problem što kontrola privatizacije „Fruktone“ nije vršena kontinuirano i kada joj je bilo vrijeme.
“Veliko je pitanje da li od revizije ima koristi. Nelogično je da ‘Fruktona’ samo godinu dana od privatizacije bude kreditno opterećena sa 8,7 miliona KM, iako je to suprotno Ugovoru o privatizaciji. Ako je ‘Fruktoni’ trebao kredit i ako je on dobijen stavljanjem pod hipoteku fabrike, zašto je onda ‘Fruktona’ uopšte privatizovana”, pita se Božić.
Ko se o mlijeko opeče, taj i u „Mljekaru“ duva
Banjalučka „Mljekara“ osnovana je 1956. godine. Bila je u sastavu Poljoprivrednog kombinata „Mladen Stojanović“ Gradiška, a zatim dio prehrambenog giganta AIPK Bosanska Krajina.
Krajem 2004. godine ovo banjalučko preduzeće je privatizovano – državni kapital od 66 odsto je prodan subotičkoj „Mlekari“ za 500.000 KM, uz obavezu ulaganja od 13 miliona KM, povećavanje proizvodnje, zadržavanje radnika i pretežne djelatnosti. Obaveza Vlade RS je bila da otpiše, odnosno konvertuje dug „Mljekare“ u akcije, što je tokom 2007. godine i učinjeno.
Većinski vlasnik je nakon privatizacije značajno smanjio otkup mlijeka od domaćih kooperanata, ali je počeo s uvozom mlijeka od beogradskog „Imleka“.
Da stvar bude apsurdnija, vlasnik „Imleka“ je isti kao i vlasnik subotičke „Mlekare“ – „Danube Foods Group“. Ovakva poslovna politika banjalučke „Mljekare“ izazvala je velike gubitke kod kooperanata, koji su do tada snabdijevali „Mljekaru“ sirovim mlijekom. Umjesto obaveze investiranja, većinski vlasnik je krajem 2006. godine kupio „Mlijekoprodukt“ iz Kozarske Dubice, mljekaru s najvećim tržišnim udjelom u BiH.
Nakon toga je većinski vlasnik zahtijevao od Vlade RS, odnosno od Savjeta za privatizaciju, da mu se prizna akvizicija dubičkog „Mlijekoprodukta“ i da se banjalučka „Mljekara“ izmjesti u Lijevče polje. Vlada RS prvi zahtjev nije prihvatila, ali drugi jeste.
Za pola godina gubitak 437 hiljade
Rezultati poslovanja banjalučke „Mljekare“ u postprivatizacionom periodu bili su katastrofalni. Od 2004. godine do 2010. godine akumulirano je 12 miliona KM gubitaka, što zajedno s ranijih osam miliona KM na kraju 2010. godine iznosi 20 miliona KM ukupnog gubitka. Akumulirani gubitak na kraju 2014. godine iznosio je 24.112.831 KM.
U polugodišnjem finansijskom izvještaju za ovu godinu taj gubitak je povećan za 437.339. Drugim riječima, akumulirani gubitak „Mljekare“ na kraju juna ove godine iznosi 24.550.170 KM. Prihod „Mljekare“ je u 2004. godini bio 5,5 miliona KM, a u 2010. godini tek 500.000 maraka.
“Većinski vlasnik je pokušavao u dva navrata da smanji kapital preduzeća, na ime pokrića gubitaka. Nakon toga je htio da dokapitalizuje ‘Mljekaru’, čime bi povećao svoj vlasnički udio na štetu malih akcionara. Komisija za hartije od vrijednosti RS je oba puta ove zahtjeve odbacila, podsjećajući većinskog vlasnika na neispunjenu obavezu investiranja”, prisjeća se ekonomski analitičar Siniša Božić ove afere.
„Mljekara“ je u septembru 2010. godine otvorila novi pogon i distributivni centar u Aleksandrovcu. Najavljena je proizvodnja od 50 tona mlijeka dnevno i zapošljavanje 40 radnika. Pola godine kasnije svi radnici su otpušteni, a proizvodnja je ugašena. U međuvremenu je grad Banjaluka regulacionim planom predvidio na lokaciji sjedišta „Mljekare“ izgradnju „modernog hotelsko-kongresnog centra sa svim savremenim sadržajima i kompatibilnim funkcijama.
U „Mljekari“ je prije privatizacije radilo 200 radnika, a nakon nje u ovoj fabrici ostalo je svega njih 30. Da stvar bude gora, „Mljekara“ je nedugo nakon privatizacije propala i danas u njoj ne radi nijedan radnik. Nekadašnji radnik banjalučke „Mljekare“ Jovica Jelisavac kaže da je ova fabrika do rata radila odlično, ali da su onda nastupili problemi.
“‘Mljekara’ je poslije rata radila sve slabije i slabije. Konkurencija u vidu privatnih mljekara je bila sve jača i veća. Kada je na red došla privatizacija, prvo su nam rekli da će nas kupiti neka kompanija iz Varaždina, pa nakon toga Subotica. Nikakve papire nismo mogli da vidimo. I onda je došao ‘Imlek’ i završio taj privatizacioni posao. Dvije godine smo radili, a poslije toga su opet počele priče o prodaji i 31. januara 2008. godine su nam u pola četiri ujutro rekli da nam je to posljednji dan na poslu. Odradili smo tu smjenu, razdužili sve i predali mladim momcima koji su navodno bili primljeni u Dubici”, priča Jelisavac.
On dodaje da je njih 30 preostalih radnika dobilo pristojne otpremnine i da su im novi vlasnici povezali staž. Bila je to za vlasnike mala cijena da se u javnosti ne bi dizala prašina oko definitivnog gašenja jednog od najpoznatijih banjalučkih preduzeća.
“Većina radnika ‘Mljekare’ se poslije toga prijavila na biro i mnogi od njih ni do danas nisu našli novi posao”, tvrdi Jelisavac uz konstataciju da je “sve završeno na nevjerovatan način”.
“Govorili su tada da se u Aleksandrovcu pravi savremena mljekara, ali su od tamošnjih kapaciteta koristili samo hladnjače. Radnici su se nedugo nakon otvaranja tog pogona ponovo vratili u Banjaluku, koja je na užasan način ostala bez svoje mljekare”, istakao je Jelisavac.
Otpadne vode
Jovica Jelisavac kaže da je bilo mnogo priča o tome zašto pogon u Aleksandrovcu nije funkcionisao, od električne energije do otpadnih voda.
“Čuo sam tada da pogon ne može da radi zato što nije postojao način odlaganja otpadnih voda. Valjda je trebalo da znaju kako i šta da rade prije nego što su pravili taj pogon, ali to se izgleda nije desilo. Morali su znati šta sve treba jednoj fabrici. Duša me boli kada sve to vidim sada, jer je banjalučka ‘Mljekara’ svojevremeno bila privredni gigant, a sada je to zaparloženi plac na kojem raste samo korov”, smatra Jelisavac.
Sudbina zemljišta
Regulacionim planom za dio naselja Rosulje, tačnije Maltu, na lokaciji gdje je bila banjalučka „Mljekara“ predviđena je izgradnja modernog hotelsko-kongresnog centra sa svim savremenim sadržajima i kompatibilnim funkcijama. Objekat „Mljekare“ nalazi se u obuhvatu Izmjene Regulacionog plana „Centar – Aleja“ koji je usvojen 2005. godine. Predmetnim planskim aktom ovaj lokalitet je tretiran kao postojeći privredni kompleks. Međutim, Prijedlogom revizije regulacionog plana za ovaj lokalitet planirane su veće izmjene i transformacije prostora. Revizija regulacionog plana donesena je iste godine kada je „Mljekara“ u Banjaluci zatvorila vrata za svoje radnike.
“Kristal” polomljen u paramparčad
Osnovno državno staklarsko preduzeće “Kristal” iz Banjaluke prije rata je bilo jedno na najvećih preduzeća u toj oblasti. U nizu prestižnih poslovnih objekata koje su postaklili radnici “Kristala” nalaze se i hotel “Jugoslavija” i Sava centar u Beogradu i brojni drugi objekti širom bivše zajedničke države. Priča o privatizaciji “Kristala” predstavlja klasičnu privatizacionu priču u kojoj novopečeni vlasnici prvo unište osnovnu djelatnost preduzeća, radnike ostave bez posla i potom polako krčme milionsku imovinu preduzeća.
To preduzeće, koje je nekada imalo čak 460 zaposlenih, odavno se ne bavi osnovnim zanimanjem, nema zaposlenih staklara, a prihode koji završavaju u džepovima i na računima novih vlasnika i novopečenih biznismena ostvaruje od iznajmljivanja preostalog poslovnog prostora.
“Kristal” je privatizovan 2002. godine, a paket državnih akcija kupio je dugogodišnji direktor Stambene zadruge Banjaluka Mile Madžarić. Početna cijena 24,36 odsto akcija iznosila je 1.720.086 maraka, a Madžarić ih se dokopao za tri puta manji iznos, odnosno za 610.086 KM, od čega je položio 52.100 KM u gotovini, a preostalih 557.986 KM platio je starom deviznom štednjom, koja se na crnom tržištu kupovala za trećinu njene nominalne vrijednosti.
Kako su Madžarićeve akcije završile u vlasništvu laktaškog biznismena Budimira Stankovića praktično je nemoguće saznati, a prema zvaničnim podacima Banjalučke berze, najveći broj akcija poslije Stankovićeve firme “Dukat”, tačno 23,01 odsto, ima Jovo Stupar, potom Gordana Antešević 15,16 odsto, zatim Penzijski rezervni fond RS 8,1 odsto, Fond za restituciju četiri odsto i privatno preduzeće “Trio-trade” 3,6 odsto.
Ovo preduzeće gotovo deset godina nije postaklilo nijedan prozor, a od oko 120 zaposlenih, koliko je radilo u preduzeću prije privatizacije, ostala je svega nekolicina zaposlenih. U posljednjem revizorskom izvještaju o poslovanju ovog preduzeća, onom iz 2010. godine, navodi se da “Kristal” ima devet zaposlenih.
Banjalučka berza je u nekoliko navrata blokirala trgovanje akcijama “Kristala” zbog nedostavljanja finansijskih izvještaja. Posljednja odluka kojom je blokirano trgovanje akcijama ovog preduzeća, tačnije kojom je produžena odluka o blokadi, donesena je krajem maja ove godine. Kao i u većini ostalih privatizovanih preduzeća, imovina je na volšeban način završila u privatnom vlasništvu ili je opterećena hipotekom.
Janjoš i Stupar dižu kredite
Najvredniji objekat “Kristala”, onaj u banjalučkom naselju Derviši, gdje je bilo sjedište ovog preduzeća, nekoliko puta je uknjižen kao založno pravo. Prvi put je to urađeno 11. jula 2007. godine u korist NLB Razvojne banke radi “obezbjeđenja novčanog potraživanja od Vojislava Janjoša po ugovoru o dugoročnom kreditu na rok od 120 mjeseci i u iznosu od 380.000 KM”. Vojislav Janjoš je u tom trenutku bio vlasnik 14,83 odsto akcija “Kristala”, a kasnije su njegove akcije prešle u ruke Gordane Antešević. Istoga dana kada i Janjoš, kredit u NLB Razvojnoj banci na isti rok od 120 mjeseci, ali u iznosu od 520.000 KM podigao je i Jovo Stupar, vlasnik 23 odsto akcija “Kristala”.
Ipak, 900.000 KM koje su podigli Janjoš i Stupar je ništa u odnosu na šest miliona KM koliko je Hypo Alpe Adria banka u februaru 2008. godine odobrila preduzeću “Dukat”. Garancija za sve nabrojane kredite je hipoteka na objekat “Kristala” u Dervišima. Ono što je posebno interesantno kada je riječ o pomenutom objektu je činjenica da je grad Banjaluka promijenio regulacioni plan i finansirao izgradnju mosta u njegovoj neposrednoj blizini. Ta gradska “investicija” poslužila je novim vlasnicima “Kristala”, konkretno Budimiru Stankoviću, da s kompanijom “Delta” 2008. godine sklopi ugovor o zakupu i iznajmi objekat pomenutoj kompaniji za njeno centralno skladište, a mjesečna kirija iznosila je nevjerovatnih 60.000 maraka.
Zora Šiniković, jedan u nizu razočaranih bivših radnika “Kristala”, kaže da ovo preduzeće predstavlja najbolji primjer nakaradne i po radnike pogubne privatizacije. Ona kaže da je zajedno s pokojnim mužem godinama radila u “Kristalu”, ističući da je prije rata ovo preduzeće zapošljavalo čak 460 radnika, dok je pred privatizaciju u njemu radilo 124 radnika.
“Niko ne zna kako je Mile Madžarić tačno kupio akcije ‘Kristala’, a cijela transakcija navodno je obavljena na nekakvoj licitaciji u Trebinju. Niko ne zna ni kako je kasnije Budimir Stanković postao većinski vlasnik, ali se zna da nijedan stari radnik ‘Kristala’ više ne radi u toj firmi. Ja sam firmu napustila 2001. godine, a moj muž, kao i većina ostalih radnika, proglašen je tehnološkim viškom i otpušten odmah poslije privatizacije, a većina su bili demobilisani borci. Radnici su imali veliki broj akcija ‘Kristala’, ali, koliko ja znam, niko od radnika, odnosno od malih akcionara, nikada nije pozvan na bilo kakvu Skupštinu akcionara, niti je imao bilo kakvu korist od akcija, jer nikada nikome nije isplaćen nijedan fening dividende. Naš objekat je kasnije izdat ‘Delti’ u zakup za navodno ogromnu kiriju, ali niko od bivših radnika nije vidio od toga nikakve vajde”, kaže Šinikovićeva.
Stambena zadruga
Stambena zadruga Banjaluka predstavlja jedan od najspecifičnijih primjera “pretvorbe” vlasništva poslije koje se ne zna ni ko pije, ni ko plaća. Ova ustanova nekada je imala nekoliko desetina zaposlenih da bi se poslije “statusnih promjena” taj broj sveo na svega troje zaposlenih od kojih je jedan dugogodišnji direktor Stambene zadruge Milorad Madžarić, koji je otac prvog kupca državnih akcija u “Kristalu” Mile Madžarića.
Milorad Madžarić objašnjava da ova ustanova nije privatizovana, jer nije nikada bila u državnom vlasništvu, pošto su njeni vlasnici bili zadrugari, odnosno njeni osnivači, među kojima su, pored brojnih pravnih i fizičkih lica, bili i nekadašnji radnici ove ustanove. On priznaje da sada u Zadruzi ima svega troje zaposlenih, ističući da su preostali radnici, odnosno zadrugari, izgubili interes za daljim učestvovanjem u radu Zadruge čim su dobili stanove koji su izgrađivani zajedničkim sredstvima.
“Mi smo imali određenu ulogu tokom privatizacije državnih stanova, jer smo izdavali potvrde o stanarskom pravu ljudima čije firme su svojevremeno preko Stambene zadruge kupovale stanove za svoje radnike. Stambena zadruga i dalje posluje i u saradnji sa drugim investitorima izgradimo oko desetak stanova godišnje”, kaže Madžarić.
Od „Cvjećara“ ostao samo korov
Ukoliko banjalučki Okružni privredni sud donese presudu po kojoj se ništavnim proglašavaju ugovori u kupoprodaji zemljišta u Vrbanji, koji su zaključeni između kompanije „Cvjećar“ i njenog vlasnika Jovana Vidovića, radnici ove kompanije će dobiti jednu od mnogih bitaka koju vojuju otkako je ovo preduzeće privatizovano.
Cilj je, čini se, bio očigledan – kupiti „Cvjećar“, gurnuti ga u stečaj, a onda prisvojiti ogromno zemljište.
„Cvjećar“ je privatizovan 2002. godine, a najveći dio akcija tada je kupio Davor Damjanović (sin poznatijeg Pantelije Damjanovića, koji je preuzeo RK „Beograđanka“ u banjalučkoj Gospodskoj ulici). Ubrzo nakon toga „Cvjećar“ je prodao salon u Batinom prolazu u centru Banjaluke; salon je prodat Vjekoslavu Čaviću, nesuđenom zetu Pantelije Damjanovića, za minornih 204.000 maraka. Ugovor je potpisan 30. decembra 2004. godine, a kao direktor „Cvjećara“ u tom trenutku se pojavljuje Desimir Damjanović, rođeni brat Pantelije Damjanovića. I drugi maloprodajni objekat „Cvjećara“, onaj kod hotela „Palas“, otišao je Damjanovićima, ali ovaj put u zakup i to Mirjani Damjanović, Desimirovoj supruzi.
Na licitaciji, održanoj 18. oktobra 2002. godine u Doboju, ponuđeno je 30 odsto državnog kapitala „Cvjećara“ po početnoj cijeni od 793.508 KM. S obzirom na to da učesnici nisu istakli ponudu po početnoj cijeni, održana je specijalna licitacija, odnosno došlo je do sniženja cijene državnog kapitala u odnosu na početnu cijenu. Komisija je na iznos od 583.508 KM utvrdila minimalnu cijenu od 193.508 i standard sniženja cijene od 8.000 KM. Najbolju ponudu dao je Davor Damjanović i 30 odsto „Cvjećara“ kupio je za 215.508 KM. Međutim, iste te godine najveći akcionar „Cvjećara“ postaje kontroverzni banjalučki biznismen Jovan Vidović.
“Država je prodala svoj dio ‘Cvjećara’ i to je kupio Davor Damjanović. On nije uspio da pokrene proizvodnju i svoj paket akcija je ponudio na berzi. Ja sam ih kupio. Naslijedio sam 1,2 miliona maraka dugovanja. U ugovoru je stajalo da firma ide u stečaj ukoliko ne uspijem da u određenom roku vratim taj dug. Što se na koncu i desilo”, kaže Vidović.
Skupština akcionara „Cvjećara“ je, dodaje on, odlučila da proda zemlju i Vidović je od svoje firme u stečaju kupio oko 90 dunuma poljoprivrednog zemljišta u Vrbanji za 1,28 miliona maraka. Ta zemlja je uknjižena u katastar, a potom je promijenjen i regulacioni plan i tu treba da se grade, tvrdi Vidović, stambene jedinice sa školom, vrtićem, marketom…
“Pravobranilac Slobodan Radulj je od Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove tražio da se ispita kako je to zemljište prešlo na mene. Oni su utvrdili da je sve bilo ispravno. Pravobranilaštvo se potom žalilo drugostepenom organu, ali su izgubili. Potom su tražili 50.000 maraka da ne pokrenu upravni spor. Odbio sam i oni su ga pokrenuli. Ustavni sud je prvostepeno sve riješio ponovo u moju korist, oni su se žalili i sada je predmet opet na drugostepenom postupku i vjerovatno će biti ponovo presuđeno u moju korist. Novac za zemljište ‘Cvjećara’ je uplaćen na račun te firme, a onda je, koliko znam, direktor ‘Cvjećara’ isplatio radnike, dobavljače i preostale obaveze”, rekao je Vidović.
Bivša predsjednica Sindikata radnika „Cvjećara“ Ljuba Mrđen kaže da te pare nikada nisu legle na račun „Cvjećara“. Ili ih, dodaje, radnici nikada nisu vidjeli.
“Ako su te pare uplaćene na račun, postavlja se pitanje gdje su? Kako je moguće da ih nema na računu? ‘Cvjećar’ je dobro radio do 2000. godine, ali tada su počeli problemi, jer smo počeli da gubimo i poslove na tenderima. Čekali smo obećane poslove, ali je jedan po jedan preuzimao sve snažniji ‘Tamaris’. Prije privatizacije u ‘Cvjećaru’ je radilo 88 radnika. Danas ne radi nijedan. ‘Cvjećar’ je imao traktore, samohodne kosilice, kamione, nabavljena su putnička vozila, rovokopači, hidraulični buldožeri. Godine 1998. kupljen je specijalni ford s ljestvama, a dvije godine nakon toga 12 manjih radnih poljoprivrednih mašina i alatki. Danas toga nema. Sve je prodato, a na račun ‘Cvjećara’ nije uplaćena nijedna marka, kao što nije uplaćena ni za prodaju zemljišta u Vrbanji”, kaže Mrđenova.
Gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović rekao je da je grad u sudskom sporu s vlasnikom „Cvjećara“ Jovanom Vidovićem zbog zemljišta ove kompanije.
“Zatekao sam takvo stanje kada sam preuzeo dužnost gradonačelnika. Mi smo u sudskom sporu s Vidovićem, jer želimo da nam se to zemljište vrati. To je isti slučaj kao i sa zemljištem Poljoprivredne škole. Tu već postoji presuda i očekujemo da Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove uskoro završi svoj dio posla. Vjerujem da ista sudbina čeka i zemljište koje je kupio Vidović”, rekao je Gavranović.
Sekretar Okružnog privrednog suda u Banjaluci Dragan Kojić potvrđuje da je kod ovog suda u toku parnični postupak između grada i Vidovića.
“Postupak se vodi radi utvrđivanja ništavosti ugovora o kupoprodaji nepokretnosti, koji su zaključeni između ‘Cvjećara’ kao prodavca i Jovana Vidovića kao kupca. Uz postupak je predložena i privremena mjera obezbjeđenja kojom se Vidoviću zabranjuje raspolaganje i opterećenje nepokretnosti koje su predmet spora”, istakao je Kojić.
I pravobranilac Slobodan Radulj smatra da zemljište „Cvjećara“ treba da se vrati gradu. Radulj kaže da Pravobranilaštvo RS čini sve da sudski tu zemlju upiše u vlasništvo grada.
“To je prije bila društvena svojina i kao takva je data ‘Cvjećaru’ na korištenje. Ali, Zakonom o dopuni Zakona o privatizaciji državnog kapitala u preduzećima, koji je usvojen 2009. godine, treba identifikovati zemljište ispod objekta i zemljište koje je neophodno za redovnu upotrebu objekta. To je poljoprivredno zemljište i kao takvo pripada gradu. Bijemo bitku da to i ostvarimo”, istakao je Radulj.
Prepis zemlje
Godinu dana nakon što je preuzeo „Cvjećar“ Jovan Vidović je na svoje ime prepisao zemljište u Vrbanji, o čemu svjedoče podaci Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove. Jednu parcelu Vidović je kupio 20. decembra 2007. godine, a druge dvije 25. marta 2009. i 16. januara 2009. godine. Vidović prema sudskim presudama radnicima duguje 54.000 maraka, bez kamata, na ime zaostalih plata, doprinosa i toplih obroka. Takođe, „Cvjećar“ ima 127.787 maraka potraživanja, a među potražiocima su, pored radnika, i „Elektrokrajina“, grad Banjaluka, Poreska uprava RS, Fond PIO RS, FZO RS, „M:tel“.
Izmjena regulacionog plana
Upravni odbor „Cvjećara“ je 13. jula 2006. godine donio odluku o zahtjevu za izmjenu Regulacionog plana. Odluka je upućena Odjeljenju za prostorno uređenje grada Banjaluka. UO „Cvjećara“ je tražio da se izmijeni regulacioni plan za zemljište u Vrbanji i da ono od poljoprivrednog postane – građevinsko.
Tužbe radnika
Otpušteni radnici „Cvjećara“ tužili su Vidovića i „Cvjećar“ i najveći dio tih tužbi radnici su dobili. Sada, prema riječima Ljube Mrđen, ostaje da se radnicima isplati gotovo 50.000 maraka na ime plata i doprinosa. Radnici „Cvjećara“ su u dva navrata pisali Miloradu Dodiku, 2006. i 2013. godine, ali nisu dobili nikakav odgovor. Mrđenova je 22. marta 2006. godine podnijela zahtjev za reviziju privatizacije, ali revizija nikada nije sačinjena. Grad Banjaluka je 28. decembra 2012. godine preko Pravobranilaštva RS podnijeli tužbu protiv „Cvjećara“.
“Jelšingrad”: Tona čelika po glavi radnika
Najveći obim proizvodnje od 12.600 tona čeličnih odlivaka banjalučka Livnica čelika “Jelšingrad” imala je 1984. godine. Danas, 31 godinu kasnije, Livnica čelika “Jelšingrad” mjesečno izlije otprilike 120 tona čelika, odnosno 1.440 tona godišnje. Drugim riječima, današnji obim proizvodnje Livnice čelika predstavlja 11 odsto proizvodnje iz 1984. godine.
Livnica čelika “Jelšingrad” osnovana je 1936. godine. Godinu dana kasnije izgrađeni su svi proizvodni i prateći objekti i instalirana je kompletna oprema za proizvodnju odlivaka i raznih mašina. Od tada se “Jelšingrad” razvijao u dvije djelatnosti: livarstvo i mašinogradnja.
U Drugom svjetskom ratu razoreni su i uništeni svi objekti i postrojenja “Jelšingrada”, ali je ubrzo, godinu dana nakon završetka rata, obnovljen i tada je prešao u državno vlasništvo. Do 1964. godine livnica je bila univerzalna za željezo, čelik i obojene metale i tada je odlučeno da se posveti samo livenju čeličnih odlivaka.
Rekonstrukcija i modernizacija Livnice čelika za godišnji kapacitet od 16.000 tona čeličnih odlivaka završena je 1982. godine, da bi dvije godine kasnije bio dostignut najveći obim proizvodnje od 12.600 tona čeličnih odlivaka. Od te godine obim proizvodnje pada da bi u periodu od 1991. do 1995. godine proizvodnja pala na 500 tona godišnje. Nakon toga proizvodnja se postepeno povećava i u 2005. godini dostignut je nivo proizvodnje od 2.326 tona, da bi u 2007. godini proizveli 4.225 tona čeličnih odlivaka.
Livnica čelika “Jelšingrad” privatizovana je 1. juna 2005. godine – kupio ju je slovenački “Livar” iz Ivančne Gorice, koji je najveći pojedinačni vlasnik sa 43,03 odsto kapitala.
Prije privatizacije u Livnici je bilo zaposleno blizu 380 radnika (prije rata 1.500), a danas ih je 225. Rukovodilac proizvodno-tehničkog sektora Ljubinka Bogdanić kaže da Livnica nema duga prema zaposlenima i da se plate, topli obrok i prevoz redovno isplaćuju.
“Od novembra prošle godine došlo je do pada cijena nafte, što se negativno odrazilo i na našu proizvodnju. Za prvih devet mjeseci 2014. godine preduzeće je poslovalo sa dobitkom. Ali, neplanirano smo se od oktobra prošle godine suočili s najvećim problemom, a to je nedostatak posla. U novembru je preduzeće radilo samo sa 50 odsto proizvodnih kapaciteta, a tako i danas radi”, rekla je Ljubinka Bogdanić.
Kupac za koga su, dodaje, najviše radili, više od 50 odsto proizvodnje i prodaje u ovoj godini, nije ništa naručio. Čak je, kaže Bogdanićeva, neke narudžbe za novembar i decembar 2014. godine otkazao.
“Pad cijena nafte se negativno odrazio na potražnju za našim proizvodima, budući da proizvodimo i dijelove za naftne platforme. I to je osnovni razlog zbog čega se preduzeće nalazi u ovoj situaciji, odnosno zbog čega ostvaruje prihod koji nije dovoljan da pokrije sve obaveze i tekuće i reprogramirane obaveze”, ističe Bogdanićeva.
Svi kupci, dodaje ona, naručuju robu samo za tekuće potrebe, ali ne i za skladište, pa tako Uprava Livnice ne zna da li će već sljedećeg mjeseca imati posao i u kojem obimu.
“Veliki problem nam predstavlja i staro postrojenje. To je mehanizam koji decenijama nije mijenjan. Takođe, u Banjaluci ne postoje škole ili fakulteti koji školuju kadar koji je nama potreban. Kod nas rade pekari i mesari, koje vremenom prekvalifikujemo u livare. Novi kupci teško dolaze na ovaj prostor, jer sumnjanju u ovdašnji ambijent. Uglavnom se oslanjamo na stare kupce”, dodala je Ljubinka Bogdanić.
Livnica je u 2014. godini poslovala sa dobiti od 4.414.971 maraku, što je značajan rast u odnosu na prethodnu, 2013. godinu, kada je dobit bila samo 159.137 KM. Gubitak iz ranijih godina iznosi 13.194.360 KM i tekuće dobiti koriste se za pokriće dijelova toga gubitka. Livnica ima dugoročni kredit od 4.105.264 KM, dok reprogram obaveza prema Poreskoj upravi koji je odobrila Vlada RS u 2014. godini iznosi 85.674 KM. Dugovanja prema banjalučkoj “Elektrodistribuciji” iznose 239.736 KM.
“Livnica bi s ovim kapacitetima mogla da proizvodi oko 250 tona čeličnih odlivaka mjesečno, ukoliko bi kriza koja je trenutno pogodila tržište čeličnih odlivaka počela da pada i ukoliko bi se poboljšala situacija s poslom. Poslovi Livnice su konstantni, ali sa znatno smanjenim kapacitetima”, kaže Ljubinka Bogdanić.
Slavko Pijetlović u Livnici radi 30 godina. Kaže da su počeci Livnice bili izuzetni, a da je potom nastupio period poslovne katastrofe. Danas je, kaže, dobro, ali posla je sve manje.
“Nekada je u Livnici radilo 1.500 radnika, a danas ih je 250. Rusko tržište je bilo glavno. Lijevali smo 1.250 tona čelika mjesečno. Imali smo pet puta više radnika nego danas. Lijevali smo 700 kilograda po radniku, a danas lijemo tonu po radniku, što je blizu evropskog standarda. Ali, tada je bilo posla. Danas je posao neizvjestan”, kaže Pijetlović.
Kriza na tržištu je uslovila i dodatno upozorenje, posla možda neće biti. Ipak, kaže Pijetlović, radnici za sada redovno dobijaju plate, a i svi radnici koji su poslije privatizacije ostali bez posla su pošteno plaćeni.
“Kadrovi su naša stara boljka. Vjerujem da je prosječna plata radnika 550 maraka. Jedino što nas zabrinjava je tržište, koje je sve nestabilnije”, smatra Slavko Pijetlović.
Istorija
“Jelšingrad” je svoj prvi izvoz ostvario 1947. godine. Četiri godine kasnije “Jelšingrad” je izgradio tvornicu kiseonika i mehaničku radionicu – buduću Tvornicu alatnih strojeva TAS. “Jelšingrad” je 1973. godine bio radna organizacija sa šest osnovnih organizacija: Livnica čelika Banjaluka, Livnica čelika Bačka Topola, Tvornica alatnih strojeva Banjaluka, Tvornica strojeva Bosanska Gradiška, Tvornica lakih alatnih strojeva i dizalica Prnjavor i Tvornica strojeva i uređaja Kotor Varoš.
Zemljište u Hrvatskoj
Odmaralište i zemljište FAM “Jelšingrad” u Biogradu na Moru u Hrvatskoj, čija je vrijednost procijenjena na 542.000 KM, prije dvije godine bili su predmet spora između “Jelšingrada” i Livnice čelika. Ljubinka Bogdanić kaže da je to završena priča:
“Taj spor ne postoji. To zemljište je u vlasništvu države.”
Nakovnji za topljenje
Jedna od anegdota iz “zlatnog doba” banjalučke privrede i Livnice možda najbolje opisuje kako se osvajalo tržište u inostranstvu i sticao utisak da nas cijene u svijetu. Livnica je sedamdesetih godina dobila instrukciju iz Beograda da isporuči hiljade tona nakovanja različitih dimenzija za rusko tržište, uz napomenu da svi moraju biti vrhunskog kvaliteta i još bolje završne obrade. Više nego ozbiljno shvaćeno upozorenje, na poslu su prekovremeno radili samo najbolji livci, a provjereni majstori su u deseti dio milimetra vršili završnu obradu, često i ručno šmirgl papirom. Mjesecima su kamioni natovareni nakovnjima odlazili za Moskvu. Poslije određenog vremena saradnje, jedan od inženjera Livnice je sa delegacijom otputovao u posjetu ruskoj firmi kojoj su isporučivali robu. Bio je ponosan, očekujući sve pohvale, koje je i dobio, ali ono što je vidio, ispričao je tek poslije raspada bivše Jugoslavije. Njihove, milimetarski obrađene nakovnje u Rusiji su odmah po dospijeću pretapali u livnici i istopljeno željezo koristili za odlivke svojih proizvoda.
Federaciji municija, Srpskoj okviri
Ukupan obim proizvodnje oružja u FBiH prošle godine premašio je vrijednost od 70 miliona KM, a za ovu godinu ugovoreni su poslovi od 200 miliona KM. Istovremeno se u Republici Srpskoj tri kompanije bore za opstanak – banjalučki „Kosmos“, „Orao“ iz Bijeljine i Tehničko-remontni zavod iz Bratunca.
Umjesto namjenske proizvodnje, u „Čajavcu“ su odavno svadbeni saloni, a „Zrak“ iz Teslića je „izdahnuo“ prije dvije godine, kada je otvoren stečaj.
Dio radnika ostalih fabrika već mjesecima štrajkuje tražeći nekoliko neisplaćenih plata, uplatu poreza i doprinosa. Razlozi ovakvog jaza u namjenskoj industriji između dva entiteta leže u podjeli poslova unutar vojne industrije u bivšoj Jugoslaviji do devedesetih godina, ali veliki broj stručnjaka smatra da je veoma bitnu ulogu svojevremeno odigrala i čuvena afera „Orao“.
Vašington je 2002. godine optužio Srbiju i Republiku Srpsku da su vojno pomagali Irak u vrijeme sankcija i embarga na isporuke vojnog materijala Sadamu Huseinu. Izbila je velika afera „Orao“, nazvana po remontnom zavodu i fabrici avionskih motora „Orao“ u Bijeljini.
U optužbe protiv „Orla“ uključila se i Međunarodna krizna grupa preko svojih predstavnika u Beogradu s tvrdnjama „da su Srbi Sadamu Huseinu prodali elemente za proizvodnju krstarećih i balističkih raketa, precizne žiroskope za krstareće projektile, sofisticirane letjelice sa daljinskim upravljanjem, RPV tehnologiju radi pretvaranja iračkih aviona MiG 21 u bespilotne krstareće rakete, radare za samonavođenje“.
U RS se podigla velika prašina, u fabrici „Orao“ smijenjeni su svi direktori, a namjenska industrija u RS stavljena je pod lupu.
Tadašnji predsjednik RS Dragan Čavić kaže da tokom te afere nije bio upitan samo bijeljinski „Orao“, već da su pod znakom pitanja bila i vojna preduzeća iz sastava „Čajavca“, teslićki „Zrak“ i banjalučki „Kosmos“. To je, kaže Čavić, bilo veliko interesovanje Amerikanaca i njihovih saveznika koji su te godine planirali, a sljedeće godine i počeli s napadom na Irak.
„Došao sam tada do dokumenata Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu i beogradskog preduzeća za promet vojne opreme i naoružanja ‘Jugoimport – SDPR’. Došao sam do šokantnog otkrića: u isto vrijeme dok se pričalo o ‘Orlu’, firme iz FBiH, poput ‘Bratstva’ iz Novog Travnika i ‘Vitezita’ iz Viteza, isporučivale su oružje Iraku. ‘Vitezit’ je isporučivao eksploziv za neka raketna punjena, a ‘Bratstvo’ je isporučivalo cijevi za višecijevne bacače i to upravo preko ‘Jugoimporta – SDPR‘“, rekao je Čavić.
Sada kada je sve završeno suština je, tvrdi Čavić, sljedeća: zbog jednog velikog istorijskog poremećaja, kakva je američka intervencija u Iraku, uništena je namjenska industrija u RS. Afera „Orao“ je iskonstruisana iz običnog posla remonta motora za MiG 21, koji nikada na te avione nisu ni ugrađeni.
“Preduzeća koja su bila predmet ove istrage su bukvalno propala i jedan dugi period su bila bez posla jer su bila anatemisana. Zavod ‘Orao’ je imao ugovorene poslove sa ‘Rols-Rojsom’ i to je propalo. ‘Kosmos’ je radio ozbiljne poslove u Africi i ti poslovi su takođe propali. Vojna industrija je kolabirala, ali sve je više inicijativa da se ona digne na noge, pa su tako preduzeća iz FBiH ostvarila milionske poslove. Takva preduzeća iz RS – poput banjalučkog ‘Kosmosa’ i Remontnog zavoda iz Bratunca – imaju perspektivu, ali vlast se mora zainteresovati za to”, smatra Čavić.
Direktor granskih udruženja Privredne komore RS Pero Ćorić smatra da afera „Orao“ nije mnogo uticala na propast namjenske industrije u RS. On smatra da je namjenska industrija u RS prije rata imala limitirane teritorijalne kapacitete i skučeno tržište.
“Sve te fabrike su se poslije rata suočile s velikim finansijskim problemima i odlivom kadrova, jer nisu mogle da nadomjeste izgubljeno tržište. Oni koji su preživjeli, uspjeli su to zahvaljujući staroj slavi, ali ni njihov posao nije kao što je nekada bio. Bijeljinski ‘Orao’ je uspio da se podigne, dok banjalučki ‘Kosmos’ tek pomalo radi”, rekao je Ćorić.
On dodaje da namjensku industriju nije uvijek pratila samo tržišna logika. Svi su željeli da rade za vojsku, jer su, kaže, vojni artikli bili tri puta skuplji od civilnog programa, a samim tim je i zarada bila daleko veća.
“Vojna industrija je uvijek bila pod posebnim režimom. ‘Orao’ je uspio da zadrži izuzetan kadar i zbog toga su uspjeli da se probiju na tržištu. ‘Čajavec’ je propao, a sa njim i vojna grana ovog proizvodnog giganta. ‘Kosmosu’ je potrebna reorganizacija. Sada proizvodi okvire za poluautomatske puške, ali to nije dovoljno da ovo preduzeće opstane. ‘Kosmosu’ treba mnogo više komercijalnih poslova, a ostatak može da se pretvori u, na primjer, industrijsku zonu”, tvrdi Ćorić.
Predsjednik Konfederacije sindikata RS Obrad Belenzada kaže da je afera „Orao“ bez sumnje napravila veliku štetu „Orlu“ i svima koji su s „Orlom“ radili, ali i dobrom dijelu namjenske industrije RS. Ipak, ta afera nije i uništila namjensku industriju u RS, koju, kako kaže, treba što prije revitalizovati.
“Preduzeća iz FBiH, koja se bave namjenskom industrijom i koja ostvaruju ogromne prihode, proizvode municiju, a mi toga nemamo. Segment vojne industrije ‘Čajavca’ je trebalo da bude zadržan, jer je mogao da radi. Vlast od rata naovamo nije znala šta bi s namjenskom industrijom i to je ključni problem”, ističe Belenzada.
On smatra da je tolika razlika u vojnoj industriji u FBiH i RS ujedno i rezultat organizacije poslova u bivšoj Jugoslaviji i tvrdi da je krajnje vrijeme da se namjenska industrija u Srpskoj reformiše i uključi u tržišnu utakmicu.
“Na primjer, firma iz RS je nekada pravila motor za tenk, koji je sklapan u Đakovu ili u Sloveniji. Bili smo, prema tome, samo dio uvezanog sistema. Reforme idu sporo. Posljednjih 20 godina samo se razvaljivalo i uništavalo, a ništa se nije stvaralo i razvijalo. Država mora da preuzme ključnu ulogu, jer je vojna industrija svugdje u svijetu pod šapom države”, rekao je Belenzada.
Rakić: „Zrak“ će do kraja godine biti prodat
Preduzeće za proizvodnju optičkih, optomehaničkih i optoelektronskih uređaja i sistema „Zrak“ iz Teslića otišlo je u stečaj 18. novembra 2013. godine. Vlada RS je tokom 2012. godine pokušala da nađe kupca za „Zrak“, ali u tome nije uspjela, pa je ovo nekada više nego uspješno preduzeće otišlo u stečaj. U trenutku otvaranja stečaja radnicima „Zraka“ nije bilo isplaćeno 17 plata.
„Na ‘Zrak’ je najviše uticalo tržište, odnosno režim dozvola, koje nismo mogli da dobijemo. Nedostatak posla je bio sve očigledniji i fabrika je polako propadala. Danas ‘Zrak’ ima velika dugovanja, a pokrenut je i stečajni postupak. Vjerujem da će ‘Zrak’ do Nove godine biti prodat i da će tom prodajom biti isplaćeno barem onih obećanih devet minimalaca radnicima“, rekao je direktor „Zraka“ Borislav Rakić.
U FBiH cvjeta namjenska industrija
I dok namjenska industrija u RS gotovo ne postoji, u FBiH – cvjeta. U prošloj godini u namjenskoj ostvaren je rekordan promet od 150 miliona maraka. Za ovu godinu, ako je suditi po ugovorenim poslovima, očekuje se prihod od 200 miliona maraka. U protekle četiri godine u ovom sektoru broj zaposlenih je povećan za 34 odsto.
Najuspješnija firma u ovoj grani privrede u BiH trenutno je „Igman“ iz Konjica. U „Igmanu“ danas radi 915 radnika, s izgledima da taj broj bude povećan i na više od hiljadu. Direktor Džahid Muratbegović ističe da su ugovori ove kompanije pretežno vezani za američko tržište, ali da imaju kupaca iz Evrope, Azije, Afrike.
“Radimo u pune dvije smjene, a na pojedinim operacijama, gdje su uska grla, i u tri smjene. Naša proizvodnja je takva, puno mladih i žena. Imamo jedan ugovor iz Azije sa krajnjeg istoka, imamo ugovor za jednu jugoistočnu arapsku zemlju. Destinacije, tipovi, količine i komadi se apsolutno ne govore u našoj branši. Višak kapitala koji nam ostane nakon ove godine, sigurno nekih desetak miliona, uložićemo u izgradnju novih proizvodnih linija, prvenstveno lovačke municije”, rekao je Muratbegović.
Kosmos: Od teškog do lakog naoružanja
Vazduhoplovni zavod “Kosmos” je prije rata zapošljavao 1.600 radnika i bavio se namjenskom industrijom za potrebe ratnog vazduhoplovstva i protivvazdušne odbrane. Danas je u “Kosmosu” zaposleno 229 radnika, a nekadašnji banjalučki privredni gigant uglavnom se bavi uslužnom djelatnošću u energetskom sektoru – remontuje vjetrenjače i pravi dijelove za lako naoružanje.
U “Kosmosu” su se proizvodili radarski raketni i računarski sistemi, vršio se generalni remont radara, raketnih sistema i mjerne opreme. “Kosmos” je gradio pokretne aerodrome i pokretne piste, a radili su i praktičnu obuku stranih kadrova u Banjaluci i u inostranstvu. U Libiji su gradili elektrokabinete za praktičnu obuku kadeta.
Propast “Kosmosa” počela je početkom rata u BiH i traje do danas. Nakon afere “Orao”, koja nikada nije dokazana i u kojoj je tadašnji visoki predstavnik u BiH Pedi Ešdaun optužio tadašnjeg predsjednika RS Dragana Čavića da je RS izvozila vojnu opremu Iraku, propast “Kosmosa”, koji je proizvodio, između ostaloga, dijelove oružja, bila je neminovna.
Vršilac dužnosti direktora “Kosmosa” Dušan Vještica kaže da je danas situacija u ovom preduzeću teška i da najveće opterećenje za ovu fabriku predstavljaju dugovanja – devet miliona KM za poreske obaveze i 3,5 do četiri miliona KM za zaposlene.
“Tržište je poslije rata izgubljeno. Desetak godina nije ulagano u tehnologiju, nestali su značajni poslovi u Libiji, a i preostalo tržište je redukovano. ‘Kosmos’ i dalje ima značajnu imovinu – nekretnine, zemlju, pa i tehnologiju, ali najvrednije od svega je ime, koje je još u svijetu brend. Nemamo mnogo zaposlenih, potrebni su nam novi poslovi, koncept i organizacija. Trenutno radimo na rekonstrukcijama vjetrogeneratora, na remontu motora, generatora i dijelova za željeznicu i pravimo neke dijelove pješadijskog naoružanja”, kaže Vještica.
Projekat u Sudanu je, dodaje on, zaustavljen, ali će možda kasnije da se “otvori”. Poreske obaveze mora da riješi Vlada RS, a menadžment će pokušati da uradi sve da smanji dugovanja prema radnicima.
“Fokus je na tome da se završe postojeći i dogovore novi poslovi. Nedavno smo potpisali osam ugovora za remont vjetrenjača i takvi poslovi nam mogu obezbijediti dnevnu likvidnost. Pregovaramo s radnicima i pokušavamo da dođemo do dugoročnijih sporazuma. Dva su sindikata, mnogo je nezadovoljnih, ali se nadam da će nam dati šest mjeseci grejs perioda, da nas neće pritiskati i da ćemo uspjeti isplatiti sva dugovanja u naredne dvije ili tri godine”, ističe Vještica.
Mihajlo Zrnić u “Kosmosu” radi 30 godina i danas je predsjednik jednog od dva sindikata ove fabrike. Zrnić smatra da su sva tadašnja velika banjalučka privredna preduzeća bili giganti: “Čajavec”, “Jelšingrad”, “Kosmos”.
“Najviše smo radili za afričko tržište – Irak, Iran, Sudan, Saudijsku Arabiju i sasvim je normalno da smo sva ta tržišta izgubili kada je počeo rat. Te veze su pukle, a prvi poslijeratni direktori ‘Kosmosa’ se nisu trudili da ih obnove. I tada i danas vjerujem samo u rad. U ‘Kosmosu’ danas radi 229 radnika. Nekada smo radili 12-14 sati dnevno, jer jedino smo tako mogli stići završiti sve dogovorene poslove”, priča Zrnić.
Svaki radnik je, dodaje on, imao 100 ili više prekovremenih sati u toku mjeseca. To se tada zvalo ‘crveni sat’ i bio je plaćen više za 35 odsto u odnosu na redovni. Ako su ti prekovremeni sati padali za vikend ili praznik, onda su se povećavali i do 50 odsto.
“Bilo je posla, ali je bilo i para. Toliko je, zapravo, bilo para da su radnici ‘Kosmosa’ 15 godina nakon početka rata živjeli od zarađenih plata, regresa, prebačaja, viškova. Danas ne dobijamo plate, jer nemamo tržište na koje ćemo prodati robu. Potreban nam je direktor s harizmom. Ako ne dođe do krčmljenja ‘Kosmosa’, pogotovo zemljišta na kojem se ‘Kosmos’ nalazi, vjerujem da ćemo moći da radimo toliko da isplaćivanje plata i doprinosa neće biti nikakav problem”, istakao je Zrnić.
Bivši direktor “Kosmosa” Dragan Ilić postao je dio ovog velikog privrednog preduzeća 1992. godine. Na poziciju v.d. direktora je došao sa pozicije šefa projekta u inostranstvu.
“Učestvovao sam u procesu remonta složenih elektronskih sistema. Nakon nekoliko godina sam postao rukovodilac Odjeljena za razvoj i nove tehnologije. Organizovao sam i vodio projekte na terenu. Kao posljedica mog prethodnog rada, došao sam na funkciju v.d. direktora. U tom trenutku su najveći problemi bili u poslovanju s inostranstvom. Predstavnici sindikata, u to vrijeme jedinog, tražili su smjenu rukovodstva. Niko od inženjera iz našeg preduzeća nije želio da se prihvati te odgovornosti. Najveća zamjerka bivšem direktoru je bila što nije tražio rješenja za probleme koji su se nagomilali. Bivše rukovodstvo je čekalo da nam klijenti dođu. Nisu ih tražili. Naš marketing je bio pasivan. Radnici su tražili promjenu. Projekat u inostranstvu je bio ugrožen. Radnici nisu dobijali novac. Nisam vidio da neko pokušava riješiti problem vezan za projekat u inostranstvu. Na kraju sam prihvatio dužnost”, kaže Ilić.
On dodaje da su način i organizacija poslovanja u “Kosmosu” isti kao osamdesetih godina prošlog vijeka i da zbog toga ova fabrika ne može opstati na tržištu. Bilo je, kaže, veoma teško sprovesti bilo kakvu promjenu s nekim ko nije spreman, ko neće da uči i prihvata nešto što je neminovno.
“Moj prvi korak je bio da obezbijedim da radnici koji idu na teren u inostranstvo dobiju barem dio svojih primanja – dnevnice. Do tada smo dobijali samo akontacije koje su pokrivale dio troškova. To je značilo da se dug prema radnicima stalno povećava. Kada sam došao, dug na ime dnevnica je bio oko 450.000 KM. Uspio sam smanjiti dug i isplatiti sve obaveze prema radnicima na ime dnevnica. Da bi ‘Kosmos’ funkcionisao i izvršavao sve svoje obaveze, treba mu preko 400.000 KM svaki mjesec. Ukoliko dodate obrtna sredstva neophodna za minimalno poslovanje, iznos je najmanje 450.000 KM”, istakao je Ilić.
Vrijedno zemljište
Najveća vrijednost “Kosmosa” je, bez sumnje, zemljište na kojem je ova fabrika izgrađena. Nekada savremeni pogoni i radionice izgrađeni su na prostoru od 80.000 kvadratnih metara. S obzirom na to da je proizvodnja “Kosmosa” nakon rata gotovo nestala, najveći dio zemljišta na kojem se “Kosmos” nalazi je spreman za prodaju ili iznajmljivanje.
Poslovanje u inostranstvu
Ilić kaže da su s partnerom “Matra”, kroz proizvodnju okvira za AK-47, uspjeli da dođu do određenog iznosa na domaćem tržištu. Uz sve probleme koje su imali u vezi s tim projektom, došli su, dodaje, do polovine mjesečnih potreba za neto platu.
“Poslovanje u inostranstvu nosi različite probleme. Budući da smo prvi put nastupali samostalno, naišli smo na probleme za koje nismo bili spremni. Do ovog projekta sve poslove u inostranstvu smo radili preko firmi iz Srbije. Ovaj projekat nam je omogućio da opstanemo. Čim sam stupio na dužnost, jasno sam rekao svima da novac neće pristizati onako kako mi to želimo. Iz iskustva u poslovanju sa zemljama iz Afrike, znali smo da se ne može očekivati da sve ide na vrijeme. To je jednostavno tako. Jedini način da opstanemo su novi poslovi na domaćem tržištu, koji bi obezbijedili redovne plate, a priliv iz inostranstva bi nam omogućio vraćanje dugova”, rekao je Ilić.
“Kožara” i “Jadranka”: Prodata koža i nestale mašine
Prije rata u Banjaluci je bilo više zaposlenih nego danas, iako je broj stanovnika u gradu porastao za trećinu. Od 63.500 radnika 1990. godine čak 85 odsto je radilo u privredi, dok danas svaki četvrti od ukupno 61.820 zaposlenih radi u administraciji. Fabrike koje su bile ponos grada pretvorene su u butike, svadbene salone i kancelarije.
Jedna od fabrika koja je najprije pretvorena u svadbeni salon, a potom i u supermarket je Fabrika ženskih torbi i kožne galanterije “Jadranka”.
Fabrika “Jadranka” u banjalučkom naselju Lauš zapošljavala je više od stotinu radnica. Radila je i u ratu, ali nije preživjela tranziciju. Devedesetih godina preduzeće zapada u finansijske probleme i menadžment se zadužuje kod Nove banjalučke banke, koja 2004. godine aktivira hipoteku. Fabrička hala i zemljište na atraktivnoj lokaciji u centru naselja prodati su zbog kredita od oko 300.000 KM.
Banjalučki advokat i tadašnji predsjednik Uprave “Jadranke” Dragan Tolimir tvrdio je tada da se sve desilo “munjevitom brzinom”, iako je na pomolu bio dogovor za servisiranje duga i oživljavanje proizvodnje.
Novi gazda “Jadranke” postao je Ilija Vučić, vlasnik noćnog bara “Ševa”, koji je bio, kako su mediji pisali – prva javna kuća u bivšoj Jugoslaviji. “Ševa” je otvorena 1990. godine i uspješno je radila i poslije rata, kada su goste zabavljale “plesačice” iz Ukrajine i Moldavije. U bivšoj fabrici Vučić je otvorio svadbeni salon, a pored njega je sagradio stambenu zgradu i benzinsku pumpu, za koju je tek naknadno dobio građevinsku dozvolu, jer se pumpa nalazila preko puta osnovne škole i vrtića. Pumpu je potom prodao, a svadbeni salon iznajmio za supermarket. Danas je u prostoru nekadašnje fabrike smješten supermarket “As”.
“Prije aktiviranja hipoteke razgovarao sam s tadašnjim direktorom Nove banjalučke banke Milenkom Vračarom. Dogovorili smo se da servisiramo dug. ‘Jadranka’ je trebalo da proda neperspektivne nekretnine i pojedine pogone. Mašine i proizvodni dijelovi bili su očuvani. Određeni kupci bili su zainteresovani i za pogone u Piskavici. Međutim, neko nije dozvolio da se to dogodi. ‘Jadranku’ je trebalo ugasiti i prodati”, rekao je Tolimir.
Hipoteka je, smatra on, bila besmislena i “Jadranka” je prodata pod veoma sumnjivim okolnostima. Mašine su, kaže Tolimir, dan nakon prodaje iznesene pred fabriku, a onda je nastupila sveopšta krađa i uklanjanje dijelova.
“Nestao je i veliki dio dokumentacije. Mjesecima sam pokušavao sazvati skupštinu akcionara, ali nisam uspio. Dio pogona je pripadao italijanskoj kompaniji ‘Anuška’, koja je dobila presudu protiv ‘Jadranke’ i sada se čeka izvršenje te presude. Sve sumnjive aktivnosti u vezi s prodajom ‘Jadranke’ trebalo je da budu presječene, ali to niko nije želio”, tvrdi Tolimir.
Plata 1.500 KM
Dragica Knežević je u radila u ogranku “Jadranke” u Gornjoj Piskavici šest godina, od 1986. do 1992. godine, za mašinom. Tada je, kaže ona, “Jadranka” proizvodila gornje dijelove obuće i rukavice za strance, koje su išle na njemačko tržište.
“‘Jadranka’ je u tom periodu zapošljavala blizu 200 radnika. Imali smo pogone u Piskavici. Radili smo mnogo. Bilo je posla. Plate su bile redovne i visoke. Ne znam kojem iznosu bi bile danas jednake, ali mislim da je prosječna plata tada u ‘Jadranki’ bila oko 1.500 maraka. Kada je ‘Jadranka’ ugašena, jedni radnici su otišli na biro, drugi u penziju, a treći su tražili novi posao, kao i ja”, priča Dragica, koja je novi posao čistačice našla u Osnovnoj školi “Borisav Stanković”, gdje i danas radi.
Radnici su, dodaje, imali sve – redovnu platu, regres i topli obrok. Fabrika je poslije toga kupljena, a sa njom i mašine, koje su, kako kaže Dragica Knežević, netragom nestale.
“Poslije je došla privatizacija, ali to radnicima nije mnogo pomoglo. Povezan im je staž i to je sve. Mašine su nestale i ne znam šta se s njim desilo, da li su prodate ili ne. Kasnije se fabrika pretvorila u svadbeni salon, pa u pumpu, najposlije u supermarket. Sve su te fabrike mogle da nastave s radom, ali niko nije htio da vodi računa o tome. U Banjaluci je netragom nestalo 25 fabrika, a ni na jednu nije pala granata. Kako su onda uništene”, pita se Dragica Knežević.
Umjesto “Kožare” stambene zgrade
Još je jedna lauška tvornica propala – Fabrika koža “Lauš”, a epilog propasti ovog giganta desio se prije tri godine pred banjalučkim Okružnim tužilaštvom, kada je policija podnijela prijavu protiv vlasnika kožare Vukana Štrpca i njegove kćerke Daliborke Perić zbog sumnje da su utajili porez od 3.027.000 maraka. Perićeva i njen otac osumnjičeni su da su preko firmi “Stanogradnja komerc” i Fabrika koža “Lauš”, koje su u njihovom porodičnom vlasništvu, obmanuli odgovorne osobe drugih preduzeća, prometovali 42 stambeno-poslovna prostora bez znanja i saglasnosti prevarenih preduzeća.
Propast kožare počela je neposredno poslije rata, kada je i ovo preduzeće, kao o tolika druga, ostalo bez tržišta. Direktor Fabrike obuće “Bema” Marinko Umićević kaže daje kožara propala sama od sebe jer je izgubila tržište, ali ujedno nije mogla da dobije ekološke dozvole neophodne za proizvodnju.
“Kožara je u Titovo vrijeme bila jedna od najznačajnijih fabrika te vrste u svijetu. Izvozili su proizvode na sve strane. Ali, tada niko nije mario za ekološke dozvole. Danas je stvar drugačija. Kožara poslije rata nije mogla da dobije dozvole, a i neophodni kolektori su bili preskupi”, kaže Umićević.
Kožara, dodaje on, nije više mogla da bude konkurentna, pogotovo ne italijanskom, pakistanskom i indijskom tržištu. Pored toga, osnovna sirovina je postala nedostupna, jer stočarstvo i nije bilo toliko razvijeno u Krajini.
“Da je kožara nekim čudom nastavila da radi bez tih dozvola, danas bismo imali ekološku katastrofu. Pravo pitanje je šta sa zemljištem i napuštenim pogonima? To je danas ruglo grada. U dvorištu fabrike je napravljena zgrada. Čujem i da neko nešto unutra radi, ali ne znam ni ko ni šta”, istakao je Umićević.
Vučić: Nisam zatekao mašine
Ilija Vučić kaže da u “Jadranki” nije zatekao mašine kada je kupio ovo preduzeće.
“Ništa od toga nije bilo unutra. Mašina nije bilo. Kupio sam halu i zemljište i nakon toga sam počeo drugi, vlastiti biznis. O tim mašinama ne znam ništa, niti sam ih uopšte vidio”, kaže Vučić.
I u UniCredit banci, koja je pravni nasljednik Nove banjalučke banke, o tome ne znaju ništa. Ova banka je kredit naplatila iz hipoteke, a o mašinama ne zna ništa. Ugovor je davno potpisan, iz njih se ne vide imena kupaca i tu misteriju je danas gotovo nemoguće riješiti.
Nekretnine u Tuzli, Bihaću i Zenici
“Jadranka” je imala nekretnine i u ostalim gradovima BiH – u Tuzli, Zenici i Bihaću. Međutim, kako kaže Dragan Tolimir, nijedna od ovih nekretnina nije ostala u vlasništvu “Jadranke”.
“To su bili nedefinisani imovinsko-pravni odnosi. ‘Jadranka’ nije imala dokumente da su te nekretnine bile u njenom vlasništvu i one danas imaju druge gazde. To su bile stambene zgrade i poslovni objekti. Protiv pojedinih direktora ‘Jadranke’ su vođeni krivični postupci zbog toga”, istakao je Tolimir.
“22. decembar”
Preduzeće za izradu vojne, policijske i civilne odjeće “22. decembar” privatizovano je 2001. godine. Sumnje u nezakonitu prodaju poslovnih prostora prije privatizacije, ali i poslije prodaje državnog kapitala, nikada nisu dokazane. “22. decembar” je osnovan 1954. godine i do 1991. godine je bio u vlasništvu države, a krajem te godine dolazi do promjene oblika organizovanja i promjene u vlasništvu kapitala. U revizorskom izvještaju iz 2012. godine, posljednjem koji je urađen za ovo preduzeće, konstatuje se da su kratkoročne obaveze “22. decembra” veće od tekuće imovine i da je time ugrožena likvidnost, finansijska stabilnost i stalnost poslovanja. Kontroverzni banjalučki biznismen Jovan Vidović posjeduje najveći broj akcija ovog preduzeća (31 odsto) i tvrdi da se “22. decembar” u međuvremenu oporavio.
“Šijemo uniforme za Slovence. Imamo 50 zaposlenih žena, koje rade u hali od 1.200 kvadrata. Mogli bismo zaposliti još toliko radnika da ima posla, ali MUP RS radije uvozi uniforme iz Mađarske, nego da se šiju u Srpskoj. Takvi su tenderi, najviše poena se daje onome ko može odmah da isporuči robu. Ali, ko ima 4.200 uniformi na lageru? Niko, osim onoga ko zna da treba da ima. O tome ti, rođeni, piši”, rekao je Vidović.
ZIBL u posjedu 100.000 kvadrata gradskog zemljišta
Zavod za izgradnju Banjaluka nalazi se na rubu stečaja, iako je i katastarski i gruntovno vlasnik 0,37 odsto od 28 miliona kvadratnih metara gradskog zemljišta, odnosno oko 103.000 kvadrata. To je 2008. godine i evidentirano protokolom između grada i ZIBL-a, a ZIBL posjeduje i urednu dokumentaciju da je gradsko zemljište čiji je vlasnik stečeno teretnim putem.
Prosječna cijena gradskog zemljišta u Banjaluci, u zavisnosti od zone u kojoj se nalazi, kreće se u rasponu od 150 do 500 KM, pa nije teško izračunati da ZIBL u svom posjedu ima zemljište vrijedno nekoliko desetina miliona maraka. Iako se od ukupnog zemljišta u vlasništvu ZIBL-a od oko 103.000 kvadrata jedan dio odnosi na tzv. repove, odnosno dijelove parcela od po svega nekoliko kvadrata, ukupna vrijednost zemljišta opet se mjeri u milionima maraka.
Iz toga je jasno da zgrada ZIBL-a u strogom centru Banjaluke nije ono na šta su mešetari bacili oko, već da građevinski lobi mjerka višemilionski vrijedno zemljište kojeg želi da se dočepa kroz stečajni postupak u ovoj ustanovi. ZIBL je za posljednjih nekoliko godina od najveće i najreferentnije arhitektonsko-građevinske kuće u Srpskoj došao na rub stečaja.
Uprkos tome što nije privatizovan, pošto je grad Banjaluka još vlasnik 67 odsto akcija, ZIBL iz niza razloga i te kako zaslužuje da se nađe u seriji tekstova o krahu banjalučke privrede.
ZIBL ove godine bilježi 50 godina od osnivanja, a pod današnjim nazivom radi od 1979. godine, kada su se ujedinili Preduzeće za izgradnju Banjaluka, Stručna služba SIZ-a stanovanja Banjaluka i Direkcija za izgradnju Regionalnog medicinskog centra Banjaluka. Tada formirano Društveno preduzeće ZIBL, u procesu famozne “pretvorbe” društvenog u državno vlasništvo, preimenovano je 1995. godine u Osnovno državno preduzeće Zavod za izgradnju. Postupak privatizacije državnog kapitala u ovom preduzeću započeo je 2003. godine, a okončan 2004. godine, kada je konačno preoblikovano u akcionarsko društvo u kojem grad Banjaluka ima nešto više od 67 odsto akcija. Najveći mali akcionar je Darko Tadić, koji kontroliše 17,3 odsto akcija, dok je ostatak u rukama sitnih akcionara, koji posjeduju od 0,24 do 0,37 odsto akcija.
Sve poslove obavljao ZIBL
Specifičnost ZIBL-a i ono što ovo preduzeće čini veoma interesantnim leži u činjenici da je ZIBL na osnovu propisa koji su važili do početka rata na ovim prostorima u ime investitora obavljao sve poslove u vezi sa građenjem. Pojednostavljeno, sve poslove, od dobijanja upotrebnih i građevinskih dozvola, pa do tehničkog prijema obavljao je ZIBL, a tek poslije tehničkog prijema, izgrađene nekretnine su prenošene na stvarnog vlasnika, odnosno u zemljišnim knjigama upisivane na investitora. Početkom rata taj proces je stao, pa su sve parcele i svi objekti čiju izgradnju je neko drugi platio ostali upisani na ZIBL, a grube procjene pokazuju da se njihova vrijednost mjeri desetinama, pa i stotinama miliona maraka.
To je i do danas otvoreno pravno pitanje, koje je dodatno zakomplikovano odlukom banjalučke gradske uprave iz 1996. godine, kada je više od 280 poslovnih prostora koje je ZIBL gradio udruženim sredstvima različitih preduzeća i investitora i koji su bili upisani na ZIBL preneseno na grad Banjaluku. Pošto je ZIBL u zemljišnim knjigama praktično bio samo formalni vlasnik pomenutih nepokretnosti, jer je njihova izgradnja finansirana sredstvima različitih investitora, njihovo prepisivanje na grad Banjaluku je pravno potpuno nedorečeno, a zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa između ZIBL-a, grada Banjaluka i investitora pomenutih nekretnina, sve će na kraju morati da dobije sudski epilog. U javnosti se godinama govori da motivi za još nerazjašnjeno ubistvo bivšeg radnika ZIBL-a Milana Vukelića leže u tome što je htio da objelodani nezakonite radnje upravo u vezi s prometom tih nekretnina.
Sunovrat ZIBL-a započeo je prije pet godina, a u decembru prošle godine gradska skupština je odgodila javnu raspravu i praktično stornirala odluku o formiranju gradske direkcije za izgradnju i razvoj, čime je zakočena ideja koja je predstavljala slamku spasa za ZIBL.
Naime, strategiju i elaborat o formiranju direkcije izradila je Gradska razvojna agencija, a njome je bilo predviđeno da se ta agencija, zatim Centar za razvoj i unapređenje sela, Turistička organizacija i ZIBL objedine i formira jedinstvena direkcija za izgradnju i razvoj koja bi bila smještena u atraktivnoj zgradi ZIBL-a u centru Banjaluke. Planiranom strategijom bi se povećala efikasnost i smanjilo budžetsko izdvajanje za rad gradskih ustanova, ali u decembru prošle godine sve je odgođeno na neodređeno vrijeme.
Nije pomogla ni veza u Vladi RS
Svojevrstan paradoks predstavlja i činjenica da je direktor ZIBL-a Aleksandar Cvijanović, inače suprug premijerke RS, u oktobru podnio ostavku na direktorsku funkciju i prešao da radi u privatni Institut za građevinarstvo IG, koji se bavi praktično istim poslovima kao i ZIBL, čime je, kako tvrde upućeni, prekršio klauzulu konkurencije. Pored toga, Cvijanović je svom nasljedniku na čelu ZIBL-a Vojislavu Tešanoviću u amanet ostavio nekoliko neisplaćenih plata zaposlenima i katastrofalnu finansijsku situaciju.
Da je ZIBL praktično pred stečajem, prije nekoliko dana potvrdio je i sam direktor Vojislav Tešanović, koji je pred Skupštinom grada rekao da bi „ZIBL za najdalje šest mjeseci mogao otići u stečaj ukoliko ne budu preduzete mjere stabilizacije“. Skupština grada je usvojila informaciju o poslovanju ZIBL-a za 2014. godinu, kao i zaključak da se formira posebna radna grupa sa zadatkom da dostavi prijedlog o izlasku ove gradske ustanove iz krize.
U usvojenoj informaciji se navodi da je ZIBL prošlu godinu završio sa minusom od 910.000 KM, a navodi se i da su prihodi od poslova koje je ZIBL obavljao za grad Banjaluku opali sa 1,5 milion KM u 2007. godini na svega 380.000 KM u prošloj godini. U informaciji se navodi i da su na smanjenje prihoda uticale i „stagnacija privrednih aktivnosti, globalna ekonomska kriza, konkurencija, te promjene u zakonskoj regulativi“, ali upućeni tvrde da iza uništavanja ZIBL-a stoji moćni građevinski lobi koji je bacio oko na vrijednu imovinu i zemljište ove ustanove.
Krivični postupku zbog knjiženja imovine
Gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović, poslije sjednice gradskog parlamenta na kojoj je raspravljano o ZIBL-u, najavio je da će pokrenuti krivični postupak protiv odgovornih ukoliko se ispostavi kao tačno da je ZIBL sve gradsko zemljište preknjižio na sebe.
“Gradsko građevinsko zemljište bez odluke Skupštine grada niko nije mogao da prenese na sebe, pa ni ZIBL. Ukoliko je tačno da je to urađeno, tražiću da se protiv odgovornih pokrene krivični postupak”, rekao je Gavranović.
Sa druge strane, direktor ZIBL-a Vojislav Tešanović rekao je da je situacija veoma kompleksna kada je riječ o gradskom građevinskom zemljištu i njegovom knjiženju na ZIBL.
“To se dešavalo prije 10-15 godina i bilo je nekog knjiženja preko zadruga. Nisam imao vremena da se bavim time, ali to dio po dio rješavaju naši pravnici u dogovoru sa Gradskom upravom”, rekao je Tešanović.
Direkcije za razvoj i izgradnju još u opciji
Zdravko Josipović, potpredsjednik Skupštine grada, kratko je rekao da gradska uprava nije odustala od ideje o formiranju Direkcije za razvoj i izgradnju koja praktično predstavlja spas za posrnuli ZIBL.
“Realizacija te ideje je odgođena, ali se od nje nije odustalo. Ocijenjeno je da bi formiranje direkcije doprinijelo bržem i efikasnijem radu u korist građana, tako da će se ići na realizaciju te ideje i strategije”, kaže Josipović.
Urbanistički zavod: Od Vlade, preko Jove, do gašenja
Slučaj privatizacije Urbanističkog zavoda RS na najslikovitiji način opisuje svu nakaradnost kompletnog procesa privatizacije u RS.
Banjalučki biznismen Jovo Vidović do 2005. godine postao je vlasnik skoro 50 odsto akcija Urbanističkog zavoda, da bi Zavod u aprilu 2011. godine završio u stečaju. Poslije toga, odnosno u decembru iste godine, Vlada RS postala je stoodstotni vlasnik Urbanističkog zavoda, koji je preregistrovan u Novi urbanistički zavod, ali reprivatizacija nije donijela nikakve rezultate.
Naprotiv, Novi urbanistički zavod je doveden na rub stečaja, zbog čega je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS slamku spasa za posrnulu ustanovu pronašlo u njegovom spajanju s Institutom za ispitivanje materijala i konstrukcija RS i formiranjem nove ustanove pod nazivom Institut za urbanizam, građevinarstvo i ekologiju.
Iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju preciziraju da je Vlada RS saglasnost na spajanje NUZ i IMK dala na 23. sjednici održanoj 28. maja.
“Nova institucija u vlasništvu RS ubuduće će nositi naziv JU Institut za urbanizam, građevinarstvo i ekologiju RS. Razlog za spajanje ove dvije javne ustanove je nastojanje Vlade da napravi naučno-stručnu instituciju od izuzetnog značaja za RS. Institut će ubuduće moći kadrovsko i tehnički da vrši poslove planiranja, ispitivanja i atestiranja sirovinskih materijala, proizvoda, konstrukcija, opreme i instalacija, kontrolu kvaliteta, izrade i kontrole tehničke dokumentacije, tehničke preglede svih vrsta građevinskih objekata, stručni nadzor nad izgradnjom, te druge poslove za koje su do sada bile ovlašćene ove javne ustanove”, navode iz Ministarstva.
Potpredsjednik Vlade RS i ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić precizirala je da će spajanjem ove dvije institucije, Institut za urbanizam, građevinarstvo i ekologiju brojati oko 130 zaposlenih.
“Proširenjem djelatnosti, ali i kadrovski ojačan, novi institut postaje respektabilna institucija iz oblasti ispitivanja materijala, urbanizma, prostornog planiranja i ekologije u RS. Sa referencama na izgradnji već pomenutih objekata, stručnim licencama i sertifikatima i školovanim kadrovima, Institutu se otvaraju i mogućnosti učešća na izgradnji kapitalnih objekata, ne samo u RS i BiH, već i regionu”, rekla je Golićeva.
Poseban paradoks u cijeloj priči u vezi s privatizacijom ovog preduzeća koji potvrđuje tezu o nakaradnosti ogleda se u činjenici da je tadašnji predsjednik Komisije za reviziju privatizacije RS Borislav Bijelić privatizaciju Urbanističkog zavoda RS prvo proglasio nezakonitom da bi ubrzo potom postao direktor ovog preduzeća!
Pored toga, dodatni paradoks predstavlja činjenica da je polovinom 2010. godine kada je ova firma praktično bila u predstečajnom postupku, a radnici u štrajku, za njenog direktora imenovan dotadašnji predsjednik sindikalne organizacije preduzeća Slaviša Lukić.
On je ujedno i najbolji svjedok agonije u kojoj je završilo preduzeće na čijem čelu je bio svega nekoliko mjeseci i iz koga je pobjegao glavom bez obzira kada je vidio da je poslodavcima briga za radnike na posljednjem mjestu.
Od nekada uspješnog preduzeća u kome je u pojedinim periodima radilo i preko 120 radnika, među kojima veliki broj uglednih arhitekata i inženjera, na kraju je ostalo svega oko 45 zaposlenih koji platu nisu primili posljednjih nekoliko mjeseci.
Urbanistički zavod RS je sada davne 1993. godine proglašen institucijom od posebnog interesa za RS, a njegova privatizacija je počela 2002. godine kada je 10,47 odsto državnog kapitala kupio Siniša Hrnjaz, jedan od najčešćih učesnika licitacija za prodaju državnog kapitala u preduzećima. Na licitaciji održanoj početkom avgusta 2005. godine, Hrnjaz je navedeni državni kapital kupio za svega 82.894 KM, iako je početna cijena na licitaciji iznosila 169.894 KM.
Pored toga što je 10,47 odsto državnog kapitala dobio po minimalnoj cijeni, Hrnjaz ni taj kompletan iznos nije platio u gotovini.
U “kešu” je platio 20.000 KM, a ostatak od 62.894 KM u staroj deviznoj štednji, koja se tada od starih deviznih štediša mogla kupiti za maksimalno polovinu, a najčešće za samo trećinu vrijednosti.
Poslije početne privatizacije, u priču se uključuje banjalučki biznismen Jovo Vidović, koji je u roku od nekoliko mjeseci postao vlasnik 21,92 odsto kapitala u Urbanističkom zavodu, tako što je od oktobra 2002. do marta 2003. godine od Siniše Hrnjaza i drugih malih akcionara putem berze kupio 355.786 akcija. Vidoviću to nije bilo dovoljno za kontrolni paketa, a do njega je došao nakon sjednice Skupštine akcionare Urbanističkog zavoda, koja je održana 31. marta 2003. godine.
Presudio glas Budimira Balabana
Na toj sjednici Skupštine akcionara većina akcionara, među kojima i grad Banjaluka, koji je zastupao tadašnji šef Odjeljenja za stambeno-komunalne poslove, a danas predsjednik gradske skupštine Budimir Balaban, donijela je odluku o dokapitalizaciji ovog preduzeća, odnosno odobrila emisiju 500.000 novih akcija. Pored Balabana, za ovu odluku su glasali i predstavnici privatizacionih investicionih fondova “Cepter” Goran Vajkić, “Privrednik” Borko Đurić i “Bors” Milenko Đaković, zatim predstavnica Fonda PIO RS, kao i mali akcionari, odnosno ukupno 68,63 odsto akcionara.
To je bio ključni korak kojim je Jovo Vidović stekao većinski paket akcija, jer je upravo on u junu iste godine 500.000 novih akcija putem “zatvorene ponude” kupio za 500.000 KM, čime je ukupni udio akcija povećao na 40,30 odsto. Nepune dvije godine nakon toga, Jovo Vidović je dao javnu ponudu za preuzimanje akcija Urbanističkog zavoda RS po cijeni od deset feninga i na taj način je postao vlasnik 48,88 odsto kapitala ovog preduzeća.
Poslovanje Urbanističkog zavoda RS sa drugim firmama u vlasništvu Jove Vidovića dovelo je ovo preduzeće u veoma tešku situaciju.
Početkom maja 2010. godine, 84 radnika ovog preduzeća su počela štrajk zbog neisplaćenih plata, a teška situacija kulminirala je u aprilu 2011. godine pokretanjem stečajnog postupka.
Ovaj potez je uslijedio samo nekoliko dana nakon što je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS oduzelo dvije licence, i to licencu za izradu prostornih, urbanističkih i regulacionih planova i licencu za izradu tehničke dokumentacije za objekte visokogradnje, čime je praktično onemogućen rad ovog preduzeća.
U decembru 2011. godine, Vlada RS je postala stoodstotni vlasnik Urbanističkog zavoda, tako što je na licitaciji u Okružnom privrednom sudu u Banjaluci kupila cjelokupnu imovinu ovog preduzeća u stečaju za 4.250.000 KM.
U aprilu 2012. godine, otprilike godinu dana nakon pokretanja stečajnog postupka, Vlada Srpske je donijela odluku o formiranju Javne ustanove Novi urbanistički zavod RS, a za v.d. direktora imenovana je Spomenka Vojnović-Kovačević.
Ona se na toj funkciji nije zadržala ni godinu dana, a za to vrijeme je napravila mršave poslovne rezultate, koji joj nisu smetali da donese odluku o nabavci novog službenog vozila za ovo preduzeće u vrijednosti od preko 40.000 KM.
Kovačevićeva je u februaru 2013. godine razriješena dužnosti, a za v.d. direktora imenovana je Dragica Arnautović-Aksić, koja je ostala bez funkcije gašenjem Novog urbanističkog zavoda.
Direktor novoformiranog Instituta za urbanizam, građevinarstvo i ekologiju je dosadašnji direktor Instituta za ispitivanje materijala i konstrukcija Stevan Jovanović.
Radnici bez plata
Radnici Urbanističkog zavoda RS posljednju platu primili su zahvaljujući sredstvima Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, koje je prije Nove godine ovom preduzeću prebacilo sredstva za dvije plate. Preduzeće se nalazilo u gotovo bezizlaznoj situaciju, tako da je resorno ministarstvo odlukom o spajanju Novog urbanističkog zavoda s Institutom za ispitivanje materijala i konstrukcija onemogućilo da milionska imovina firme, u koju se ubraja i zgrada u strogom centru Banjaluke u kojoj je sjedište Zavoda, završi u vlasništvu nekog tajkuna ili „kontroverznog biznismena“.
Vajkić: Stečaj je pokrenut nezakonito!
Goran Vajkić, posljednji direktor Urbanističkog zavoda RS, prije nego što je ponovo prešao u vlasništvo Vlade RS, i predstavnik PIF-a “Cepter” na Skupštini akcionara na kojoj je praktično omogućeno Jovi Vidoviću da stekne većinski paket akcija u ovom preduzeću, kaže da apsolutno ništa nije bilo sporno u odluci o dokapitalizaciji i emitovanju novih 500.000 akcija koje je kasnije kupio Vidović.
“Za tu odluku je glasao Budimir Balaban kao predstavnik državnog kapitala, tako da moj glas apsolutno nije bio presudan. Međutim, odgovorno tvrdim da je Zavod i danas mogao pozitivno da posluje da nije povedena hajka protiv tog preduzeća. Stečajni postupak je pokrenut nezakonito, što je potvrdio Viši privredni sud u Banjaluci, ali niža pravosudna instance se oglušila o tu odluku i nastavila stečajni postupak”, kaže Vajkić, dodajući da sud još nije dao konačnu riječ po pitanju stečajnog postupka u “bivšem” Urbanističkom zavodu RS.
Incel: Simbol privrede postao njen spomenik
“Incelov” dimnjak, koji je nekada predstavljao simbol banjalučke privrede, koliko god to zvučalo morbidno, danas u najbukvalnijem smislu predstavlja nadgrobni spomenik uništene i posrnule privrede u najvećem gradu RS. Drugim riječima, ugašeni dimnjak preduzeća, koje je nekada zapošljavalo više od 6.500 radnika, pretvorio se u simbol tranzicijskih i privatizacionih mešetara i spomenik armije obespravljenih radnika.
U okviru SOUR-a “Incel”, koji je bio gigant hemijske industrije bivše zajedničke države, nekada su poslovale “Celuloza”, “Viskoza”, “Elektroliza”, “Energetika”, “Industrijske plantaže” i još nekoliko OOUR-a, koji su ostvarivali zajednički izvoz od preko 100 miliona dolara. U krugu fabričkog kompleksa “Incela” danas je smješteno šezdesetak privatnih preduzeća i nekoliko republičkih ustanova i javnih preduzeća u kojima ukupno radi oko 1.500 radnika. Pored i između firmi i ustanova koje rade nalaze se ruinirani objekti nekadašnjeg privrednog giganta koji predstavljaju pravu sliku privatizacije ovog preduzeća.
Mirko Milkić, jedan od bivših direktora u “Incelu”, s neskrivenom sjetom govori o firmi u kojoj je proveo radni vijek i priznaje da više od decenije i po nije sakupio hrabrosti da prođe kroz kapiju kroz koju je u njegovo vrijeme svakodnevno prolazilo više od 6.500 radnika. Milkić kategorično tvrdi da je “Incel” mogao da opstane i kaže da su pojedini proizvodni pogoni, odnosno OOUR-i, i danas mogli da rade i izvoze svoje proizvode.
“‘Viskoza’ je gotovo kompletnu proizvodnju izvozila u inostranstvo, uglavnom u Njemačku, i zahvaljujući tome, ‘Incel’ je imao velika devizna sredstva koja smo ‘posuđivali’ ostalim jugoslovenskim firmama. Zašto je onda ‘Viskoza’ morala da propadne? Kome je to bilo u interesu”, pita se Milkić.
On kategorično tvrdi da se “Incel” mogao restrukturirati i raditi, ali priznaje da su neke katastrofalne greške napravljene prije početka rata i kasnije privatizacije.
“Tadašnja skupština opštine Banjaluka, čini mi se negdje 1986. godine, odbacila je prijedlog da se spoje ‘Incelova’ energana i gradska ‘Toplana’. Zbog toga Banjaluka danas ima katastrofalno riješeno pitanje grijanja, jer je samo trebalo spojiti ‘Incelovu’ energanu i ‘Toplanu’ i danas Banjaluka ne bi imala problem s grijanjem”, kaže Milkić.
On objašnjava da je “Incel” imao odmarališta od Poreča do Ulcinja, ističući da je “Celex” prije rata cijeli Jadran snabdijevao svojim proizvodima, odnosno ubrusima, toalet papirom, maramicama i ostalim proizvodima.
“Znam da su kasnije u privatizaciji neki Slovaci privatizovali ‘Celex’ i zadržali proizvodnju i drago mi je da to radi, ali smatram da taj pogon nije morao da bude privatizovan”, kaže Milkić.
U procesu privatizacije, većina preduzeća iz sastava “Incela” završila je u stečaju, a imovina u rukama tajkuna. Najbolji primjer predstavlja upravo “Viskoza”, čija je nekadašnja zgrada u krugu “Incela”, poznata kao “zgrada 140”, završila u rukama vlasnika kompanije “Ekvator” Đorđa Davidovića, isto kao i hotel “Slavija” u strogom centru Banjaluke. Davidović, odnosno njegova kompanija “Ekvator”, postao je vlasnik pomenute zgrade u izvršnom sudskom postupku na ime duga “Incela” prema ovoj kompaniji od oko milion maraka. Nakon što je došao u posjed pomenute zgrade, Davidović je zgradu sanirao i preprodao institucijama RS za 13 miliona KM. U njoj su danas smješteni Inspektorat RS, Agencija za upravljanje oduzetom imovinom i “Službeni glasnik RS”.
Jedini pozitivan primjer predstavlja “Incelov” nekadašnji pogon “Celex”, koji je kupila slovačka firma “Eco Invest”. Slovaci su 65 odsto državnog kapitala, čija je vrijednost procijenjena na 7,4 miliona, kupili za 500.000 KM. To je praktično i jedina firma iz sastava nekadašnjeg giganta koja je zadržala djelatnost i u kojoj danas radi više od 200 radnika, dok su ostala preduzeća, kao što smo rekli, završila ili u stečaju ili u vlasništvu tajkuna, koje su zanimali samo imovina i zemljište tih preduzeća, a ne sudbina radnika.
Vlada RS zadržala je većinski kapital u “Poslovnoj zoni” i “Industrijskim plantažama”. Direktor “Poslovne zone” Đurađ Banjac ne dijeli mišljenje Mirka Milkića i kaže da “Incel” jednostavno nije mogao da opstane. Banjac kaže da se stvari moraju posmatrati iz šireg konteksta, a ne samo na način da se “Incel” bavio proizvodnjom deficitarnih proizvoda.
“U globalnim okvirima, proizvodnjom celuloze, što je nekada bila praktično osnovna djelatnost ‘Incela’, danas se bavi svega četiri ili pet kompanija na globalnom nivou, tako da je iluzorno govoriti da je ‘Incel’ sa svojim kapacitetima i zastarjelom tehnologijom mogao da se bori s njima. Pored toga, pooštreni su ekološki standardi koje ‘Incel’ jednostavno nije mogao da prati”, objašnjava Banjac.
On se ne slaže ni s tvrdnjama da je “Incel” uništen, jer, kako kaže, u krugu nekadašnjeg “Incela”, odnosno u okviru “Poslovne zone” na čijem je čelu, trenutno radi više od 70 privrednih subjekata koji zapošljavaju oko 1.700 radnika.
“Samo ‘Poslovna zona’ ima 59 zaposlenih, od kojih najveći broj radi na održavanju”, kaže Banjac.
Na pitanje kako je “Poslovna zona”, koja praktično živi od ubiranja kirije za izdate objekte u krugu nekadašnjeg “Incela”, kao i od prilično sporne naplate ulaska u ovoj krug, prošle godine napravila gubitak od preko 800.000 KM, Banjac kaže da je riječ o iščišćavanju i isknjižavanju određenih stvari iz ranijeg perioda.
“Mi smo svake godine poslovali pozitivno, ali morali smo uraditi određena isknjižavanja i zbog toga je prikazan poslovni minus. Da to nismo uradili prošle godine, morali bismo da uradimo ove”, kaže Banjac.
On priznaje da je “Poslovna zona” još puna ruiniranih zgrada koje predstavljaju pravo ruglo, ali ističe da su za njihovo uklanjanje ili sanaciju potrebna milionska sredstva.
“Belfan” primjer lažnog stečaja
Privatizacija bivšeg “Incelovog” preduzeća “Belfan” predstavlja školski primjer “zakonite” privatizacije u kojoj novi vlasnik kupi državno preduzeće, rasproda imovinu i na kraju firmu gurne u stečaj. Period od privatizacije do stečaja otkriva cijelu mrežu poslovanja povezanih pravnih lica i prodaje imovine drugim firmama.
Većinski vlasnik “Belfana” 2003. godine postao je Velimir Ilić, koji je već 15. juna 2004. godine firmu podijelio na dvije nove firme – “Belfan novi” i “Inbel” u kojem je direktor bio njegov sin Dragan Ilić, poznat i kao vlasnik ugostiteljskog objekat “La Teraca” u banjalučkom naselju Lazarevo, kaže naš sagovornik koji je želio da ostane anoniman.
Potom je imovinu i poslovne objekte u krugu “Incela” u vlasništvu “Belfana”, odnosno u vlasništvu novoformiranih preduzeća “Belfan novi” i “Inbel”, prema dokumentaciji koja je u našem posjedu, prodao preduzećima “Max papir”, “Megastil”, “Santana”, “Čegar”, “Joneko”, “Grand Sani” i “Tomato Commerc”, a ugovor o fizičkoj diobi nepokretnosti zaključen je 29. februara 2008. godine.
Nakon zaključenja pomenutog ugovora i diobe imovine, Osnovni sud u Banjaluci, odnosno sudija Nedeljko Milijević, na prijedlog direktora “Belfan novi” Slavka Bosančića, donio je 14. oktobra 2008. godine rješenje o pokretanju stečajnog postupka u ovom preduzeću. Saglasnost za pokretanje stečajnog postupka dala je i privremeni stečajni upravnik Ljubinka Berić-Risojević, koja je u pisanom izvještaju navela da “preduzeće od 2007. godine ne obavlja poslovnu aktivnost zbog platežne nesposobnosti”, te da “raspolaže imovinom iz koje se mogu namiriti troškovi stečajnog postupka”.
Stečajni postupak u ovoj firmi je završen, a isti scenario je započet i u firmi “Inbel” i to 9. juna 2011. godine kada je direktor Dragan Ilić predložio otvaranje stečajnog postupka. Privremeni stečajni upravnik se protivio tom prijedlogu, ali se nakon nalaza finansijskog vještaka Miodraga Zeljkovića složio s prijedlogom i isti sud i isti sudija kao i u slučaju “Belfan novi”, dakle Nedeljko Milijević, 10. maja 2012. godine donio je rješenje o otvaranju stečajnog postupka u “Inbelu”, koji još nije okončan. Interesantno je da je direktor “Inbela” Dragan Ilić u prijedlogu za pokretanje stečaja priznao da je “imovina preduzeća, odnosno nekretnine prodate radi izmirenja dugova”, kao i da su “mašine i oprema za obavljanje registrovane djelatnosti već ranije prodate radi izmirenja obaveza prema povjeriocima”.
Pravi kuriozitet u cijelom slučaju predstavlja činjenica da se, uprkos zahtjevima bivših radnika “Belfana”, niko od inspekcijskih ili istražnih organa nije ozbiljno zainteresovao za privatizaciju ovog preduzeća iz čega se može zaključiti da je “Belfan”, kao i većina ostalih privatizovanih preduzeća u Srpskoj, uništen po zakonu.
“Industrijske plantaže” pozitivan primjer!
Pored “Poslovne zone”, u većinskom vlasništvu Vlade RS su i “Industrijske plantaže” za koje se slobodno može reći da su, pored “Celexa”, jedina zdrava firma iz sastava bivšeg “Incela”. Ovo preduzeće se bavi plantažnim uzgojem šumskog drveća i posjeduje oko 7.500 hektara pod plantažama na području Laktaša, Čelinca, Srpca i Prnjavora. Prema izvještaju nezavisnih revizora o poslovanju ovog preduzeća u prošloj godini, “Industrijske plantaže” posjeduju imovinu vrijednu oko 110 miliona KM i ostvaruju godišnji prihod od 3,5 miliona KM. Uprkos tome, upućeni tvrde da se upravo zbog toga već godinama plete mreža i pravi plan kako da se ovo preduzeće srože na najniže grane, kako bi njegova imovina i vrijedne plantaže, po uhodanom receptu, završile u rukama novopečenih bogataša. Na sreću, Uprava ovog preduzeća za sada se uspješno odupire svim pritiscima o čemu svjedoči i pozitivna ocjena revizora.
Ko je prodao odmarališta na Jadranu?!
Posebnu priču u vezi s imovinom bivšeg “Incela” predstavljaju odmarališta ovog nekadašnjeg privrednog giganta širom jadranske obale. Najveći broj prijava u tim predmetima podnijela je Komisija za reviziju privatizacije u RS u vrijeme dok je njen predsjednik bio Savo Ševaljević, ali nije poznato da je bilo koja prijava završila sudskim epilogom i to ne samo kad je riječ o imovini “Incela”, već i brojnih drugih preduzeća iz RS. Iz nadležnih tužilaštava stizala su samo štura saopštenja da se postupci nalaze u fazi istrage, tako da praktično niko ne zna kakva je sudbina preostalih odmarališta na obalama Jadrana čiji vlasnici su propali i uništeni privredni giganti iz RS, među kojima je i bivši ponos hemijske industrije SFRJ.
Gospodska: Tajkunska ulica bez broja
Privatizacije banjalučkih privrednih preduzeća zapravo predstavljaju grčevitu borbu za gradsko građevinsko zemljište, ali i za mnogobrojne poslovne prostore u najatraktivnijoj banjalučkoj ulici – Gospodskoj. Prije rata i tajkunskog “naleta”, u Ulici Veselina Masleše, popularnoj Gospodskoj, nalazili su se poslovni prostori i prodavnice najznačajnijih privrednih preduzeća onoga vremena.
Svoje objekte u Gospodskoj ulici imali su, između ostalih, slovenačka fabrika obuće “Peko”, zagrebačka “Astra”, “Muzička naklada”, “Jugoton”, “Poljoeksport” iz Sarajeva, “Merkur” iz Bačke Palanke, Savremena modna konfekcija “1. maj” iz Pirota, kranjska “Planika” (koja i danas radi u jednom haustoru Gospodske ulice), splitska “Jugoplastika”, čuvena fabrika obuće “Borovo”, kasnije privatizovani i uništeni “Cvjećar”, Tvornica obuće “Bosna”, “Zlatara” iz Majdanpeka, beogradski “Beko”.
Danas Gospodsku ulicu posjeduju najpoznatiji tajkuni i biznismeni ovoga grada i njegove okoline – Mladen Milanović Kaja, Pantelija Damjanović, Veselin Malbašić, Ljubo Ćubić i Brane Janković.
Oni su kupili gotovo sve objekte u Gospodskoj ulici, a ujedno su vlasnici i drugih značajnih nekretnina u Banjaluci, poput Robne kuće “Centar”, koja je Milanovićevo vlasništvo i koja ne radi cijelih 12 godina. Prodaja Gospodske ulice išla je u dva smjera – jednu grupu prodavaca činila su ona pravna lica čije je sjedište bilo van RS, dok su drugu činila ona sa sjedištem u RS. U oba slučaja, tvrde stručnjaci, nekretnine su prodavane ili preuzete kroz privatizaciju matičnih državnih preduzeća za 10 ili 20 odsto njihove realne cijene.
Prema papirima, koji su u posjedu poslovnog portala “CAPITAL.ba” i “Nezavisnih novina”, Gospodska ulica je prije rata raspolagala sa 10.935 kvadratnih metara poslovnih prostora. Cijena kvadrata u Gospodskoj ulici danas se kreće između sedam i deset hiljada maraka, što znači da Gospodska ulica vrijedi između 70 i 100 miliona maraka. Najveću vrijednost kvadrat u Gospodskoj imao je u periodu između 2007. i 2010. godine, kada je kvadrat prodavan po cijeni od čak 15.000 maraka.
Banjalučki biznismen Brane Janković, koji je suvlasnik i banjalučkog hotela “Bosna” i GP “Krajina” (čiji su vlasnici takođe biznismeni Milenko Čičić i Borko Đurić), kupio je, saznajemo nezvanično, 180 lokala “Bosna trgovine” širom bivše Jugoslavije. Između ostalih – i lokal u Gospodskoj ulici. Drugim riječima, Janković je privatizovao objekte jednog od najvećih proizvodnih preduzeća u bivšoj BiH. Vlasnik RK “Beograđanka” je Pantelija Damjanović, čija supruga u prizemlju objekta vodi prodavnicu “Damjan”, a sin na zadnjem spratu noćni klub “Kruna”.
Kaja većinski vlasnik ulice
Milanović je vlasnik Robne kuće “Merkur” (836 kvadratnih metara), Robne kuće “Atina” (1.121,60 kvadratnih metara), poslovnog objekta “Stara pošta” (184,76 kvadratnih metara) – svi u Gospodskoj ulici. Milanović posjeduje još devet objekata u strogom centru Banjaluke (RK “Centar”, poslovni prostori “Čelik”, “Željezo”, “Tehnograđa 1 i 2”, “Merkur-2”, “Grmeč”, “Lauš” i “Tehnometal”), a od 2011. godine je i većinski vlasnik banjalučke “Tržnice”.
Milanović je u martu 2011. godine platio više od 30 miliona maraka za većinski paket akcija “Tržnice”. Milanović je kupio i trgovački lanac “Merkur”, koji je raspolagao trgovinama smještenim na najatraktivnijim lokacijama u centru Banjaluke. On je “Merkur” kupio za 716.677 KM i to starom deviznom štednjom.
Milanovićeva kompanija “MG Mind” suvlasnik je i drugih kompanija u RS i Banjaluci: “Bosna trgovine”, “Parka KP”, “Mrkonjićputeva”.
Milanović je vlasnik poslovnog prostora u kojima se nalaze Komercijalna banka, “Planet obuća”, zatim objekat nekadašnje prodavnice “Borovo”, koji je Milanović nakon što je došao u njegov posjed izdao pod zakup “McDonald’su” po, kako saznajemo, cijeni od preko 40.000 KM mjesečno.
Milanović je i vlasnik objekta u kojem se nalazi “Očna optika”, kao i “Alpina”, koja se vodi na njegovog zemljaka iz Mrkonjić Grada Nedeljka Kesića, dugogodišnjeg direktora “Hidroelektrana na Vrbasu” i visokog funkcionera nekadašnje Državne bezbjednosti RS.
Javnosti malo poznati funkcioner SRS RS i blizak prijatelj Pantelije Damjanovića Jovo Gelić vlasnik je poslovnog prostora u Batinom prolazu, odnosno objekta u kojem se nalazi prodavnica sportske opreme preko puta “Planike”, kao i podrumskog prostora od nekoliko stotina kvadrata.
Prostor pekare “Gold” je u vlasništvu Nenada Luburića, RK “Kastel” (nekadašnja RK “Triglav”) posjeduju četiri fizička lica s ravnopravnim vlasničkim udjelom, a među njima je i direktor NLB banke Radovan Bajić.
Brane Janković je vlasnik CM-a, kao i “Đaksporta”. Frizerski salon “Relaks” pripada Ljubi Ćubiću, a “Mango” Veselinu Malbašiću, koji je prostor iznajmio vlasniku lanca restorana “Mala stanica” Daliboru Šajiću.
I bivši ministar privrede, energetike i razvoja RS Slobodan Puhalac ima svoje prostore u Gospodskoj, one u kojima se nalaze Banka Srpske i “Poljoexport”.
Dragan Bulić Buljoni je svoje prostore u Gospodskoj ulici iznajmio “M:telu” i Raiffeisen banci.
Gradska pivnica je u vlasništvu Nikole Vukelića.
“Čajavčev” neboder, za koji svi vjeruju da je u potpunom vlasništvu Veselina Malbašića zbog njegovog prezimena koje se nalazi na vrhu ovoga solitera, pripada mnogim preduzećima i fizičkim licima. Najveći broj spratova u njemu zaista ima Malbašić, ali i mnogi drugi.
Sindikat: Mnogo je tu prljavštine
Predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti RS Goran Savanović smatra da je većina privatizacija objekata u Gospodskoj ulici pokrivena koprenom.
“Sigurno je da u tim privatizacijama ima mnogo nedefinisanih i prljavih stvari. Najbolji primjer za to je privatizacija ‘Borova’, odnosno ‘Bonela’, odnosno ‘McDonald’sa’. Sve je to propalo, a nije smjelo da se dogodi tako. Jasno je da se ti objekti prodaju ili iznajmljuju pod veoma nepovoljnim uslovima”, smatra Savanović.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović smatra da je Gospodska ulica završila u rukama nekolicine vještih ljudi, koji se sada na osnovu brzih poslova enormno bogate.
“Loš koncept privatizacije je omogućio i da Gospodska postane laka meta za mnoge tajkune. Ona je trebalo da bude izuzeta iz privatizacione mase, a grad je sredstva mogao da nadoknadi iz vlastitog budžeta. Zadnjih deset godina nikome nije u interesu da sačuva radna mjesta. Svi kolju vola zbog dvije šnicle. To se tako ne radi”, tvrdi Pavlović.
Robna kuća “Centar”
Robna kuća “Centar” zatvorena je prije 12 godina. Ona je bila u vlasništvu kompanije “Merkur”, koju je kupio Mladen Milanović Kaja. Prije završetka poslova, Kajin “Merkur” je zaključio ugovor o poslovnoj saradnji s Jankovićevom firmom “Sportline”. Stavke toga ugovora nisu ispoštovane i između Kaje i Jankovića se sada vodi “debeli” spor i to je razlog zbog kojeg ne radi RK “Centar”.
Robna kuća “Boska”
Privatizacija Robne kuće “Boska”, nestanak ugovora, a potom i mjenica – dio su ogromne kriminalne priče u koju su umiješani najviši zvaničnici RS i vlasnik firme “Zekstra” Dragan Đurić. Ugovor o prodaji “Boske” potpisan je 8. oktobra 2008. godine. U ime prodavca, Vlade RS, potpisnik je bio ministar trgovine i turizma Predrag Gluhaković, dok je ugovor u ime kupca, konzorcijuma pravnih lica kojeg su činili “Zekstra grupa – Zekstra” iz Beograda i “Delta real estate”, takođe iz Beograda, potpisao Dragan Đurić. Prodajna cijena bila je 3.000.000 evra, a kupac se obavezao da će izmiriti i 5.000.000 maraka duga, koje je RK “Boska” imala prema Poreskoj upravi RS i fondovima. Sedam godina nakon privatizacije Đurić nije ispunio gotovo ništa od navedenih odredaba i Vlada RS je raskinula ugovor s njim, a potom je prisilila IRB da u avgustu 2011. kupi obveznice RK “Boska” u iznosu od 15 miliona maraka.
Gdje su vaučeri uloženi u privatizacione fondove?
U Republici Srpskoj emitovano je ukupno 49,2 miliona vaučera za privatizaciju od čega su građani više od 28 miliona uložili u Privatizacione investicione fondove (PIF). Preciznije, oko 835.000 građana je na početku procesa privatizacije u PIF-ove, odnosno u Društva za upravljanje PIF-ovima (DUIF) uložilo svoje vaučere. Od velikih očekivanja i tvrdnji političara da je vaučere najbolje uložiti u ruke “eksperata” na kraju nije bilo ništa, jer niko od građana nije imao “opipljive” koristi od uloženih vaučera.
Uprkos tvrdnjama predstavnika DUIF-a i PIF-ova da nisu odgovorni za krah privrede u RS, ne može se prenebregnuti činjenica da su predstavnici fondova na skupštinama akcionara privatizovanih preduzeća, a često i kao članovi upravnih i nadzornih odbora, bili, najblaže rečeno, saučesnici u krčmljenju imovine preduzeća. Predstavnici fondova apsolutno nikome, a pogotovo akcionarima, nisu polagali račune za štetne posljedice odluka u čijem donošenju su na ovaj ili onaj način učestvovali. Pored toga, nemali je broj privatizovanih firmi u kojima je većinskim vlasnicima bio potreban, pa i neophodan upravo glas predstavnika fondova na skupštinama akcionara kako bi donijeli odluku u svoju korist, a na štetu malih akcionara i akcionara fondova.
U svakom slučaju, ogromnu korist od vaučerske privatizacije vidjeli su upravo DUIF-i koji su upravljali višemilionskim vrijednim kapitalom. Na računima DUIF-a, odnosno u džepovima novoformirane “kaste investicionih menadžera” na ime provizije za upravljanje akcijama PIF-ova u proteklih 13 godina završilo je više od 100.000.000 KM. Pritom, nikome od građana koji su uložili vaučere u PIF-ove nikada nije isplaćena dividenda, a vrhunac paradoksa leži u činjenici da to nije bilo moguće ni po zakonu. Istovremeno, nekolicina menadžera u DUIF-ima, vješto koristeći zakonsku legislativu u čijem kreiranju su imali glavnu riječ, ubirala je masne prihode na ime provizije za upravljanje.
Kako su nas prevarili
Radi lakšeg razumijevanja za armiju građana koji odavno ne očekuju ništa od uloženih vaučera, pojasnićemo kako je cijela stvar tekla. Naime, građani su svoje vaučere davali društvima za upravljanje PIF-ovima koji su dobijenim vaučerima osnivali PIF-ove i tako postajali njihovi dioničari, a potom su s tim istim vaučerima učestvovali u procesu privatizacije preduzeća. Radi još lakšeg razumijevanja, DUIF-i su zasebna pravna lica, ali koja praktično imaju ulogu menadžmenta PIF-ova, jer upravljaju njihovom imovinom i za to uzimaju naknadu u vidu provizije.
Uprkos velikim očekivanjima od PIF-ova, oni apsolutno nisu odgovorili zadatku, a osnovni razlog je što DUIF-i nisu bili motivisani, niti zainteresovani za pokretanje preduzeća u kojem PIF kojim upravljaju ima suvlasništvo jer su se zadovoljavali provizijom za upravljanje. Visina provizije je zakonom limitirana na 3,5 odsto od vrijednosti ukupnog portfelja akcija kojima PIF raspolaže, a ako se zna da pojedini PIF-ovi raspolažu imovinom od preko 100 miliona KM, jasno je da DUIF-i koji njome upravljaju svake godine ubiru milionske prihode.
Sa druge strane, građanima koji su uložili vaučere u PIF-ove praktično je ostalo samo da prodaju vaučere, odnosno akcije PIF-ova, odnosno zatvorenih investicionih fondova (ZIF) u koje su u skladu sa zakonom tokom 2007. godine preregistrovani svi PIF-ovi. Nominalna vrijednost akcija ZIF-ova kreće se u visini od jedne do maksimalnih 105 KM, ali tržišna, odnosno vrijednost po kojoj građani mogu da trguju svojim vaučerima je mnogo niža i kreće se od mizernih 0,04 KM do maksimalnih 15,7 KM.
Ekonomski analitičar i predsjednik Udruženja akcionara investicionih fondova Siniša Božić objašnjava da je vaučerskom privatizacijom dio državnog kapitala podijeljen na veliki broj građana i da je gotovo čitava populacija RS dobila vaučere, koje je u 57 odsto slučajeva uložila u PIF-ove.
“Društva za upravljanje PIF-ovima su uglavnom osnovana od strane slovenačkih društava za upravljanje, već poznatih po brojnim aferama, a takav oblik poslovanja su uglavnom nastavili i u RS i čitavoj BiH. Obećanja koja su prije 15 godina dala DUIF, poput revitalizacija privrede, ulaganje u perspektivna preduzeća i privredne sektore, ostvarivanje prinosa i isplata dividende, nisu ostvarena. U prilog tome je išla inertnost domaćih institucija, koje su morale imati u vidu da je stvorena velika disperzija vlasništva, i donesena zakonska rješenja koja će štititi akcionare i investitore od brojnih afera koje su povezane s poslovanjem investicionih fondova. Koliko su institucije, i politički predstavnici građana zainteresovani za ova pitanja, pokazuje krah svih indeksa Banjalučke berze, još prije sedam godina, koji je prošao potpuno nezapaženo od strane najviših entitetskih funkcionera, sa svim negativnim posljedicama koje su potom uslijedile po privredu, zaposlene i generalno po društveno-politički sistem”, kaže Božić.
Slično mišljenje dijeli i ekonomista Milica Lakić, koja kaže da se od PIF-ova očekivalo mnogo u procesu privatizacije, ali da se pokazalo da je to još jedan način za monopol pojedinaca, a na štetu građana RS.
“Najlošije odrađena vaučerska privatizacija u okruženju i regionu je naš model. Uloga PIF-ova u privatizaciji je trebalo da dovede do koncentracije vlasništva i povećanja sposobnosti upravljanja preduzećima, te na kraju i mobilizaciji privatnih investicija. Sve to je manje ili više ostalo neostvareno, a umjesto toga smo dobili veliku disperziju vlasništva u PIF-ovima. Društva za upravljanje su tako regulisana da su male interesne grupe lokalnih moćnika otele i vlasništvo nad PIF-ovima, tako da su DUIF zbog neodgovarajućih propisa radila u svom interesu, a ne u interesu široke baze vlasnika, građana RS”, kaže Lakićeva.
Ona ističe da rezultate svega toga ne treba komentarisati, jer je rezultat sto miliona naprema nula u korist otuđenih društava za upravljanje.
“Građani mogu postaviti pitanje opravdanosti ovakvog ponašanja, ali su tome, prije svega, doprinijeli loša regulacija i još lošiji nadzor nad radom društava i fondova. Građani moraju da se pomire sa činjenicom da su prevareni i da ne postoji način da se stvari poprave. Možda je moguće smanjiti štetu, ali to je trebalo davno uraditi, odnosno odmah nakon kraha tržišta kapitala 2008. godine”, kaže Lakićeva.
Sa druge strane, predsjednik UO DUIF “Kristal invest” Ljubomir Klincov kaže da se uloga DUIF-a i PIF-ova u privatizaciji pokušava prikazati kao negativna, što je potpuno pogrešno. Klincov kaže da je još prilikom ulaganja vaučera u fondova procjenjivao da će to biti najsigurnije ulaganje.
“Vrijeme je pokazalo da je ulaganje u fondove najsigurnije, odnosno najmanje rizično ulaganje. Građani koji su vaučere uložili direktno u ‘Telekom’ su finansijski bolje prošli, jer ‘Telekom’ isplaćuje dividendu, ali šta je sa građanima koji su vaučere uložili u preduzeća koja su propala i čije akcije su potpuno obezvrijeđene, a to je slučaj sa više od 70 odsto preduzeća. Te akcije su nelikvidne i nema ko da ih kupi, dok akcije fondova imaju svoju vrijednost i mogu da se prodaju”, kaže Klincov.
Kada je riječ o naknadi koju uzimaju DUIF-i, nastavlja on, ona se kreće u visini naknade koju uzimaju društva u svim zemljama u okruženju.
“Zakon dozvoljava proviziju od 3,5 odsto, ali većina DUIF-a uzima proviziju manju od tri odsto. Cilj svakog DUIF-a je da sačuva i poveća vrijednost fonda, a u javnosti je stvorena potpuno pogrešna predstava da smo mi uništili privredu. To naprosto nije tačno, a najbolji primjer su Rafinerija nafte u Brodu, Rafinerija ulja u Modriči i ‘Birač’. Njihova vrijednost je oko milijardu i po maraka, a svjedoci smo u kako katastrofalnoj finansijskoj situaciji se nalaze, a DUIF-i za to ne snose apsolutno nikakvu odgovornost”, kaže Klincov.
PREF RS primjer pozitivnog poslovanja
Iako postoji razlika u odnosu na Društva za upravljanje investicionim fondovima, Društvo za upravljanje Penzijskim rezervnim fondom RS može da posluži kao primjer kako treba da posluje ova kategorija pravnih lica. Naime, Penzijski rezervni fond RS (PREF) počeo je s radom 2011. godine s imovinom od oko 275 miliona KM. Prilikom osnivanja, 100 odsto imovine činile su isključivo akcije 770 preduzeća iz procesa privatizacije u RS u koje se ubrajaju najuspješnija preduzeća, ali i preko 200 preduzeća koja se nalaze u postupku stečaja ili likvidacije. Uprkos tome, PREF je svake godine ostvarivao prosječni profit od 8,2 miliona KM i svake godine je svom osnivaču, Fondu PIO RS, isplaćivao dividendu od 6,2 miliona maraka godišnje.
Privreda uništena po zakonu
Privatizacija u Republici Srpskoj, tokom koje je privreda potpuno uništena, a radnici obespravljeni i ostavljeni na ulici, dok je istovremeno višemilionska imovina nekada uspješnih državnih preduzeća završila u rukama novopečenih bogataša i tajkuna, u potpunosti je sprovedena u skladu sa zakonom.
Ova poražavajuća činjenica rezultat je (ne)rada Komisije za reviziju privatizacije državnog kapitala u preduzećima i bankama RS, Specijalnog tužilaštva i ostalih nadležnih institucija, jer nijedna osoba u RS nije osuđena zbog nezakonitosti u procesu privatizacije.
Pojednostavljeno, to znači da niko nije odgovoran što nekadašnji privredni giganti poput “Čajavca” i “Incela” i nekoliko stotina ostalih preduzeća više ne postoje ni na papiru, kao ni za to što desetine hiljada bivših radnika tumaraju po ulici i beznadežno čekaju poziv iz Biroa za zapošljavanje.
Nažalost, još poraznije je što u institucijama koje su svojevremeno slavodobitno formirane sa zadatkom da dokažu da je privatizacija sprovedena nezakonito, od Komisije za reviziju privatizacije do Specijalnog tužilaštva RS, tvrde da su oni svoj posao uradili temeljno, prebacujući sa jednih na druge odgovornost za izostanak rezultata.
Prvi predsjednik Komisija za reviziju privatizacije državnog kapitala u preduzećima i bankama RS, Borislav Bijelić, kaže da je Komisija dok je on bio na njenom čelu utvrdila i dokumentovala nepravilnosti tokom privatizacije nekoliko desetina preduzeća i bivših državnih banaka.
“Mi smo izvještaje o utvrđenim nepravilnostima proslijedili Specijalnom tužilaštvu RS u čijoj nadležnosti je bilo dalje vođenje postupka. Nažalost, javnost je izgleda od nas očekivala da hapsimo i presuđujemo one za koje smo smatrali da su se ogriješili o zakon, što je potpuno apsurdno. Ne treba zaboraviti da su na osnovu naših izvještaja vođeni sudski postupci, a zašto nisu završili osuđujućim presudama, to nije pitanje za članove Komisije”, kaže Bijelić.
On podsjeća da je naprasno razriješen dužnosti predsjednika Komisije za reviziju privatizacije, ističući da sve više vjeruje da je to urađeno zato što je nekome postao smetnja i da ga je zbog toga trebalo ukloniti sa čela Komisije.
“Zahtjev za moje razrješenje je došao od Ranke Mišić, predsjednice Saveza sindikata RS, nakon što sam imenovan za direktora Urbanističkog zavoda RS, kada sam otvoreno rekao da u toj ustanovi u kojoj sam zatekao 118 radnika, posla ima za svega njih tridesetak. Tada je krenula hajka na mene i podnio sam ostavku na mjesto direktora, a svi znamo da je Zavod poslije nekoliko mjeseci završio u stečaju”, kaže Bijelić.
On ističe da je Komisija svim predmetima pristupala temeljno i zakonito i da su u cijelosti poštovali sve zakonske propise.
“Nije pristojno da ja dajem ocjenu rada Komisije dok sam bio njen predsjednik, ali javnost zna da je naš rad bio potpuno transparentan i da smo redovno informisali javnost o rezultatima našeg rada i o podnesenim izvještajima, a ne znam da je to bila praksa i nakon što sam ja razriješen dužnosti”, kaže Bijelić.
Mišić: Komisija nije ništa uradila
Sa druge strane, predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić potvrđuje da je Bijelić sa mjesta predsjednika Komisije za reviziju privatizacije smijenjen pod pritiskom Sindikata. Mišićeva ističe da Bijelić za svoj rad nije zaslužio ni nulu i kaže da Komisija ni pod njegovim, ni pod kasnijim predsjedavanjem Save Ševaljevića apsolutno nije odgovorila svom zadatku.
“Zakon o reviziji privatizacije donesen je pod pritiskom sindikata i obespravljenih radnika koji nisu mogli da gledaju kako se preduzeća u koja su oni uložili čitav radni vijek prodaju u bescijenje. Nažalost, zakon nije skrojen kako treba, jer nije omogućio da se procesuiraju odgovorni za privatizacionu pljačku i pretvaranje fabričkih hala u svadbene salone i tržne centre. Komisija za reviziju privatizacije nije uradila praktično ništa, jer smo svjedoci da apsolutno niko nije odgovarao zbog nezakonite privatizacije”, kaže Mišićeva.
Niko nije završio u zatvoru
Da zlo bude veće, odgovornost za to što niko nije završio iza rešetaka odbacuju i iz Specijalnog tužilaštva RS iz koga potvrđuju da više uopšte ne postoji mogućnost da se ponovo procesuiraju odgovorna lica u bivšoj Direkciji za privatizaciju RS, koja su pravosnažno oslobođena odgovornosti za privatizacione prevare.
Dragica Tojagić, portparol Specijalnog tužilaštva RS, kaže da je Komisija za reviziju privatizacije dostavila ovom tužilaštvu izvještaje o sprovedenim postupcima privatizacije u 78 preduzeća. Tojagićeva precizira i da su istragom koju je nakon podnošenja izvještaja sprovelo Specijalno tužilaštvo obuhvaćena 73 preduzeća.
“S obzirom na to da je istragom utvrđeno da je nezakonita prodaja državnog kapitala sprovedena u 67 preduzeća, zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršeno produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja i produženo krivično djelo nesavjestan rad u službi u julu 2008. godine podignuta je optužnica protiv devet lica, i to protiv direktora Direkcije za privatizaciju Republike Srpske Gorana Škrbića, zamjenika direktora Direkcije Milana Kovačića, te predsjednika Komisija za licitacije Mirjane Šinik, Zdenke Dmitrović, Vere Tešnjak, Slobodanke Gvozden, Slobodanke Milašinović, Jasne Marinković i Dragana Ivanovića. Postupak protiv ovih lica je vođen i pravosnažno okončan oslobađajućom presudom za svih devet lica”, kaže Tojagićeva.
Prema njenim riječima, pošto je riječ o presuđenoj stvari, Specijalno tužilaštvo niti bilo koje drugo tužilaštvo ne može ponovo pokrenuti krivični postupak protiv istih ovih lica za isto krivično djelo.
To praktično znači da su sve privatizacije u RS urađene u skladu sa zakonom i da niko nije odgovoran za potpuni sunovrat privrede.
Komisija bez rezultata
Obrad Belenzada, predsjednik Konfederacije sindikata RS, kaže da je Komisija za reviziju privatizacije formirana po čuvenoj izjavi Vinstona Čerčila “ako imaš neki problem koji ne želiš da riješiš, formiraj komisiju za njegovo rješavanje”.
“Kakvi su rezultati te komisije?! Nikakvi! Bilo je apsurdno i to što je kompletna odgovornost za uništavanje privrede pokušala da se svali na nekoliko žena iz bivše Direkcije za privatizaciju. Privreda je uništena zbog potpuno promašenog koncepta privatizacije. Zakon o privatizaciji je s jedne strane omogućio pojedincima da se za male pare dokopaju vrijedne imovine i fabričkih hala, dok su sa druge onima koji su i htjeli da zadrže proizvodnju i radna mjesta, to onemogućile visoke kamate i skupi krediti. Što se tiče Komisije za reviziju privatizacije, pošto se ispostavilo da nije napravila nikakve rezultate, slobodno se može zaključiti da je i formirana s tim zadatkom”, kaže Belenzada.
Banjalučka privreda spala na nekoliko fabrika
Banjalučka privreda koja je nekada zapošljavala skoro 50.000 radnika poslije privatizacije se svela na svega nekoliko proizvodnih preduzeća u kojima ne radi ni desetina predratnog ili, bolje rečeno, pretprivatizacionog broja zaposlenih. Među rijetkim preduzećima koja su poslije promjene vlasnika zadržala djelatnost su „Banjalučka pivara“, Fabrika za preradu voća i povrća „Vitaminka“, Fabrika lijekova „Hemofarm“, Drvna industrija „Vrbas“, Građevinsko preduzeće „Krajina“, Tvornica duvana Banjaluka, Fabrika papira i papirne konfekcije „Celex“.
Iako se ne bavi proizvodnjom, već uslužnom djelatnošću, među rijetke firme koje su zadržale osnovnu djelatnost spada i „Autoprevoz“.
Obuća i sokovi
Pored ovih preduzeća, posebno treba istaknuti Tvornicu obuće „Bema“, koja je počela s radom 2004. godine u zakupljenom prostoru nekadašnje Tvornice obuće „Bosna“, a danas u pogonima u Banjaluci i Mrkonjić Gradu zapošljava oko 1.300 radnika. „Bema“ je ujedno i firma s najvećim brojem zaposlenih u gradu na Vrbasu, ali ta, za današnje uslove, impozantna brojka od 1.300 radnika djeluje tragikomično, ako se zna da je prije rata na vrata dva banjalučka privredna giganta, „Čajavca“ i „Incela“, svakodnevno ulazilo više od 16.000 radnika.
Da zlo bude veće, čelni ljudi i većinski vlasnici ovih firmi jednoglasni su u ocjeni da je privredni ambijent očajan, zbog čega, kako kažu, često s ogorčenjem pomisle da bi im bilo pametnije da su se, umjesto teške tržišne borbe i muka s administracijom, ponijeli poput većine novopečenih vlasnika privatizovanih državnih preduzeća i uživali od sredstava dobijenim rasprodajom višemilionske imovine.
Direktor „Vitaminke“ Žarko Mikić kaže da je ovo preduzeće poslije privatizacije povećalo proizvodnju za više od četiri puta, te da je modernizovalo proizvodnu liniju, ali da je i pored toga zadržalo dotadašnji broj radnika.
“U fabriku je uloženo 40 šlepera moderne opreme, ali u ‘Vitaminci’ je i dalje stalno zaposleno 190 radnika. Pored toga, svake godine angažujemo od 300 do 400 sezonskih radnika, što pokazuje da je riječ o radno intenzivnoj djelatnosti u kojoj se ne kumulira velika dobit, ali sa druge strane, država ubire velike prihode upravo na osnovu doprinosa na rad, odnosno od obaveza koje ‘Vitaminka’ plaća za stalno zaposlene i sezonce. Posljednjih godina zbog recesije i smanjenja kupovne moći imamo određen pad proizvodnje, ali uprkos tome uspijevamo da izmirimo sve obaveze i prema zaposlenima i prema dobavljačima i kooperantima”, kaže Mikić.
Uprkos nevelikoj brizi države za poljoprivrednike, čiju sudbinu dijeli „Vitaminka“, Mikić je uvjeren da RS i BiH imaju uslove da upravo na agraru i poljoprivrednoj proizvodnji baziraju svoj razvoj.
Hemofarm primjer svima
Aleksandar Veselinović, direktor „Hemofarma“ Banjaluka, koji sigurno predstavlja najzdravije preduzeće u RS, kaže da je ova firma sa oko 200 zaposlenih po tehnološkim rješenjima jedna od najsavremenijih fabrika lijekova u ovom dijelu Balkana. On dodaje da „Hemofarm“ Banjaluka posluje od 2003. godine, ističući da je ova kompanija sa sjedištem u Vršcu ove godine proslavila 55 godina postojanja.
“Prošle godine je ostvaren rekord u proizvodnji. ‘Hemofarm’ Banjaluka proizveo je preko 20 miliona pakovanja lijekova i više od 700 miliona tableta, a poslije planiranog proširenja kapaciteta od septembra ćemo proizvoditi preko milijardu tableta godišnje. ‘Hemofarm’ je svojim kvalitetom poslovanja i kvalitetom svojih proizvoda, kao i odnosom prema društvenoj zajednici, konstantno posvećen unapređenju cjelokupnog zdravstvenog sistema i društva u cjelini”, kaže Veselinović.
On dodaje da je „Hemofarm“ jedan od najvećih izvoznika u Srpskoj, ističući da se uprkos tome i uprkos pokazanoj društvenoj odgovornosti, prilikom poslovanja susreće s neshvatljivim birokratskim barijerama. Veselinović kao primjer navodi nedavno predloženi zakon o porezu na dobit RS za koji kaže da je prelio čašu nezadovoljstva privrednika u Srpskoj.
“Tim zakonom bi se privrednici i preduzeća u Srpskoj doveli u nekonkurentan položaj u odnosu na preduzeća iz Federacije BiH. Nadam se da će zakonodavci pokazati razumijevanje, shvatiti ozbiljnost problema i iz zakona izbaciti sporne odredbe kako privrednike iz RS ne bi natjerali da svoje poslovanje presele u FBiH”, kaže Veselinović.
Većinski vlasnik „Autoprevoza“ Živko Babić kaže da od nekadašnjih 550 zaposlenih danas u ovom preduzeću radi oko 420 radnika, ističući da je ponosan na ono što je urađeno poslije privatizacije. Babić ipak ističe da se nebrojeno puta zapitao da li mu je trebalo da svoj kapital stečen dugogodišnjim radom u inostranstvu ulaže u zemlju u kojoj vlada pravna anarhija.
„‘Autoprevoz’ ima jedan sudski spor koji traje od 1998. godine, a spor sa banjalučkom gradskom upravom u vezi s vlasništvom nad zemljom u centru Banjaluke, zbog koga sam i danas izložen ogromnim pritiscima, završio je na Ustavnom sudu. Poslije svega što sam preživio, kada bi vrijeme moglo da se vrati unazad, ne vjerujem da bih se upustio u privatizaciju bilo čega u RS„, kaže Babić.
„Pivara“ odolijeva konkurenciji
Milka Stanivuković, portparol „Banjalučke pivare“, kaže da je ovo preduzeće jedini proizvođač piva u RS i jedna od najvećih kompanija u prehrambenoj industriji RS i BiH, dodajući da u okviru njene jedine djelatnosti pivarstva, „Banjalučka pivara“ ispunjava najviše standarde kvaliteta i društveno odgovornog poslovanja.
“Kompanija sa 140 godina dugom tradicijom uspješnog poslovanja svoje poslovanje usmjerava prema željama svojih potrošača i u potpunosti je posvećena napretku i poboljšanju kvaliteta. To je i jedan od načina da odgovori na potrebe svojih 240 zaposlenih i preko 600 dobavljača i kupaca iz RS s kojima posluje. „Pivara“ redovno plaća svoje obaveze prema državi, koje se kreću u milionskim iznosima svake godine, što potvrđuje da predstavlja veoma značajnu instituciju za cjelokupnu privredu RS i BiH”, kaže Stanivukovićeva.
Ona ističe da je „Banjalučka pivara“ dugoročno opredijeljena za jačanje domaće proizvodnje, što podrazumijeva i stratešku posvećenost zaštiti životne sredine i smanjenju zagađenja, te racionalizaciju korištenja prirodnih resursa u proizvodnji.
„U skladu s tim, osamdeset pet odsto proizvoda se pakuje u povratnu ambalažu, aktivno se radi na efikasnom korištenju vode i energije, na razvoju domaće sorte ječma i pročišćavanju otpadnih voda. U prošloj godini „Banjalučka pivara“ je bila aktivan učesnik u pružanju pomoći stanovništvu ugroženom u poplavama, a svake godine podrži više od 400 aktivnosti iz oblasti sporta, kulture, obrazovanja i projekata pomoći lokalnim zajednicama„, kaže portparol jedine domaće pivare u RS.
Nezavisne/Capital.ba/Foto: A. Čavić