Izložba pod nazivom “Jezik i pismenost” otvorena je danas u Narodnoj i univerzitetskoj biblioteci Republike Srpske u Banjaluci, sa ciljem da se na moderan način ispriča priča o srpskom jeziku i pismenosti.
Organizator izložbe je Narodna biblioteka “Vuk Karadžić” iz Kragujevca, čiji nam je direktor Mirko Denić rekao da su putem panoa na kojima su prikazane replike i kopije knjiga i jevanđelja pokušali da spomenu različite faze ćirilice. Kao dio izložbe našle su se i replike na glagoljici.
“Birali smo kompetentne ljude koji će osmisliti izložbu, to su Tanja Subotin iz Narodne biblioteke Srbije i Dušica Grbić iz Matice Srpske. Ono što će ostati nakon izložbe jeste katalog, koji je pretvoren u dvojezičnu publikaciju, gdje su autorke napisale dva teksta, koja su po meni ključni za svaku edukaciju mladih o jeziku i pismenosti Srba”, kazao je Denić, te dodao da je ćirilica na vrlo brutalan i vulgaran način ušla u politiku.
“Tu se jednom narodu osporava da dio svog identiteta vidi u ćirilici, zaboravljajući da nju ne baštine samo Srbi. Cilj nije da pokažemo da je ćirilica naše ekskluzivno pravo, već da je to dio evropske baštine, jer ona povlači svoje korijene od grčkog alfabeta. Želimo pokazati ono što su naši preci uradili da se ćirilica stilizuje i njena srpska varijanta bude očuvana.”
Kako ističe Denić, nije čak ni poznato šta je sve sačuvano od srpskih pisanih spomenika, jer se mnoga jevanđelja ne nalaze u institucijama srpske kulture, već u raznim arhivama i ličnim bibliotekama, preprodavana su i kradena, a naš je zadatak da tragamo za ostacima tog bogatog mozaika.
Direktorica Narodne i univerzitetske biblioteke Republike Srpske Ljiljana Zekić ocijenila je današnju izložbu kao izuzetan projekat, ne samo po tematici već i po razlogu nastanka, jer je ona dio “Dana evropske baštine”, koje finansira Savjet Evrope i Evropska komisija.
“Cilj ovakvih projekata je da se kulturna baština naroda da na uvid javnosti i da se promoviše jedinstvo raznolikosti evropskih država. Sprovodi se u 50 evropskih država i uz nju je urađen jedan sveobuhvatan i koristan katalog o nastanku i razvoju srpske ćirilice. Čini mi se da je izložba postavljena u pravo vrijeme, sudeći po onome što slušamo svaki dan, da postoje oni koji bi željeli da ćirilica nestane. Ova izložba je dobar primjer kako država vodi brigu o jeziku i pismu, što i treba biti jedan od prioritetnih zadataka, da se uključi i društvo u odbranu ćirilice jer se narod uništava tako što mu prvo uništite jezik i pismo”, navela je ona, te najavila da će izložba biti postavljena do početka septembra, kada putuje po Republici Srpskoj, a naredni grad u kome će biti otvorena jeste Prijedor.
eTrafika.net – Vanja Stokić