Svaki od članova tročlanog Predsjedništva naše zemlje zarađuje šest puta više od prosječnog građanina BiH. Prema imovinskim kartonima političara (imovini koju su prijavili), prosjek plate članova Predsjedništva je 3000 eura mjesečno. Istovremeno, bosanskohercegovački BDP (dohodak po glavi stanovnika) se procjenjuje na 550 Eura, mada je prosječna plata još mnogo niža.
Najveću razliku u odnosu plata državnika i BDP-a po stanovniku ima Austrija. Iako je mjesečni BDP po stanovniku preko 2800 eura, predsjednička plata je preko 26.000 eura, što je ujedno i najveća plata među evropskim liderima.
Svjetska ekonomska kriza navela je lidere Grčke i Italije, da odbiju primati platu. Bivši premijer Grčke George Papandreou primao je 23.641 eura mjesečno što je skoro 13 puta više od drugih građana.
Međutim, političari imaju druga primanja od kojih mogu dobro živjeti. Na primjer, predsjednik Portugala Anibal Cavaco Silva ne prima platu već od januara 2011. kada je na snagu stupio zakon po kojem javni dužnosnici ne smiju primati platu i penziju istovremeno. Njegova sadašnja primanja od penzionog fonda su 10.042 eura, a mjesečna plata mu je bila 6.524 eura.
Poglavar Vatikana, Papa Benedikt XVI, ne prima platu zato što su mu svi troškovi pokriveni državnim budžetom.
Sadašnja vlada Mađarske odbija objaviti podatke o primanjima. Međutim, sadašnji premijer Viktor Orban sigurno prima mnogo više od svog prethodnika Gordona Bajnaia, koji je primao samo jednu forintu mjesečno, tj. oko 10 feninga godišnje.
Osim plata koje zarađuju kao politički dužnosnici, većina lidera ima i dodatna primanja koja ostvaruju putem dionica, penzijskih fondova, komisija, stranačkih pozicija.
eTrafika.net – Jelena Stipović/Melina Borčak