BiH svake godine sve dublje tone u provaliju iz koje se, za sada, ne vidi izlaz. Tako je samo u posljednjih pet godina ova zemlja zajedno sa njenim građanima dovedena do prosjačkog štapa, a prema trenutnoj politici onih koji upravljaju BiH možemo očekivati da će se ovaj dželatski trend nastaviti.
Jedan od najboljih pokazatelja koliko je BiH zaglibila jeste enormni pad investicija i nezaineresovanost stranih kompanija za ulaganja. Tako je od 2007. godine vrijednost investicija sa milijardu i 329 miliona svedena na samo 346 miliona u 2012. uz nezahvalnih 21 odsto ulaganja u bankarstvo.
Ovakva situacija je sigurno prouzrokovana jednim dijelom zbog ekonomske krize koja hara svijetom, ali većina zasluga , ipak, pripada onima koji su dobili povjerenje naroda da, kako se ispostavilo, rade na uništavanju privrede BiH i raspirivanju nacionalne mržnje, ostavljajući svoje birače da se guše u siromaštvu i bijedi.
Ono što zabrinjava jeste i stalan rast cijena koje ne prati i proporcionalan rast primanja. Ovu situaciju najbolje oslikavaju podaci da je potrošačka korpa od 2007. uvećana za nevjerovatnih 1243 marke dok je plata narasla za samo 174 marke. Prema mišljenju ekonomskih stručnjaka ovolika razlika u prosječnim primanjima i prosječnoj potrošačkoj korpi dovele su građane BiH ispod granice siromaštva, gdje prema zadnjim podacima u BiH živi više od pola miliona siromašnih.
Takođe, u pet godina veliki broj građana je, pored izgubljenog dostojanstva i svih prava koja zaslužuju, ostao i bez posla. Prema posljednjim procjenama u BiH ima preko 538 hiljada nezaposlenih, a ono što zabrinjava je i stalni rast broja penzionera koji premašuju brojku od 616 000. Stručnjaci upozoravaju da BiH sve više postaje zemlja penzionera, a sve manje zemlja radnika i stvaranja novih vrijednosti, zbog čega donose zaključak da je ovakva BiH neodrživa.
Ni u trgovini sa inostranstvom nismo se baš proslavili. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, u 2012. ostvaren je izvoz u vrijednosti sedam milijardi i 858 miliona KM, što je za 4,4 posto manje u odnosu na prethodnu godinu, dok je uvoz iznosio 15 milijardi i 253 miliona KM, što je za 1,8 posto manje u odnosu na 2011. a pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 51,5 posto. Ruku na srce, ovo je jedina oblast u kojoj se BiH popravila u posljednjih pet godina, ali za zanemarivu cifru. I dok bh. izvoz skoro pa stagnira, u Estoniji, naprimjer, u istom je periodu izvoz je gotovo udvostručen i porastao je na 12,6 milijardi eura.
Navikli smo već da kaskamo za ostatkom regiona u svemu pa je ista situacija i kad je BDP po stanovniku u pitanju. BiH se sa 4. 618 dolara po stanovniku nalazi na 86. mjestu u svijetu. Makedonija je sa BDP-od 5.016 USD po stanovniku pozicionirana na 84. mjestu, Srbija je 75. sa BDP od 6.081 dolara, Crna Gora je 69. sa 7.317 USD, a najbolje plasirane zemlje regije na listi MMF-a su Hrvatska i Slovenija. Hrvatska je 45. sa 14.457 USD po glavi stanovnika, a Slovenija je regionalni lider prema visini BDP-a koji u toj zemlji iznosi 24.533 dolara po stanovnku, što je ovu članicu Evropske unije svrstalo na 32. mjesto svjetske liste.
Inače, rast BDP prije pet godina je bio veći od 12 odsto da bi u prošloj godini on bio 0,3 odsto, što nas praktično dovodi u period stagnacije.
I spoljni dug BiH je svake godine sve veći, pa je tako u 2012. iznosio do sada najvećih 7,154 milijarde, što je za 3,193 milijarde više nego u 2007. godini, a i građani BiH su na osnovu kratkoročnih kredita sve zaduženiji pa su smo tako u 2012. godini bili zaduženi 4,14 milijardi KM.
2007 – 3.961,3
2008 – 4.240,3
2009 – 5.234,1
2010 – 6.288,8
2011 – 6.661,0
2012 – 7.154,8
Stručnjaci ocjenjuju da na veoma tešku ekonomsku situaciju porodica u BiH ukazuje i činjenica da se građani BiH sve više zadužuju da bi “krpili” kućne budžete i riješili neke od svojih svakodnevnih i sezonskih potreba.
Ekonomski analitičar Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić napominje da je ekonomija BiH gotovo gotovo bez ijedne svijetle tačke u budućnosti, jer dramatično zaostaje za regionom, ima visoki udio sive ekonomije u ukupnom bruto domaćem proizvodu i mali procenat investicija.
“BiH trenutno bilježi pad životnog standarda i nizak procenat potrošnje i aktivnosti po svim ekonomskim parametrima. Na taj način BiH i njena ekonomija postaju posebno izolovano ostrvo, a međunarodna zajednica, posebno EU, nemaju jasnu strategiju kako početi pozitivne procese u oblasti ekonomije, pravdajući to prvenstveno nekonzistentošću domaćih organa vlasti”, kazao je Hasić.
I dok su političari prije samo pet godina pričali “bajke” kako BiH neće doživjeti kolaps i da se građani ne moraju brinuti za budućnost ove zemlje, u ovom trenutku dolazimo do zaključka da je baš politika onih koji su nam obećavali blagostanje BiH dovela do teškog sunovrata.
eTrafika.net – Milovan Matić