Iako su poprilično zadovoljni trenutnom situacijom, mladi poduzetnici iz Jajca smatraju da se stanje uvijek može mijenjati na bolje. Kod samog otvaranja obrta, mladima su najveći vjetar u leđa ‘Start up’ programi. Pored toga ženama poduzetnicama, koje su ujedno i majke, od vrlo velikog značaja bi bilo otvaranje jaslica i produženog boravka u opštinskom vrtiću.
Tekst i fotografije: Jelena Gavranić
Indira Vuković je vlasnica frizerskog salona „Madam“ koji posluje u Jajcu od 2018. godine. Iako počeci nisu bili jednostavni, mlada poduzetnica uz vlastitu upornost, pomoć lokalne vlasti i podršku zajednice uspjela je pokrenuti svoj obrt i održati ga čvrsto na nogama, čak i tijekom globalne pandemije.
„Imam frizerski salon već šest godina, ujedno sam supruga i majka jednog dječaka. Moj salon uspješno posluje i jako sam zadovoljna u kojem smjeru to ide, imam i učenice na praksi. Smatram da je jako bitno da se ustraje od svakog početka. Od našeg grada sam dobila poticaj od 6.000 KM, što je tad bio jako dobar vjetar u leđa i ja sam se trudila da to opravdam. Čak i za vrijeme korone su nas podržali, tako da smatram da sva ta pomoć od grada dobro dođe“, govori Indira.
Kao vrlo aktivna članica svoje zajednice, Indira se nedavno volonterski uključila u Savjetodavni odbor građana. Mišljenja je da se na lokalnoj razini događa dosta pozitivnih promjena, iako se situacija uvijek može mijenjati na bolje.
„Ja iskreno smatram da ima pozitivnih stvari koje se dešavaju u gradu, nije nam sve negativno. Svakako ima puno stvari na kojima se treba poraditi. Trenutno sam u Savjetodavnom odboru građana, to je jedna nova grana u opštini. To je onako čisto volonterski rad, a ja sam se pridružila zato što volim, ako imam neku kritiku da to ostavim tamo gdje mu je mjesto. Tek kad uđeš u nešto takvo, vidiš kakve su tu struje, kako to funkcioniše i zbog čega zapravo neke stvari ne funkcionišu. Nekad nije samo do grada, nekad je problem što u državi sistem nije uređen, pa čak ni grad ne može riješiti određene stvari“, objašnjava ona.
Indira je također izabrana za predsjednicu udruge žena poduzetnica, koja je trenutno u procesu osnivanja. Članice udruge već imaju definirane ideje za promjenu situacije u poduzetničkom svijetu te smatra da općinska vlast treba da ih podrži u slanju zahtjeva upućenih na viši nivo vlasti.
„Od lokalne vlasti prvo bih da nas shvate ozbiljno za porodiljno i za bolovanje te da nas podrže u upitu koji ćemo mi slati prema državnim vlastima, jer samostalni obrtnici su tu u jako nezahvalnoj situaciji. Sad sam bila na bolovanju tri sedmice, mene su moji troškovi čekali, troškovi prema državi, ne troškovi prema gradu, iako nisam radila i nisam zaradila marke, ja sam svoje obaveze morala ispoštovati. Tako da smatram da bi grad jedino mogao da se udruži sa ostalim gradovima i da više djeluje na državnom nivou za male poduzetnika“, predlaže poduzetnica.
Pored toga, kao majka, ona smatra da je važno uvesti jaslice i produženi boravak u javnu predškolsku ustanovu u Jajcu.
„Voljela bi da se uvedu jaslice. To je jako bitno za sve žene poduzetnice. Znači, nemamo nikako tu sigurnost, tako da je to jedan od zahtjeva da se jaslice otvore u opštinskom vrtiću što je prije moguće. Na sreću, imamo privatni vrtić koji dobro funkcioniše i ima uslugu jaslica, ali mislim da nam to treba za veći broj djece te da opština ima sluha i radi na tome. Produženi boravak, mislim da će to isto biti jedan od zahtjeva nas mama koje imaju malu djecu“, dodaje.
U konačnici, ona je mišljenja da se svim mladim poduzetnicima koji tek pokreću svoje poslove treba pružiti financijska pomoć za otvaranje obrta. Njen stav dijeli i Nadan Ganibegović, 31-ogodišnji doktor dentalne medicine, vlasnik privatne stomatološke ordinacije „Nerdent“ u Jajcu.
„Po mom mišljenju, za početnika koji je otvorio neki biznis, pogotovo za neku mladu osobu, mislim da je najbitnija ta financijska pomoć. Iako sam se raspitivao za te start-up javne pozive, bilo mi rečeno da će biti raspisani negdje u aprilu ili maju ove godine, ali nije ništa bilo od toga. S obzirom na to da ja imam prostor koji sam naslijedio, ja bih te pare od lokalne zajednice investirao ili u neki aparat, ili u adaptaciju prostora“, govori on.
Nadan je preuzeo vođenje ordinacije početkom ove godine, ima jednog zaposlenika i s obzirom na to da je posao bio već uhodan, mladi doktor je zadovoljan kako svojim počecima, tako i poslovanjem ordinacije.
„Nije bilo velikih izazova s obzirom na to da sam ja tu firmu naslijedio od svog oca koji je otišao u penziju. Imam zaposlenog brata koji je isto završio fakultet stomatologije. Bilo je samo izazovno to otvoriti, to jest, papirologiju riješiti, dozvole, komisije, ali uglavnom nije bilo ništa teško. Jeste malo potrajalo, ali sve se dobro završilo. Sve u svemu, ja sam zadovoljan, uvijek može bolje, ali to bolje će vjerojatno vremenom doći“, nada se on.
Vinko Budeš, direktor auto-servisa i benzinske pumpe „Budeš d.o.o“ , još je jedan od relativno zadovoljnih poduzetnika u Jajcu. Počeo je raditi u obiteljskoj firmi prije petnaestak godina, a direktorsku odgovornost je preuzeo prije tri godine.
„U firmi sam već nekih petnaestak godina, a direktor sam posljednje tri godine. Trenutno ima deset zaposlenih. Firma postoji 25 godina, mama je osnovala, a ja sam ju nastavio voditi. Počeo sam konobariti u firmi sa 17 godina. Onda sam otišao studirati, pa sam se vratio sa studija i počeo rad na benzinskoj, počevši od točenja goriva, do auto-servisa, voditelja auto-servisa, i evo sad sam trenutni direktor, gdje je malo veća odgovornost“, objašnjava on.
Što se tiče konkretne pomoći lokalnih vlasti, mladi direktor smatra da bi općina trebalo da pruži prednost lokalnim biznisima kroz korištenje njihovih usluga, čime bi se značajno podržao razvoj privatnog sektora u zajednici.
“Možda jednostavno da lokalna vlast ima prioritet da su potrošači kod lokalnih privatnika”, govori mladi direktor.
Njegova firma je imala dobru suradnju s lokalnim vlastima do prije desetak godina, međutim sada se više oslanja na lokalnu zajednicu i privatne firme s kojima ima dugogodišnju saradnju.
„Imao sam odličnu suradnju sa državnim institucijama, gradskim, lokalnim, ali prije nekih desetak godina je to prestalo i trenutno imamo jako malu suradnju, skoro pa nikakvu. Više jednostavno ne možemo proći na tenderu. I kad prođemo na tenderu, tender se poništi iz ovog ili onog razloga, pa onda se ide iz početka, dok na kraju uopće ne dobijemo taj tender. Mi postojimo i radimo već 25 godina, imamo privatnih firmi građana koji su potrošači kod nas, tako da firma funkcionira. Ne treba se ništa mijenjati, samo da se radi pošteno, da bude transparentno i onako kako treba“, zaključuje on.