Akademija povodom stogodišnjice rođenja Branka Ćopića održana je u banjalulčkom Banskom dvoru u saradnji sa Fondacijom “Branko Ćopić” Banjaluka i Organizacionim odborom Opštine Krupa na Uni.
Predsjednik Fondacije „Branko Ćopić“, Svetozar Ličina, kaže da je obilježavanje stotog Čopićevog rođendana započelo prije više od pola godine uvođenjem pisca u škole kroz književne večeri, pjesničke časove, zatim u domovima kultura kroz razgovore i promocije Ćopićevih knjiga u nekoliko gradova.
„Djeci je Čopić toliko blizak da im je on na neki način poslastica poput čokolade. Čopić je car humora i jedan od naših najdarovitijih i najhumorskijih pisaca. Ćopiću vrijeme ne može ništa, on je nosilac jedne epohe, a nove generacije treba da ga čitaju zbog njegovog jezika i humora“, kazao je Ličina.
Profesorica na Filozofskom fakultetu u Banjaluci, Mirjana Vlaisavljević, kaže da se Ćopićev jezik nikada neće izgubiti jer je to svjež jezik svekolikog srpstva i jezik koji pečati jedno vrijeme pije rata, rat i poslije rata.
„Evo već stoto ljeto kako Miholjdan dolazi u Ćopićev zavičaj, a gosti dolaze u sve skromnijem i skromnijem broju u njegovu slavu jer se njegov zavičaj zatire kao što se zatire i srpko selo. Sve što je Ćopić preselilo se u njegovu literaturu, a on se preselio u srca i dušu njegove mnogobrojne čitalačke publike koja ga čita uprkos vremenima“, rekla je Vlaisavljević.
Književnik Ranko Pavlović smatra da Čopićevo djelo zaslužuje da bude još temeljnije izučeno, naročito ono što je pisao za djecu.
„ `Ježeva kućica` jedno je od najuniverzalnijih djela koje imamo u našoj literaturi. Ćopić je svevremen u svojoj poeziji za djecu jer njegove priče ne gube na aktuelnosti i nema tog vremena u kojem neće biti popularni“, priča Pavlović.
Na akademiji je promovisana i Ćopićeva knjiga nad knjigama „Bašta sljezove boje“, a učestvovali su glumac Toma Kuruzović , članovi Udruženja književnika Republike Srpske i učenici OŠ „Branko Ćopić“ iz Banjaluke.
eTrafika.net – S. Terzić / Foto: G. Terzić