Plivačica Ivana Ninković i košarkaš Mirza Teletović najbolji su sportisti Bosne i Hercegovine za 2012. godinu, po izboru Nezavisnih novina i radio televizije BiH.
Njih dvoje su svojim sportskim rezultatima obilježili godinu na izmaku i zato su im pripale krune sportskih vladara u našoj zemlji, odlučio je stručni žiri Izbora sportiste godine koji već 12. put zaredom tradicionalno organizuju “Nezavisne novine” i Radio televizija BiH.
Manifestacija je i ove, kao i prethodnih godina, održana pod pokroviteljstvom Predsjedništva BiH, odnosno predsjedavajućeg Nebojše Radmanovića te uz podršku Ministarstva civilnih poslova i partnerstvo Olimpijskog komiteta BiH.
Ove godine na čelu stručnog žirija bio je legenda bh. fudbala Ivica Osim, koji je zajedno sa ostalim članovima ovog tijela na četiri sjednice u Sarajevu, Mostaru i Banjaluci imao veoma težak zadatak.
Ipak, na kraju je odluka pala, te su Ivana Ninković i Mirza Teletović imenovani za novu sportsku kraljicu i kralja. Njihovo krunisanje održano je u večeras u hotelu “Holidej In” u Sarajevu uz prisustvo mnogobrojnih zvanica iz svijeta sporta, ali i političko-društvenog života naše zemlje.
Osim Teletovića u uži izbor kandidata za najbolje bh. sportiste ušli su još fudbaler Vedad Ibišević i atletičar Kemal Mešić. Ipak, Teletovićev put ka “Eurobasketu 2013” u Sloveniji sa bh. reprezentacijom i odlazak u NBA ligaša Bruklin Netse donijeli su prevagu kapitenu našeg državnog tima. Zbog klupskih obaveza Teletović nije bio u mogućnosti doputovati u Sarajevu na svečanu manifestaciju, ali se prisutnima obratio putem video poruke.
“Ovo je za mene velika stvar da budem izabran za sportistu godine u BiH. Velika je čast dobiti priznanje koje su dobili sportski velikani poput Edina Džeke ili mog Jablaničanina Hasana Salihamidžića. Nadam se da ću da opravdam ovo priznanje i da ću dostojno predstavljati BiH u svijetu”, kazao je Teletović.
U ženskoj konkurenciji od tri kandidatkinje među kojima su bili Larisa Cerić (džudo), Emina Hadžiahmetović (stoni tenis) i Ivana Ninković (plivanje) za najbolju je izabrana mlada plivačica PK Olimp iz Banja Luke.
Ninkovićeva, iako je joj je svega 17 godina, iza sebe ima veoma uspješnu godinu. Već je ostvarila san svakog sportiste i nastupila na Olimpijskim igrama u Londonu. No, svoje najveće uspjehe, ali i bh. plivanja u dosadašnjoj istoriji ostvarila je na Evropskom prvenstvu u Debrecenu, a potom i na EP u kratkim bazenima u Francuskoj. Ninkovićeva je na EP u disciplini 50 metara prsno zauzela 12. mjesto, a da može još bolje pokazala je nedavno u kratkim bazenima. Na EP u Francuskoj finale u disciplini 50 metara prsno izmaklo joj je za 23 stotinke. Na kraju je zauzela deseto mjesto, što je jedan od najboljih rezultata u istoriji bh. plivanja. Vrijedi naglasiti i da je Ninkovićeva prva takmičarka iz naše zemlje koja se plasirala u polufinale Evropskog prvenstva u plivanju.
“Hvala organizatorima i cijenjenom žiriju na povjerenju koje mi je ukazano. Istinski sam oduševljena ovim priznanjem koje mi je dodijeljeno. Velika je čast i zadovoljstvo biti izabrana za najbolju sportistkinju svoje zemlje. Ova nagrada je pokazatelj da sam na pravom putom. Nadam se da ću u budućnosti ostvarivati još bolje rezultate i tako opravdati ovu nagradu. Mlada sam i imam dovoljno vremena da napravim još više u karijeri”, rekla je Ninkovićeva.
Pored ove dvije, dodijeljenje su nagrade u još 10 kategorija. Žiri za najboljeg trenera je izabrao Aleksandra Petrovića, selektora košarkaške reprezentacije BiH. Priznanje za najbolju ekipu otišlo je Petrovićevim izabranicima košarkaškoj reprezentaciji BiH koja se bez većih problema domogla “Eurobasketa 2013”.
Najperspektivniji sportista je Mesud Pezer, bacač kugle AK Čelik iz Zenice, koji je na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Barseloni osvojio peto mjesto. Za najperspektivniju sportistkinju u 2012. proglašena je džudistkinja Berkovića Aleksandra Samardžić. Ona će od niza odličnih rezultata najviše pamtiti naslov vicešampiona Evrope u konkurenciji kadetkinja.
Nagrada za fer-plej ove godine je otišla u ruke brzoklizača Edina Brankovića, koji je napravio sjajan gest. Svoju sportsku stipendiju u iznosu od 800 američkih dolara mjesečno koju je trebao primati naredne dvije godine ustupio je svojim kolegama, odnosno bh. kandidatima za nastup na Zimskim olimpijskim igrama 2014. godine. S obzirom da su njegove pripreme zbog povrede prolongirane, Branković je smatrao da su ta finansijska sredstva trenutno potrebnija drugim bh. sportistima.
Reprezentacija BiH u sljedećoj odbojci sa osvojenim zlatom na Paraolimpijskim igrama u Londonu ponovo je bila bez konkurencije u izboru za najbolju ekipu u sportu za invalide dok je najbolja sportistkinja u sportu za invalide atletičarka Sanela Redžić, koja je na POI u Londonu osvojila četvrto mjestu u bacanju kugle u svojoj kategoriji.
Nagrada za životno djelo ove godine otišla je u ruke Mirka Petričevića, čovjeku koji je gotovo cijeli svoj život posvetio gimnastici i radu s mladima. Posthumno nagradu za životno djelo dobio je i Ivan Mioč, priznati fudbalski radnik iz Sarajeva.
Cvijanovićevu nagradila publika
Nagrada publike o kojoj su odlučivali posjetioci portala nezavisne.com ove godine otišla je u ruke atletičarke Biljane Cvijanović.
U konkurenciji za ovo priznanje bilo je još devet bh. sportista. Između ostalih konkurenti su joj bili Vedad Ibišević, Miroslav Stevanović, Mirza Teletović, Dalibor Peršić, Larisa Cerić… Ipak, čitaoci su odlučili da priznanje pripadne Cvijanovićevoj koja je dobila 3.423 glasa od ukupno 12.456 glasova.
Pedeset godina besplatnog odmora
Biljana Cvijanović, dobitnik nagrade čitalaca “Nezavisnih novina” dobila je vrijedan poklon kompanije “Fis” iz Viteza. U pitanju je TIME SHERING, sedam dana godišnje, narednih pedeset godina, boravak u moderno opremljenim apartmanima uz korištenje bogatog kompleksa “Eko Fisa” na planini Vlašić.
SVI DOBITNICI
2001. GODINA
NAJBOLJI SPORTISTA
Hasan Salihamidžić (fudbal)
2002. GODINA
NAJBOLJI SPORTISTA
Denis Muhović (karate)
2003. GODINA
NAJBOLJI SPORTISTA
Lejla Ferhatbegović (karate)
2004. GODINA
NAJBOLJI SPORTISTA
Đorđe Paštar (kuglanje)
2005. GODINA
NAJBOLJI SPORTISTA
Markica Dodig (boćanje)
2006. GODINA
NAJBOLJI SPORTISTA
Enid Tahirović (rukomet)
2007. GODINA
NAJBOLJI SPORTISTA
Markica Dodig (boćanje)
NAJBOLJA SPORTISTKINJA
Arnela Odžaković (karate)
2008. GODINA
NAJBOLJI SPORTISTA
Memnun Hadžić (boks)
NAJBOLJA SPORTISTKINJA
Lusija Kimani (atletika)
2009. GODINA
NAJBOLJI SPORTISTA
Edin Džeko (fudbal)
NAJBOLJA SPORTISTKINJA
Larisa Cerić (džudo)
2010. GODINA
NAJBOLJI SPORTISTA
Nermin Potur (karate)
NAJBOLJA SPORTISTKINJA
Larisa Cerić (džudo)
2011. GODINA
NAJBOLJI SPORTISTA
Amel Mekić (džudo)
NAJBOLJA SPORTISTKINJA
Dragana Knežević (rukomet)
2012. GODINA
NAJBOLJI SPORTISTA
Mirza Teletović (košarka)
NAJBOLJA SPORTISTKINJA
Ivana Ninković (plivanje)
eTrafika.net – Mirjana Stanojević