Prvi Međunarodni dan sporta i sajam sporta organizovan danas u banjalučkoj “Akvani”, privukao je 31 sportsku organizaciju iz čak 23 grane sporta, kao i brojne posjetioce.
Današnji događaj trebao se održati protekle nedjelje, jer su Ujedinjene nacije 06. april proglasile Međunarodnim danom sporta. Specifičnost tog datuma je u tome što su na taj dan otvorene prve moderne Olimpijske igre u Grčkoj, 1896. godine u Atini. Međutim, zbog loših vremenskih uslova Sajam je pomjeren za danas, a otvorila ga je ministrica porodice, omladine i sporta Nada Tešanović.
“Imamo 31 klub koji se prijavio i prezentovao to šta se to radi u sportskim organizacijama. Nadamo se da će privući što više malih, novih sportista, jer su na Sajam pozvani i roditelji i djeca. Ovom prilikom se zahvaljujem svima njima koji su došli i uzeli učešće na ovom Sajmu, a posebno našim partnerima Udruženju za savremenu edukaciju i sport i naravno Akvani koja nam je danas ustupila ovaj prostor. Želim da se svi lijepo osjećamo i da ponovo postanemo djeca”, govori ministrica Tešanović.
Ona je takođe istakla značaj sporta u vaspitanju djece i mladih.
“Zamislite samo koliki je značaj da sklonimo djecu sa ulice. Koliki je značaj da ih otrgnemo od kompjutera, od sjedenja, jer danas je neaktivnost jako prisutna, ne samo kod odraslih, nego čak i kod djece. Vidjeli ste koliko su prisutni na internetu, na Fejsbuku i raznim portalima, tako da mi je žao, jer veći dio svog dana provedu upravo u kući za računarom. Sjećate se, nekad nismo mogli živjeti od graje djece ispred zgrada, a danas je to daleko tiše. Zato je veoma bitno da i roditelji shvate koliki je zdravstveni značaj sporta.”
Realizator sportskih programa JP „Akvana“ Draško Madžar rekao nam je da je danas učestovala 31 sportska organizacija iz čak 23 grane sporta. Kako navodi, suština Sajma jeste da se sportske organizacije približe djeci, odnosno roditeljima i da se uradi prikaz sportova i sportskih kolektiva na jedan neposredan način.
“Cilj nam je da se djeca bave sportom. Ova manifestacija ima krovni naziv ‘Sportom do znanja, zdravlja i zabave’. Pokušali smo da u te tri riječi prikažemo samu suštinu sporta, mada sport nosi još brojne blagodeti i osim ovih. Danas smo ovdje imali šarenilo sportova, od borilačkih, loptaških, konjički sport itd. Ono što je interesantno to su neki sportovi koje ne viđamo svaki dan, odnosno ragbi, badminton, airsoft… Naravno tu su i atletika, rukomet, fudbal, odbojka..”, priča nam Madžar.
Među predstavljenim sportskim kolektivima pronašli smo i nekoliko nesvakidašnjih. Jedan od njih je floorball, sport sličan hokeju. Trener floorball kluba “Gromovi” Srđan Vučić rekao nam je da se radi o prvom klubu ove vrste u BiH, a osnovani su 2008. godine, od kada imaju između 30 i 50 aktivnih članova u različitim kategorijama.
“Pored nas, u BiH postoje klubovi u Doboju, Prijedoru, Tuzli, Jajcu, a nekoliko je trenutno u osnivanju. Već četiri godine igramo ligu na državnom nivou i u posljednje dvije godine smo i šampioni države. Pored svega toga, bavimo se i organizacijom različitih turnira, od kojih je najznačajniji naš međunarodni turnir ‘Floorball BL’, koji organizujemo svakog avgusta. Tada nam dolaze ekipe iz regiona i inostranstva. Prošle godine smo pored ekipa iz Srbije i Slovenije imali i ekipe iz Češke, Finske i Mađarske”, priča nam Vučić, i dodaje da se svi zainteresovani vrlo lako mogu priključiti klubu.
“Mogu doći na naše treninge utorkom od 20:30 u dvorani Borik i petkom od 20 časova u Medicinskoj školi, a mogu nas i kontaktirati putem maila floorball@gmail.com.
Kako kaže, na Sajam su došli kako bi upoznali sugrađane sa ovim sportom, jer se radi o nečem novom i jako malo ljudi zna za njega.
Trener badmintona i profesor fizičkog vaspitanja Igor Šešić govori nam da je njihov klub osnovan 2005. godine i trenutno broji oko 70 članova, uzrasta od šest do 20 godina.
“Ovo je sport koji tek dolazi i nije rasprostranjen kod nas. Cilj nam je da ga što više popularizujemo i dovedemo što više djece u salu. Specifično je to što se radi o porodičnom sportu koji igraju djeca sa roditeljima na izletištima, a u salama takmičarski i malo ozbiljnije. Treninge održavamo u tri sale u Banjaluci, tačnije u Elektrotehničkoj školi, školi Stanko Rakita i školi Borislav Stanković”, kaže Šešić.
Predsjednik Pikado kluba “Shot DC” Banjaluka Saša Berić sa ponosom kaže da je njegov klub u samo godinu dana od osnivanja uspio privući veliku pažnju i okupiti više od 700 članova.
“U okviru kluba imamo i airsoft sekciju gdje se bavimo adrenalinskim igrama. Članarina je 5 KM, a dobijate svu opremu i uslove da biste se bavili time. Pored streljane organizujemo i aktivnosti u prirodi što je fantastična adrenalinska stvar. To je sjajna antistres terapija i odlična zabava. Sa Pikado savezom Srbije organizujemo susrete, nadamo se da ćemo aktivirati i Pikado savez Republike Srpske”, priča nam Berić.
Pored sportskih kolektiva, Sajam su posjetili i brojni Banjalučani koji su imali jedinstvenu priliku da se na jednom mjestu upoznaju sa većim brojem sportova i klubova iz svog grada.
eTrafika.net – Vanja Stokić