Gdje je danas Alija Sirotanović, čovjek koji traži lopatu više da bi pomogao svojoj zemlji, a ne hiljadu više da stavi u svoj džep? Dušan Jokić iz Antikulturnog teatra “Alija Sirotanović” kaže da Sirotanovića ima, ali da ih je teško pronaći i da nisu ujedinjenji, zato su oni odlučili da budu pijemont ujedinjenja svih Sirotanovića na ovim prostorima.
Anti-kulturni teatar Alija Sirotanović poziva Srbe, Hrvate i Bošnjake na sveopšti rat u kome će jedino oružje biti humor i da ujedine lopate u iskopavanju masovnih grobnica skečeva, fora i fazona.
U neformalnom i opuštenom razgovoru Sirotanovići su nam rekli da ima nade za humor kod nas i u regionu, navodeći pozitivne primjere njihovih nastupa u Zagrebu i Sarajevu.
“U Zagrebu sam na nastup došao u košulji Vojske Republike Srpske i time dokazao svima onima koji su prije mene pokušali isto to da urade uz pomoć tenkova i naoružanja da je smijeh mnogo jače oružje jer ne uništava ljude, ali zato uništava predrasude. To je samo prvi korak ka velikosrpskoj humorističkoj hegemoniji na prostorima Balkana”, priča Jokić.
Sirotanovići imaju običaj da nakon svakog nastupa uzimaju autograme od publike, tako se u Zagrebu desilo da su nakon sakupljenih autograma zahvalili ljudima što su potpisali peticiju za oslobođenje Vojislava Šešelja. Kada je u pitanju Sarajevo, smatraju da i dalje na neki način njeguju duh koji su im u amanet ostavile generacije stvaralaca koji su djelovali u vrijeme čuvenih Nadrealista i Novog primitivizma.
Jokić takođe podsjeća da po Dejtonu imaju pravo i na specijalne i paralelne veze sa kolegama iz Beograda i da će to pravo u narednom periodu svakako iskoristiti.
Budući da je glavna tema u medijima ovih dana navodna rekonstrukcija Vlade Republike Srpske, Sirotanovići su nam izložili svoje viđenje problema i rješenje koje oni predlažu:
“Trebalo bi ofarbati zid u crveno, onaj sto pomjeriti malo prema prozoru, staviti neke paravane, a i mahagonij je malo zastario. Aktovci da budu trojno predsjedništvo, sa mnom na čelu kao osnivačem”, jasna je Jokićeva vizija.
Pitali smo Sirotanoviće da li njihov rad može da motiviše mlade ljude da se organizuju u jedan pokret, koji bi inicirao neke veće promjene u društvu.
“Mi smo već oformili jedan pokret koji se zove AKTivizam i čak smo objavili manifest tog pokreta, koji se sastoji od dvije tačke, a to su:
1. Nismo politički korektni
2. Mrzimo političku korektnost
Jokić dalje ocjenjuje da ljudi ipak nisu spremni za neke radikalnije korake, koji su neophodni da bi se postigao bilo kakav dugoročan rezultat.
“Jednom prilikom sam išao na konkurs za posao, za koji se unaprijed znalo da je namješten, ja sam svojim kolegama predložio da pozovemo medije i da javno spalimo naše diplome (kopirane naravno, ali ovjerene), budući da nam nisu od koristi ukoliko nemamo vezu ili novac da sebi kupimo posao.”
Razočaran je i u studente, za koje kaže da su apatični i bezvoljni, da njihova pažnja nije usmjerena na njihove stvarne probleme i da je im je jedino bitno da radi aparat za kafu i ima ispitnih rokova.
“Sad dobijaju nekakve bodove, pitam se gdje su nestale godine, gdje su uslovi i ocjene?! Znam nekad je magistarski studij trajao po tri godine, oguliš se od posla, a sad sretnem kolegu i kaže mi da je upisao taj master, nakon 15 dana već masterir'o, šta li je uradio, pa rekoh nisam znao da si takav kapacitet, sunce ti poljubim!”
Njihova čuvena izložba odbijenica privukla je veliku pažnju domaće i svjetske javnosti, tako da imun nije ostao ni, sada već pokojni, Moamer el-Gadafi koji je pristao da lično otvori tu manifestaciju. To je bio jedan od njegovih posljednjih medijskih nastupa, mada, neki sumnjaju da je to ipak bio vješto prerušen Mirko Komljenović Mirkan, ali ne bismo da ulazimo u to. Šuška se po kuloarima da im je pismo podrške poslao čak i Ban Ki Mun.
Ukoliko vas interesuje koja je to sljedeća svjetska ličnost koja će pružiti javnu podršku Sirotanovićima i njihovo borbi za sirotinjska prava, možete to provjeriti već 8. marta ove godine, u KSB-u, kada obilježavaju 10 godina postojanja Anti-kulturnog teatra Alija Sirotanović.
eTrafika.net – Vojislav Savić i Sonja Terzić