Već dugo vremena, Jajce zauzima centralni dio njegovih radova, a zahvaljujući arhitekturi i prirodnim ljepotama ovog grada, inspiracije za nova djela nikada nije nedostajalo. Slikarska djela Samira Hažbića na sebi imaju potpis ovog bh. gradića.
Tekst i fotografije: Rijad Cerić
Prve simpatije prema slikarstvu Samir je razvio još u osnovnoj školi kada je napravio i prve poteze kistom na platnu. Različita školska takmičenja dala su mu dodatni vjetar u leđa i želju za daljim napredovanjem u razvijanju stila. Kao glavne uzore ističe domaće slikare poput Safeta Zeca i Mersada Berbera, a najviše ga je privlačilo njihovo umijeće preslikavanja stvarnosti na platno.
Za akademsko obrazovanje se odlučuje krajem devedesetih godina, a 2000. godine Samir završava Odsjek slikarstva na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu. Od 2014. je član udruženja Likovnih umjetnika Bosne i Hercegovine.
Njegovi radovi su se mogli naći na raznim izložbama, a projekat kojeg se rado sjeća jeste slikanje portreta bh. fudbalera. Svi portreti su prodavani na aukciji, a novac zarađen kroz ovaj projekat je pomogao izgradnju Roditeljske kuće u Sarajevu.
Samir, također, od 2012. godine vodi Gradsku galeriju u Jajcu u kojoj na godišnjoj razini organizuje oko desetak izložbi različitih autora, a pored toga vodi i časove slikanja za djecu. Ističe da bi broj prijava trebalo da bude mnogo veći, ali da je s druge strane zadovoljan talentom koji vidi kod dječaka i djevojčica koji se prijave na njegove časove. Kod njih je uočio i nedostatak strpljenja za postepenim umjetničkim rastom i želju da se dostigne mnogo za nedovoljno vremena.
“Ipak je potrebno vrijeme da bi se dostigao jedan viši nivo u slikarstvu i nije moguće tek tako ostvariti napredak. Bitno je ne preskakati stepenice već se zadržati na svakoj dovoljno vremena i iz nje upiti sve potrebno prije nego se pređe na sljedeći nivo”, savjetuje Samir.
Drugi projekat kojeg je i te kako bitno spomenuti jeste Likovna kolonija “Jajce art” koja se održava već sedam godina u Jajcu. Pored umjetnika i umjetnica iz BiH, u Jajce sa kistom u ruci stižu i umjetnici i umjetnice iz Hrvatske, Srbije i Crne Gore. Ne samo da je ovaj projekat već postao prepoznatljiv i kao takav se ugradio u slikarsku scenu Bosne i Hercegovine, već pokazuje i namjeru prelaženja iz regionalnog u internacionalni karakter. Mnogi od radova koji nastaju u sklopu Likovne kolonije „Jajce art“ nalaze svoje mjesto u Gradskoj galeriji Jajce, u starom dijelu grada, koju je moguće posjetiti svakim radnim danom.
“Da cijeli život samo slikaš ono što ima Jajce, ne bi uspio sve naslikati. I dva života bi malo bilo. Jajce je na mene utjecalo mnogo sa svim onim pejzažima koje je imalo da ponudi, a siguran sam da je isti slučaj i sa svim ostalim kolegama i kolegicama koji su imali priliku da slikaju u Jajcu tokom “Jajce art” Likovne kolonije”, govori nam Samir.
Poznajući veoma dobro položaj umjetnosti u našoj državi, Samir ističe da nije realno očekivati podršku od države u ovom smislu i da je umjetnost uvijek bila marginalna u odnosu na druge interese u svim, a ne samo u postojećem sistemu.
Na pitanje šta bi država ipak mogla da učini za prepoznate umjetnike i umjetnice, on navodi da bi pronalaženje prostora za slikanje, povremeno otkupljivanje umjetničkih radova, reguliranje statusa slobodnih umjetnika i umjetnica, pomoću kojeg se ostvaruje pravo na radni staž kao i na socijalno i zdravstveno osiguranje, samo su neki od načina kako bi državne institucije mogle pomoći razvoj i širenje umjetnosti u Bosni i Hercegovini.
“Kad mlad čovjek odluči da se bavi ovim poslom, ako želi da živi od tog posla, on ne smije računati ni na čiju pomoć. Svaki uspjeh zahtjeva borbu i žrtvu sa svoje strane, ali sa istrajnošću napredak će biti vidljiv”, ističe Samir.
Dobro je poznata činjenica da umjetnost oplemenjuje ljude i cijela društva, te da ima moć iz nas iznijeti ono najbolje što imamo unutar sebe. Samim tim, nove prilike koje bi trebalo da ponudi država za profesionalni rast umjetnika i umjetnica su u stvari neophodne. S druge strane, kada uporedi generalne prilike koje imaju nove generacije sa prilikama koje je on imao na raspolaganju kada je počinjao sa slikanjem, Samir nam navodi da je danas to sve ipak mnogo pristupačnije i jednostavnije.
“Danas je puno lakše početi sa slikanjem, tako se barem meni čini. Kao dijete, nisam se mogao obratiti nikome za pomoć u to vrijeme, nije postojala škola crtanja, dok sada postoji. Danas postoje mediji, internet, što mnogo olakšava cijeli proces svim osobama koje imaju namjeru time da se bave”, ističe Samir.
Samirovi radovi već dugo vremena ostavljaju bez daha mnoge zaljubljenike u likovnu umjetnost. U slučaju da želite unijeti dio Jajca ili neke druge motive u svoj prostor, sva njegova djela je moguće vidjeti i kupiti na veb stranici samirhazbic.ba.