Tajnovita tvrđava iz srednjeg vijeka, nazvana Visuć grad, smještena je na kamenoj litici u dolini rijeke Unac, u naselju Šipovljani na području opštine Drvar. Utvrđeno je da se ispod ove gradine nalazilo manje rimsko naselje jer su arheolozi pronašli groblje.
Piše: Aleksandra Srdić; Foto: Luka Pećanac
Visuć grad je za Drvar imao važan uticaj na turizam, te je postao jedan od simbola ovog grada. Vezuje se za kraljicu Jelenu Tomašević, koja je bila žena posljednjeg bosanskog kralja Stefana Tomaševića i ćerka srpskog despota Lazara Brankovića. Vrlo mlada se udala za Stefana Tomaševića, koji je pogubljen kod Ključa 1663. godine. Postoje zapisi o tome da se sakrila na Visuć grad nakon što su Turci uhvatili njenog muža, ali su kasnije pronašli i nju. Ubili su joj sina, a zbog crnine koju je nosila, tvrđava je dobila naziv Crna kraljica.
Da bi otrgli od zaborava jedan od turističkih potencijala Drvara, mještani su osnovali udruženje “Crna kraljica Visuć grad”. Jedan od osnivača je i Goran Rašljić.
“Krčeći puteve i sređujući taj put za selo Nagrađe, otkrili smo zidine Visuć grada. Došli smo na ideju da osnujemo udruženje i tako je sve krenulo” rekao je Goran za portal eTrafika.
Zbog svoje nepristupačnosti, Visuć grad je bio prava misterija za sve stanovnike Drvara. O njemu se jako malo znalo sve dok Nagrađani nisu došli na ideju da promovišu svoj kraj.
“Niko nije mogao prići sve dok mi nismo tome posvetili pažnju i dok nismo krenuli da sređujemo staze i promovišemo ga preko medija”, navodi on.
U njihovoj borbi pomogla im je i medijska pažnja. TV emisije su uticale na to da se za Visuć grad čuje, a selo Nagrađe je oživjelo i privuklo dosta turista iz svih krajeva svijeta.
“Našu priču su prepoznale i podržale mnoge televizijske kuće, koje su objasnile težak život stanovnika sela i njihovu borbu za opstanak i razvoj zajednice”, naglašava Goran.
Mnoge je zainteresovala i izgradnja smještajnih kapaciteta na ovom prostoru, upravo zbog naglog razvoja turizma, do kog je došlo zalaganjem Nagrađana. Njihov trud je prepoznat pa su turisti počeli da posjećuju Visuć grad. Trenutno su posjetiocima na raspolaganju posjeta kanjonu rijeke Visućice, srednjovjekovnoj tvrđavi i nanovo izgrađenoj srednjovjekovnoj crkvi. Takođe, turisti mogu degustirati prirodne proizvode koje proizvode mještani Nagrađa, kao što su domaća rakija od kruška, sireve i razne suhomesnate proizvode.
U toku je izgradnja i crkve Svetih apostola Petra i Pavla koja se nalazi u blizini temelja srednjovjekovne crkve. Udruženje ima mnogo planova za budućnost, ali su im potrebne različite dozvole za izgradnju, kao i finansijska pomoć.
“Tu je uloženo dosta sredstava, ali djelovanjem Udruženja mi ćemo nastaviti dalje da radimo na Crnoj kraljici. Planiramo da napravimo most, ali to sve zavisi od toga koliko tu smijemo raditi pošto je to jedno arheološko nalazište”, ističe Goran.
Rad Udruženja je prepoznala lokalna zajednica koja ih je podržala i riješila jedan od najvećih problema, putnu infrastrukturu do samog odredišta. Za kraj razgovora, Goran Rašljić poručuje nam da čuvamo svoja ognjišta i kulturno istorijsku baštinu, koju nikada ne smijemo zaboraviti.