Za vrijeme Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, 1924. godine, u Drvaru je osnovan fudbalski klub “Borac”, koji je kroz svoju dugu istoriju imao uspona i padova, ali je takođe iznjedrio mnoga poznata sportska imena.
Tekst i naslovna fotografija: Miloš Medarević
Među najznačajnijim fudbalskim imenima FK „Borac“ su: Veselin Zrilić koji je karijeru nastavio u splitskom „Hajduku“, a završio u trebinjskom „Leotaru“, Slavko Grahovac u nikšićkoj „Sutjesci“, Ligan Alvirović u banjalučkom „Borcu“, Mile Babić je nastavio karijeru u sarajevskom „Famosu“ i „Sarajevu“, Dragan Rodić i Miloš Petraković u kakanjskom „Rudaru“.
Takođe je važno napomenuti da je Drvar imao fudbalskog olimpijca Lazara Lemića, nekadašnjeg prvotimca FK „Vojvodina“ iz Novog Sada i sarajevskog „Željezničara“, koji je 1964. godine, branio boje Jugoslavije na olimpijskim igrama u Tokiju. Rođen je 1938. godine u selu Prekaja nedaleko od Drvara.
„Veliki uspjeh u prethodnim godinama je recimo bila prijateljska utakmica za 90 godina FK „Borca“, između FK „Crvena zvezda“ i FK „Borac“. Veterani „Crvene zvezde“ i „Partizana“ su boravili ovdje u Drvaru, to su zaista velika imena u fudbalskom smislu. U skorijoj prošlosti, veliki uspjeh bila je prijateljska utakmica sa fudbalskim klubom „Zemun“, koji su došli ovdje u Drvar, koji su pomogli nama da uđemo u samo obilježavanje 100 godina Fudbalskog kluba Borac“, ističe predsjednica kluba Jelena Dešić.
Dopada vam se ova priča? Podržite eTrafiku simboličnom pretplatom na Patreonu i pomozite joj da stvara ovakve sadržaje.
Jedan od glavnih problema FK „Borac“ jesu finasije. Glavnu podršku klub dobija od opštine Drvar i lstočni Drvar, njihova pomoć je ključna u plaćanju usluga kotizacija, sudija i delegata, kao i prevoza igrača kluba na utakmice u druge gradove. Tu je i podrška kroz sponzorstva određenih preduzeća.
Veliku pomoć dobili su od prijateljskog kluba „Zemun“, koji je donirao potrebnu sportsku opremu, jer je “Borcu” potrebna pomoć i u vidu sportske opreme kao što su: kopačke, dresovi, trenerke, majice, jakne, lopte, rukavice, mreže i tako dalje.
Za vrijeme Kraljevine Jugoslavije 1936. i 1938. godine, „Borac“ je učestvovao na turnirima Radničko-sportskog kluba „Nada“ u Splitu. U periodu SFRJ „Borac“ je imao zapaženu ulogu u Krajiškoj i Republičkoj ligi. Za sveukupan doprinos u razvoju fudbalskog sporta nagrađen je zlatnom plaketom Fudbalskog saveza Jugoslavije. Danas „Borac“ igra u Regionalnoj i Područnoj ligi Republike Srpske, jer je registrovan u Istočnom Drvaru.
„Mi se takmičimo u Republici Srpskoj, ali naše srce je ovdje u Drvaru. Mi igramo ovdje, fudbaleri su odavde. Živimo za Drvar. Ime Drvara pronosimo gdje god da odemo. Ovdje imamo i treninge i utakmice. Drvar je nama sve. U samom nazivu, znači, kažemo da je „Borac“ Drvar”, ističe Jelena Dešić za eTrafiku.
Žele da povećaju broj navijača koji ih bodri na tribinama, jer se on tokom godina znatno smanjio.
“Kada gledamo neke fotografije od prije 50-60 godina možemo da vidimo da je na velelepnom sportskom centru bilo mnogo ljudi, da su tribine bile pune, da su jednostavno navijači davali podršku svome „Borcu“. Moram da kažem da mi je malo žao što nema više energije na tribinama“, priznaje ona.
Međutim, ima i vjernih navijača koji su stalno uz svoj klub, bez obzira na vremenske uslove.
„Bez obzira na to da li je kiša ili snijeg, da li je veoma toplo ili je vjetrovito, dolaze, pružaju podršku. Podrška je najvažnija u tom trenutku. Važna je ta atmosfera da vas ponese sa tribina. To daje vjetar u leđa, kako nama koji sjedimo na klupama, tako i igračima koji se bore da ostvare pobjede. Zato želimo što više ljudi na tribinama, da se vrati stara slava samog Drvara, a i „Borca”“, ističe predsjednica kluba Jelena Dešić.
Povodom 100-og rođendana „Borca“, na Sportskom-rekreativnom centru “Radomir Kovačević“ u Drvaru, biće organizovana proslava i razne sportske i društvene aktivnosti, za koje se uprava kluba nada da će vratiti energiju na stadion i okupiti navijače, omladinu i veterane.
FK „Borac“ je jedinstven po tome što je na njegovom čelu žena, koja koristi svu svoju snagu i mogućnosti da bi razvila, poboljšala i unaprijedila klub. Pored toga, daje šansu mladim osobama da razvijaju svoje fudbalske talente i napreduju u svojoj karijeri. Jedna od glavnih karika u klubu je i trener Duško Radun.
„Ne mogu da ne spomenem gospodina Duška Raduna koji možda čak najviše od svih nas voli “Borac”. On je taj koji ima autoritet i mogućnost da okupi tim u svakom trenutku”, naglašava Jelena.
Fudbalski klub „Borac“ ne okuplja samo sportiste, već i ljude dobre volje i dobrih namjera. U njemu treniraju Srbi i Hrvati, koji zajedno sa svojim timom ostvaruju uspjehe.
„Mi smo jedna porodica koja je primjer suživota i primjer tolerancije u Bosni i Hercegovini. Mi pokušavamo na razne načine da ih animiramo kako bismo ih privukli, da ostaju ovdje, da zajedno sa nama grade „Borac“. Klub je bio i prije nas i biće poslije nas. Ja se nadam, zaista, da će Drvar i u narednim decenijama da stvara i rađa velike talente“, ističe.
Njena poruka je da sportom treba da se borimo protiv svih razlika i nasilja, jer on treba da nas spaja i da bude ključ zdravog života i zdravog odrastanja.