Uspjesi i brojne medalje koje su osvojili bosanskohercegovački učenici na nedavnim takmičenjima, STEM olimpijadi i Internacionalnoj matematičkoj olimpijadi (IMO) nisu prošli nezapaženo u javnosti. Iza njih su godine vrijednog truda i rada, što je konačno dalo rezultate.
Piše: Snježana Aničić Petković, Foto: Ustupljene fotografije
Učenici banjalučke OŠ „Sveti Sava” Danilo Marić, Jelena Gatarić, Ana Davidović, Anastasija Mišić i Lara Milojević, predvođeni nastavnicom fizike Muhibom Elezović, vratili su se iz Haga sa pet medalja koje su osvojili na Međunarodnoj STEM olimpijadi.
Tri medalje su osvojili u kategoriji „science-nauka“, srebrnu medalju osvojio je Danilo Marić, dok su Ana Davidović i Jelena Gatarić osvojile bronzu. Tu je i srebrna medalju za posebnu kategoriju DIY (do it yourself – uradi sam), koju su osvojile Jelena Gatarić i Anastasija Mišić. To je kategorija u kojoj su učenici sastavljali 3D modele, kod kojih nije bilo samo bitno da dobro izgleda, već i da model funkcioniše.
„Spremali smo se od novembra do juna jednom sedmično u trajanju od jednog školskog časa. U ovom periodu smo imali nekoliko krugova takmičenja koje smo uspješno prošli i stigli do samog finala. Što se tiče postignuća na samom takmičenju, znajući koliko znaju i razumiju i za šta su sposobni imala sam prilično visoka očekivanja, ali su ih oni uspjeli prevazići“, rekla je Elezović.
Ovo je prvi put da jedna osnovna škola iz BiH učestvuje na STEM olimpijadi. Podršku su imali sa svih strana, od roditelja preko škole do predsjednika RS koji im je obezbijedio finansije za odlazak.
„Kroz ovih nekoliko godina rada sam shvatila da ukoliko je meni dosadna neka lekcija ili čak tematska cjelina da i djeca budu manje zainteresovana i slabije shvate iako se trudim da oni moj stav ne osjete. Najbolji način da djeca nešto nauče je da prvo meni bude zabavno, pa sam tako bila u potrazi za nečim novim i neobičnim. Na informacije o ovom takmičenju sam prvi put naišla u Fejsbuk grupi i nakon kratkog istraživanja odlučila sam da upoznam školsku upravu sa ovim takmičenjem, pa onda i đake koji su sa oduševljenjem prihvatili ovaj izazov“, prisjeća se naša sagovornica.
Zlatni bh. matematičari
Nakon više od 30 godina, BiH je uspjela osvojiti čak tri zlatne medalje na IMO. Zlatni momci su Benjamin Mujkić, Andrej Krčmar i Vuk Janković. Osim njih, tu su i jedna srebrna (Harun Alibegović) i dvije bronzane (Adnan Osmić i Naida Gavranović). To je prvi put da je svih šest učenika uspjelo da osvoji medalju.
Koordinator Škole matematike za nadarene učenike i voditelj priprema za olimpijadu, Admir Beširević priznaje da su bili svjesni da imaju jako dobru ekipu, te da su očekivali plasman oko 25. mjesta.
„Znali smo da imamo izuzetne pojedince te smo znali da postoji šansa da neko zablista i osvoji prvu zlatnu medalju za BiH. Međutim, nismo mogli ni sanjati da ćemo osvojiti 13. mjesto u ekipnom plasmanu u konkurenciji 108 zemalja, a još manje da će čak tri učenika uspjeti ono što nikome iz BiH ranije nije pošlo za rukom – osvojiti zlatnu medalju na IMO“, iskren je Beširević.
Napominje da sve velike države mnogo ulažu u razvoj matematike i imaju poseban trening za olimpijsku ekipu, što ovaj poduhvat čini još većim.
„Svjesni smo da u ovom rezultatu postoji i doza sreće i da ćemo ga teško ponoviti, ali ako uspijemo redovno biti među 30-40 najboljih država svijeta, to će biti veliki uspjeh. Sistem Škole matematike i kampova koji je zaslužan za ovaj uspjeh se gradi već više od deset godina, što pokazuje da se organizovanim i predanim radom mogu napraviti vrhunski rezultati. Godinama naši učenici ostvaruju vrhunske rezultate, a sve je kulminiralo ovim nevjerovatnim uspjehom. Četiri od šest učenika imaju pravo nastupa i naredne godine, tako da i u budućnosti očekujemo odlične rezultate. U mlađim generacijama se naziru učenici koji bi mogli u budućnosti donositi medalje sa olimpijade“, optimističan je.
Pripreme za ovakva takmičenja traju godinama. Učenici prvo moraju vladati školskim gradivom matematike, zatim se dobro snalaziti sa takmičarskim zadacima na domaćim takmičenjima (opštinsko, kantonalno/regionalno, entitetsko), a tek onda na red dolaze olimpijski zadaci kakvi se pojavljuju na državnom takmičenju i olimpijadi.
„Učenici moraju savladati gradivo iz različitih razreda, ali i razviti vještine rješavanja problema da bi uopšte imali šanse da rješavaju olimpijske zadatke. Sve što nauče ih priprema za sljedeći nivo, zbog čega nije jasna granica šta se podrazumijeva pod spremanjem za olimpijadu. Da bi se spremili za olimpijadu morate znati stvari koje dolaze prije toga. Učenici se pripremaju kroz Školu matematike i matematičke kampove koje organizuje Udruženje matematičara Kantona Sarajevo (KS), gdje im časove drže uglavnom bivši olimpijci, osvajači mnogobrojnih medalja na međunarodnim takmičenjima“, objašnjava Beširević.
Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS je pokrilo troškove puta dijela tima iz Sarajeva, dok je Pedagoški zavod RS pokrio troškove dijela tima iz Republike Srpske.