Prenatalni testovi u Republici Srpskoj izazivaju dosta polemike i nejasnoća među trudnicama. Ispočetka, najviše se govorilo o visokoj cijeni, zatim o odluci i iznosu koji će refundirati Fond zdravstvenog osiguranja (FZO). U posljednje vrijeme, sve više trudnica skreće pažnju na činjenicu da ginekolozi preporučuju određene testove i klinike posredstvom agenata. Međutim, jasno je da ginekolozi mogu samo da daju preporuku da se test radi, ali ne i koji.
Piše: Snježana Aničić Petković
Pravo na neinvazivno prenatalno testiranje jedno je od novih prava za trudnice u RS koje je uvedeno Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju. Udruženju za podršku i promociju prava djece i roditelje „Moje dijete“ javilo se nekoliko trudnica koje su zabrinute jer im je ginekolog preporučio skupi test i dao kontakt agenta kojem treba da se jave.
„Moj ginekolog mi je preporučio jedan prenatalni test i dao mi broj telefona od posrednika za test kojem treba da se javim i da kažem da mi je on to preporučio. Nazvala sam tog posrednika i kada mi je rekao kolike su cijene odmah sam odustala i uradila test po svom izboru koji je duplo jeftiniji. Naravno, dobila sam i refundaciju“, rekla je jedna trudnica.
Cijena uveliko utiče na odluku trudnica pri odabiru testova. Mnoge od njih se vode činjenicom da FZO refundira 700 KM. Ipak, zbog cijene, neke trudnice ga uopšte ne rade. Predsjednica Udruženja „Moje dijete“ Jelena Bjelica objašnjava da većina trudnica misli da mora da uradi taj test koji joj ginekolog preporuči.
„Jave mi uradila sam taj i taj test koji mi je ginekolog preporučio, koštao je npr. 1.600 KM, a Fond refundirao 700KM pa im nije jasno zašto. Zato često skrećem pažnju da ginekolog treba samo da napiše preporuku da se radi prenatalni test, bez navođenja koji tačno test da rade, odnosno brend. To u preporuci svakako ne smije pisati. Ginekolog može da sugeriše koji test da trudnica odabere. Oni uglavnom, imaju proviziju od svakog testa koji trudnica uradi po njihovoj preporuci, ali nikako ne smije da insistira samo za taj test“, govori Bjelica.
Dodaje da trudnice moraju da znaju da nisu obavezne da uzmu test koji ginekolog preporučuje te mogu da odaberu bilo koji test i biće im refundirano 700 KM.
„Najviše se boje da im neće biti refundiran novac ako ne poslušaju ginekologa, što opet nije tačno. Dodatan problem je što se boje da će se ginekolog naljutiti ako ne urade test koji je on preporučio. Uvijek savjetujem da odaberu jeftinije testove, koji se rade bez posrednika“, napominje naša sagovornica.
Još jedna trudnica je u nedoumici nakon razgovora sa svojim ginekologom, iako se slaže sa tim da je odluka apsolutno na njoj.
„Treba da radim prenatalni test i ginekolog mi je preporučio onaj sa kojim ima saradnju. Ne znam šta sada da radim, jer je taj test jako skup. Ginekolog mi je objasnio da će mi refundirati pola tog iznosa, odnosno 700 KM, i to je po njegovom mišljenju jako dobro. Ja bih radila test, koji košta 700 KM, koliko i refundacija. Bojim se da se zamjerim ginekologu, jer treba kod njega i dalje da idem na preglede. Svako od nas bira ginekologa kome vjeruje i sluša svaku preporuku, pa tako izbor pada i na test koji ginekolog preporuči“, kaže.
Iz FZO su takođe potvrdili da trudnice imaju pravo da same odlučuju gdje će odraditi test.
„Za sada, dok UKC RS ne radi ovo testiranje, trudnice mogu da urade test u bilo kojoj ustanovi koja pruža ovu uslugu i Fond im refundira troškove u pomenutom iznosu. FZO RS ne može da utiče na to da li će neki ginekolog trudnicama sugerisati gdje da urade test, a ljekari svakako ne bi trebalo da uslovljavaju trudnice kada je u pitanju izbor ustanove. Trudnica ima pravo da test uradi u ustanovi po svom izboru, gdje njoj najviše odgovara, bilo zbog cijene ili nekog drugog razloga. Ukoliko trudnice, odnosno pacijenti imaju primjedbi na rad doktora, imaju mogućnost da upute prigovor rukovodstvu zdravstvene ustanove u kojoj je doktor zaposlen. Napominjemo još jednom da će FZO RS trudnicama refundirati troškove prenatalnog testa sve dok se u UKC RS ne steknu uslovi za primjenu ovog prava“, poručili su iz FZO.
Bjelica smatra da se u pozadini svega krije i provizija koju dobijaju ginekolozi od same preporuke testa.
„Mnoge preporuke tako funkcionišu. Pojedini ginekolozi to i ne kriju, nego zaista budu korektni i kažu da imaju saradnju sa tim testovima, pa ako hoće da izaberu njih. Donekle mi je i jasno da će preporučiti test od kojeg imaju određenu proviziju, ali ne smiju da budu isključivi i da insistiraju da trudnica uradi samo taj test, jer su to sve najskuplji testovi. Trudnice moraju da znaju da na tržištu imaju testovi koji su duplo jeftiniji jer se rade bez posrednika te da joj se predlože sve opcije pa da sama odluči koji će test izabrati“, govori za kraj.