Ako su i građani BiH i poslanici u bh. parlamentima za ulazak u EU, ko koči taj proces i zašto tapkamo u mjestu? To je glavno pitanje koje je danas na promociji svoje publikacije „Šta poslanici i novinari u Bosni i Hercegovini misle o evroatlantskim integracijama“ postavio psiholog Srđan Puhalo.
Autor je u svom istraživanju obuhvatio 144 poslanika u entitetskim i državnom parlamentu Bosne i Hercegovine u periodu od 29. oktobra do 19. decembra 2013. godine, kao i 46 novinara koji rade u informativnim redakcijama medija u BiH. Svi oni su odgovorili na 14 pitanja o priključenju BiH Evropskoj Uniji i NATO savezu, a rezultati su ti da dvije trećine njih podržava ulazak u NATO, a skoro 80 % ulazak u EU.
Puhalo kaže da je ova publikacija značajna jer se bavi ljudima koji kreiraju javno mnjenje i ljudima koji odlučuju o sudbini ove zemlje.
„To su ljudi koji predstavljaju građane i prosto mi je interesantno koliko se želje građana poklapaju sa mišljenjem i željama poslanika u parlementima. Ovo istraživanje je pokazalo dvije stvari, da su i poslanici i građani na istom tragu, da žele ići u EU, pa se postavlja opravdano pitanje ko je taj koji koči put BiH ka EU, ako i jedni i drugi to žele? Zanimljivo je da postoji sukob oko toga da li ići ka NATO-u ili ne, i u kakvom statusu“, rekao je Puhalo za eTrafiku.
Ono što je Puhala zabrinulo jeste podatak da velika većina poslanika informacije o EU dobija iz medija, a ne nekog drugog izvora.
„Plaši me da poslanici imaju slabu saradnju i malu količinu informacija dobijaju upravo od onih koji bi trebalo da im daju najkvalitetnije informacije. To su razne agencije i ministarstva koja se se direktno bave procesima evropske integracije. To je ono što treba da nas zabrine. Na osnovu čega će sutra naši poslanici odlučivati o našoj sudbini i tome da li trebamo ići ka Evropi ili ne? To je nešto što je sistemski problem. Ono što će se u narednom periodu iskristalisati kao problem jeste da se nećemo moći dogovoriti ko treba i na koji način da odlučuje hoćemo li ići u EU ili NATO ili nećemo, jer je sasvim jasno da poslanici iz RS i FBiH imaju različito mišljenje o tome. Jedni forsiraju referendum na nivou entiteta, a jedni na nivou BiH. Šta će se desiti ako Federacija jeste za NATO i EU, a RS nije ili obratno?“, pita se on.
S obzirom na to da su poslanici rekli kako većinu informacija o EU dobijaju upravo od medija, Puhalo poboljšanje situacije vidi u specijalizovanim novinarima koji bi se bavili samo tim pitanjima.
„Mislim da je mali broj medija koji to mogu priuštiti, da imaju specijalistu za EU pitanja. Imamo novinare koji danas rade ekonomiju, sutra EU integracije, prekosutra se bave domaćom politikom… Bojim se da tada ne možete očekivati kvalitetan dijalog.“
Kada se uporede stavovi novinara i poslanika dobija se rezultat da su i jedni i drugi za ulazak u EU, samo što novinari na to malo kritičnije gledaju.
„Postavlja se pitanje ko tu kreira javno mnjenje? Mislim da kod nas postoji politička korektnost da svi kažu da jesu za EU, ali prosto nismo svjesni šta to znači, šta to donosi dobro a šta loše. Čini mi se da poslanici ne mogu da imaju dovoljno znanja o EU ako se informišu samo iz medija, pa možda mediji utiču na mišljenje poslanika, ali se to medijima vraća kroz jedno papagajsko ponavljanje da mi jesmo za EU“, kaže Puhalo, te dodaje:
„Zanimljivo mi je da iza tog stava ne stoji konkretan rad u bilo kom pravcu. Imamo BiH koja je zaglavljena u blatu, ništa se ne dešava, a mi verbalno jesmo za EU. To pokazuju sva istraživanja. Bojim se da će se u toj situaciji ideja o EU negdje istrošiti, da će postati inflacija toga i da neće imati tu vrijednost koju je imala prije pet ili 10 godina.“
Kao najveću prepreku evroatlantskim integracijama BiH ispitanici vide nepostojanje političke volje, kao rješenje nude promjenu ustavnog uređenja, a ulazak u EU vide kao pozitivnu promjenu za BiH.
Ovo istraživanje podržala je Američka ambasada u BiH, a sproveo ga je Centar za edukaciju „Pro Educa“.
eTrafika.net – Vanja Stokić