Studenti medicine iz Turske, Španije, Portugala, Grčke, Italije i drugih zemalja pokazali su svoje umijeće u kulinarstvu, te tradicionalnom hranom i pićem svoje zemlje obilježili internacionalno veče u banjalučkom KSB-u. Naravno, druženje nije moglo proći bez domaćih studenata, koji su donijeli rakiju i pogaču.
Posredstvom studentske organizacije SaMSIC, tokom svake godine tokom jula i avgusta oko 25 studenata medicine iz različitih zemalja dođe u Banjaluku na profesionalnu razmjenu. Predsjednica komiteta u Banjaluci Kristina Rendić objasnila nam je da postoje dvije vrste razmjene.
“To je princip bilateralne razmjene, gdje jedan student nama dolazi iz određene zemlje, a naš jedan ide u tu zemlju. Pored toga, primimo najviše do pet studenata po principu unilateralne razmjene, gdje student dolazi kod nas samo iz određene zemlje”, navodi ona.
Trenutno u gradu na Vrbasu borave i rade studenti iz osam zemalja – Izraela, Turske, Španije, Italije, Poljske, Bugarske, Njemačke i Grčke. Na internacionalnoj večeri održanoj u banjalučkom KSB-u imali su priliku da tradicionalnom hranom i pićem predstave zemlju iz koje dolaze i kažu nešto više o svojoj kulturi.
Evangelia Chatzimichalir dolazi iz Grčke i njena trpeza puna je poslastica. Kaže da je veoma zadovoljna Banjalukom, u koju je stigla prije 15 dana.
“Došla sam ovdje preko programa za razmjenu studenata medicine na mjesec dana. Izabrala sam Banjaluku, jer sam željela iskusiti život i tradiciju balkanskog grada i vidjeti kako ljudi žive ovdje poslije rata. Smatram Banjaluku veoma lijepim gradom. Ja sam u odjeljenju torakalne hirurgije u UBKC. Doktori imaju tri-četiri operacije po danu i zaista su odlični ljekari. Oni su svjetski ljudi. Veoma sam zadovoljna iskustvom”, govori nam Evangelia.
Sam proces prijave za razmjene nije komplikovan. Studenti Medicinskog fakulteta u Banjaluci na profesionalnu razmjenu mogu da se prijave kada upišu treću godinu. Strani studenti trenutno u BiH mogu praksu obavljati samo u Banjaluci, a radi se na tome da se u program uključi i Foča.
“Kada apliciraju za grad u BiH, mogu izabrati samo Banjaluku, ali planiramo da uključimo i Foču jer i tamo imamo Medicinski fakultet. Oni biraju na kom će odjelu obavljati praksu, a onda se mi dogovorimo sa našim ljekarima koji su dobrovoljno pristali da budu mentori tim studentima. Praksa se obavlja po dogovoru, s tim da je obavezno da se odradi više od 80 posto dogovorenih sati”, navodi Rendićeva, te dodaje da se osim razmjena SaMSIC bavi javnim zdravstvom, reproduktivnim zdravljem, medicinskom edukacijom, ljudskim pravima i mirom, a u septembru obilježavaju Svjetski dan srca.
SaMSIC je član Svjetske federacije studenata medicine (IFMSA) zajedno sa još 123 zemalje, a pored profesionalnog dijela u saradnji sa organizacijom IAESTE realizuje se i socijalni dio, koji obuhvata izlete u Višegrad, Beograd, Jajce… Svakodnevna druženja i posjete festivalima takođe ispunjavaju vrijeme studentima na razmjeni.
Da se medicinari dobro provode, uvjerili smo se i sami. Već na početku večeri atmosfera je bila odlična. Stolovi su bili puni, kao i čaše. Neki nisu stigli na vrijeme da se pripreme, ali ih je domišljatost izvukla. Tako se momak iz Izraela predstavio smokijem za koji kaže da je veoma popularan, a hrana u Izraelu je kompleksnija nego politika, objašnjavao nam je on. Tri vesele Italijanke napravile su različite vrste tjestenina, a skupina medicinara iz Turske posebno je promovisala neko bijelo piće, za koje novinarka eTrafike ipak nije bila dovoljnio hrabra da ga popije.
eTrafika.net – Anja Zulić