Mnoge pjesme na prvi pogled djeluju potpuno nevino, pa na prvo slušanje prosječan slušalac nikada ne bi pretpostavio da zapravo mogu biti o nekim, ne toliko nevinim stvarima.
Zanimljivo da je takvih poruka najviše bilo u muzici 80-ih, ali ni ostale decenije nisu zaostajale. Jednostavno, i muzičke zvijezde su ipak samo obični ljudi. U današnje doba kada seks više nije tabu tema, i kada mnogo spotova više liči na uvode u porno filmove, možda ove metafore i nisu toliko zanimljive. Međutim, u vrijeme nastanka ovih pjesama situacija je bila drugačija.
Za početak ide jedna numera iz 1990. godine, koja veoma očigledno govori o jednom načinu davanja oduška. U pitanju je australijski bend The Divinyls i njihov najpoznatiji singl “I touch myself”. Sam naziv je veoma očigledan i neka dublja analiza je suvišna, pogotovo zbog činjenice da ni sam bend nije krio o čemu se govori. Ova pjesma je čak poslužila i za foru u legendarnom sitkomu “Prijatelji”.
Druga pjesma sa ove liste je mnogo suptilnija referenca. U pitanju je jedan od najvećih hitova kanadskog rok izvođača Bryan Adamsa, “Summer of 69”. Dobar dio teksta govori o ljetu i prijateljstvu, starom bendu, ali ljeta ‘69. Bryan je bio dijete, tako da je broj 69 zapravo aluzija na seksualnu pozu. To je kasnije i on lično potvrdio, uz opasku da ne može da vjeruje kako niko nije shvatio aluziju.
Poznati roker Billy Idol takođe nije bio imun na perverzne misli. Tako je 1980. godine snimio pjesmu pod nazivom “Dancing with myself”. Prvobitno je Billy odbijao da prizna da ima bilo šta perverzno u tekstu ove pjesme, i objašnjenje je bilo da govori o japanskim posjetiocima klubova, koji igraju u prostorijama koje su potpuno u staklu. Ipak kasnije je popustio i priznao da je pjesma zapravo o masturbaciji. Veoma je ironično što je ovo u Sjevernoj Americi pjesma koja prati mnogo sportske događaje.
Da ne biste pomislili da je ta tematika privilegija samo muških izvođača, na listi je i loša djevojka 80-ih Cyndi Lauper. Njen hit “She bop” je o istoj tematici, samo sa ženske tačke gledišta. Tekst je prilično jasan, ali ipak Cindy se nadala da djeca neće skontati tematiku dok ne odrastu.
Ipak, nagrada za možda najslikovitiju metaforu ide The Vaporsima i njihovom jedinom hitu “Turning Japanese” To je zapravo britanski sleng za izraz lica prilikom doživljavanja orgazma. Ipak, čak i danas članovi benda tvrde da je pjesma o bivšoj djevojci koja je pokušala da od njega napravi nešto što on nije.
https://www.youtube.com/watch?v=LR4XNqrqxrU
I bivši pjevač Genesisa Peter Gabriel zaslužio je da ga pomenemo u ovom tekstu. Za “Sledgehammer” je sve veoma očigledno (metafora za njegovu muškost, a ako je zaista u pitanju sledgehammer njegova žena je veoma sretna dama). Pored toga, pjesma je prepuna i drugih falusnih simbola koje je Peter vješto zapakovao u lako pamtljivu melodiju tipičnu za muziku 80-ih.
Kao posljednju numeru ostavljamo “Little red corvette” od Princa. Iako bi naslov mogao da vas zavara, i natjera da pomislite da je pjesma o kolima, ona je ustvari o mladoj ženi lakog morala. Prince je poznat po tim tematikama, pa ova interpretacija nije ništa čudno.
A za kraj kao dokaz da su muzičari nekada imali veoma uvrnut smisao za humor i perverzan mozak poslužiće pjevač Guns n rosesa, Axl Rose. Mijenjanje imena za rok zvezde nije apsolutno ništa čudno, međutim njegovo umjetničko ime i prezime je zapravo anagram za oralni seks.
eTrafika.net – Srđan Obarčanin