Porodilište u kojem će se porodilja poroditi intimna je odluka žene o kojoj sama odlučuje na osnovu svojih potreba, informisanosti ili želje. To je pravo teoretski omogućeno svakoj porodilji u Republici Srpskoj, ali u praksi je često ginekolog taj koji preporučuje porodilište. Da li će biti udovoljeno želji trudnice, ponekad zavisi isključivo od volje ginekologa koji daje uputnicu za porodilište.
Piše: Snježana Aničić Petković; Foto: Kristina Milićević – Fotobaza.ba
Specijalista ginekolog i akušer Ignjo Jaćimović iz Broda, kaže da trudnica treba da izabere porodilište koje je najbliže mjestu stanovanja i dodao da sva porodilišta u RS zadovoljavaju opremom i kadrom.
„Trudnice imaju pravo da se liječe na čitavoj teritoriji RS bez obzira na mjesto stanovanja, međutim doktor treba predložiti mjesto poroda shodno stanju trudnice. Doktor bi trebalo da udovolji želji trudnice, osim ako njezino stanje i dijagnoze ne zahtijevaju određenu ginekološku ustanovu, ali to pacijentici treba objasniti da je u njenom i bebinom ineteresu“, navodi Jaćimović.
Porodilje koje su odlučile da s nama podijele svoja iskustva, nisu imale mogućnost da izaberu gdje će se beba roditi. To im je bilo onemogućeno od strane ginekologa od kojeg su tražile uputnicu.
Slavica Maletić iz Teslića porodila se prije nekoliko mjeseci u Doboju. Kako kaže, u Tesliću je pravilo da žena odmah na početku trudnoće naglasi ako želi da se porodi u Banjaluci. Ako to ne uradi, porodiće se tamo gdje ginekolog odredi.
„Sami te pošalju u Banjaluku samo ako je rizična trudnoća. Uveliko sam bila u terminu i rečeno mi je da sam zakasnila te da se moram poroditi u Doboju. Kada sam u jednom trenutku spomenula da se želim prooditi u Banjaluci, moj ginekolog je rekao da nema potrebe i da su u Doboju dobri doktori. Ne mogu reći da sam previše insistirala, jer me je plašila činjenica da je Banjaluka daleko i šta ako krene porod, a nema me ko odvesti“, govori ova majka.
Dodaje da svi pričaju o pravima koje trudnice imaju, ali ih u praksi zapravo nemaju.
„Da sam ranije izrazila želju, možda bih i uspjela tamo da se porodim, a ovako sam zakasnila. I prvi put sam se spletom okolnosti porodila u Doboju, ali tamo više ne bih kročila zbog odnosa osoblja prema ženama. Rodila sam carskim rezom, što podrazumijeva da nas stalno ‘bockaju’. U jednom trenutku mi je pukla vena i požalila sam se na bol, a sestra je bila veoma arogantna“, prisjeća se.
Kroz slično je prošla i S.P. Ona se takođe porađala u Doboju i to tri puta. Poslije druge trudnoće odlučila je da se tamo ne vraća.
„Prvo dvoje djece sam rodila carskim rezom u Doboju i prošla sam horor. Treći put kad sam ostala trudna, odmah sam rekla da ću tražiti uputnicu za Banjaluku, jer nisam željela da se prema meni ponovo odnose kao prva dva puta. Zamislite, pred porod odem kod doktorice koja mi je vodila trudnoću i kažem da želim da se porodim u Banjaluci i da mi da uputnicu. Ona je to odbila uz priču da moram ponovo u Doboj, jer sam tamo rodila i prethodna dva puta“, govori S.P.
Znala je da će i treći porod biti carskim rezom zbog čega je osjećala još veći strah. Doktorica joj je rekla da ne može da bira i da će dobiti uputnicu za Doboj.
„Govorila je da će me ponovo poroditi doktorica koja mi je i prethodno radila carski i da mora biti isključivo ta doktorica. Dobila sam uputnicu i ponovo završila u Doboju, iako to nisam htjela. Da sam znala da imam pravo da biram, bila bih upornija. Samo ću reći: ‘Što dalje od Doboja'“, iskrena je S.P.
Kontaktirali smo i Odjel ginekologije u teslićkom Domu zdravlja sa pitanjem koliko često trudnice traže uputnicu za Banjaluku i da li je dobijaju, ali nam nisu odgovorili na upit.
Doktor Jaćimović savjetuje da se porodilje žale ukoliko ginekolog iz neobjašnjivog razloga odbije njihov zahtjev.
„Ako doktor bez objašnjenja ili samo njemu razumljivog razloga postupi protiv iskazane želje pacijentice, može se požaliti direktoru dotične matične ustanove, Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite i Fondu zdravstvenog osiguranja“, rekao je dr Jaćimović.
Kontaktirali smo i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS, ali su nam rekli da oni nisu nadležni za ovaj problem i da se javimo Fondu zdravstvenog osiguranja (FZO), iz kojeg su potvrdili da svi bolesnici u RS, uključujući i porodilje, imaju pravo na izbor bolničkog liječenja i da on nije uslovljen mjestom prebivališta.
To im je omogućeno Zakonom o zdravstvenoj zaštiti RS kao i Pravilnikom o postupku ostvarivanja zdravstvene zaštite u RS, gdje je navedeno da doktor medicine, koji osigurano lice upućuje na bolničko liječenje, upoznaje osiguranika sa pravom izbora zdravstvene ustanove koja je sa Fondom zaključila ugovor.
Napominju da, u dosadašnjem radu, Fond nije imao prijave u kojima se navodi da ginekolozi ne primjenjuju ovo pravo u praksi. Dodaju da osiguranici ukoliko imaju poteškoće u realizaciji predviđenih prava mogu da se obrate njihovim zaštitnicima prava koji postoje u svim filijalama FZO.
„Mogu da podnesu i prijavu povrede prava osiguranih lica. Na osnovu te prijave, naši zaposleni sprovode kontrolu, provjeravaju navode i o rezultatima kontrole, osiguranika informišu pismenim putem. Dakle, naš cilj je da se svi zakonski i podzakonski akti u praksi primenjuju na način koji osiguranicima omogućava da na najjednostavniji način ostvare svoja prava. Zbog toga, često, pozivamo osiguranike da nam se obrate ukoliko u praksi ne mogu da ostvare prava na način kako je propisano. Takođe, kroz kampanje informisanja želimo da osiguranike edukujemo o njihovim pravima iz zdravstvenog osiguranja. Tačno i pravovremeno informisanje je ključno za sprečavanje kršenja prava i omogućava da osiguranici reaguju na vrijeme, koristeći sve raspoložive resurse. Kada osiguranici znaju šta mogu da očekuju i kako da ostvare svoja prava, smanjuje se mogućnost nerazumjevanja. To doprinosi boljoj zaštiti njihovih interesa i većem zadovoljstvu uslugama finansiranim od strane FZO“, poručili su iz Fonda.