„Da bi civilizacija opstala, moramo njegovati nauku o ljudskim odnosima, sposobnost svih naroda, svih vrsta, da žive zajedno u istom svijetu, u miru.“ Franklin D. Roosevelt
Na regiji Majevica, mladi hrabro i odlučno ruše čvrste barijere istkane mržnjom i predrasudama, koje datiraju iz davnih vremena. Kada je riječ o međuentitetskim odnosima, pregršt je negativnih i uznemirujućih vijesti, ali mladi sa Majevice šalju pozitivnu poruku koja budi nadu za bolje sutra.
Piše: Zijad Avdičević; Foto: Sreten Spasojević
Mladi iz pet općina: Teočak, Ugljevik, Sapna, Lopare i Čelić, ujedinili su svoje snage i kapacitete za izgradnju mreže pomirenja, jačanja prava i glasa mladih, prevazilaženja predrasuda i stereotipa, usvajanje pozitivnih praksi rada i djelovanja mladih. Saradnja mladih je započela kroz projekat „Jačanje povjerenja i kohezije u zajednicama u Bosni i Hercegovini.“ U projekat su bila uključena udruženja iz lokalnih zajednica i to: Udruženje građana „Kolona bb“, Ugljevik, Udruženje mladih „Korak“, Sapna, Udruženje građana „Majevički akcijaši“, Udruženje mladih „Rebuff“, Čelić i Vijeće mladih općine Teočak.
Jedan od lokalnih koordinatora projekta je Bojan Marković iz Ugljevika, član Udruženja „Kolona bb“. Kako navodi, Udruženje je osnovano prije 16 godina u vidu zavičajnog udruženja mještana Starog Ugljevika, ali je sfera interesovanja prenesena i na Novi Ugljevik. Bojan je bio jedan od glavnih stubova za realizaciju ovog projekta na terenu.
„Ideja saradnje mladih sa područja pet općina na regiji Majevica definisana je kroz razgovore predstavnika iz lokalnih zajednica, kada smo konstatovali da saradnja ne postoji, iako dijelimo istu planinu i životni prostor“, kaže Bojan Marković.
Marković ističe da se kroz projekat, koji je trajao 18 mjeseci, uradilo mnogo pozitivnih stvari. Mnogo lijepih sjećanja i pozitivne energije. Na području pet općina sproveden je niz edukativnih radionica na teme aktivizma, implementacije akcija u zajednici, umjetnost kao alat za omladinski aktivizam, prava mladih, omladinski rad, liderstvo, timski rad i digitalni aktivizam. Sprovedene su lokalne akcije čišćenja jezera Sniježnica, ekološka akcija sadnje ukrasnih stabala, postavljanje kućica za knjige, izgradnja dječjeg igrališta i uređenje omladinskog parka. Kreirana je Facebook stranica „Zmajevica – priče planine“, na kojoj se objavljuju sve aktivnosti i dešavanja sa područja pet lokalnih zajednica. U završnici projekta organizovan je „Festival omladine Majevice“ u Ugljeviku, od 8. do 10. decembra. Festival je bio ispunjen muzikom, umjetnošću i edukacijom. Rok i DJ nastupi, edukativne radionice za razvijanje vještina i Street Art.
Saradnja je donijela pozitivne rezultate jer je formirala nove socijalne kontakte između mladih na Majevici, čime su uspostavljene trajne prijateljske veze, koje su preduslov za bolji i zajednički život. Za mlade je važna spoznaja mira i zajedništva. Samo uz takvu spoznaju mladi mogu krenuti naprijed.
Amela Hamidović je lokalna koordinatorica iz Sapne. Buduća forenzičarka, koja je poznata u svojoj lokalnoj zajednici po aktivizmu i donošenju promjena na bolje. Predsjednica je Udruženja mladih „Korak“ iz Sapne, koje aktivno djeluje i zalaže se za interese mladih na podrčju općine Sapna. Osnovano je 2007. godine.
„Za mene lično mir predstavlja čistu savjest. Ono što nam je trenutno najpotrebnije i ono na čemu mi aktivno radimo jeste pomirenje. Ovo je najbitniji korak za naredni period života, pogotovo za nas mlade“, ističe Amela Hamidović za portal eTrafika.
Kako Amela navodi, saradnja je jako lijepa i korisna riječ, koja nas asocira na mnogo pozitivnih priča i aktivnosti kojih nikada nije dosta. Zajedništvo bi definisala, kada se svi bore za isti cilj.
Učesnica projekta iz Lopara Anđela Bojić, navodi da uvijek možemo bolje. U bilo kojem segmentu, treba da damo svoj maksimum i zalaganje za bolje sutra.
„Naravno da uvijek može bolje! Razvijanjem i održavanjem saradnje, otvorenosti za nove ideje, možemo prevazići mnoge prepreke koje se nalaze u našim zajednica“, kaže Anđela Bojić za portal eTrafika.
Ona ističe da su mladi iz Lopara izuzetno ‘zagrijani’ za rad na teme pomirenja i saradnje. Aktivnim učešnjem kroz projekat, uvidjeli su moć zajedništva i šta sve mogu uraditi zajedničkim snagama.
Vijeće mladih je dobrovoljno, nestranačko udruženje i krovna organizacija ostalih udruženja za mlade na području općine Teočak. Mladi aktivista iz Teočaka Nedžad Selimović, navodi da je izrazito važno podjednako suočavanje sa prošlošću i budućnošću.
„Prvo se trebamo suočiti sa prošlošću kako bi smo razumjeli gdje smo i zašto smo tu, ali ne smijemo zaboraviti da naš pogled uvijek mora biti usmjeren prema budućnosti. Ravnoteža između prošlosti i budućnosti ključna je za zdrav i ispunjen život. Ako se previše zadržimo u prošlosti, možemo izgubiti priliku da oblikujemo budućnost“, ističe Nedžad Selimović.
Mladi sa regije Majevica su za kraj poslali upečatljive poruke mira, zajedništva i saradnje. Samo na taj način možemo osigurati dobru budućnost i bolje sutra.
„Zajedno gradimo sutra koje želimo vidjeti. Ne bojte se snova, jer kroz saradnju, svaki cilj je dostižan“, kaže Anđela Bojić za portal eTrafiku.
„Zajedno smo jači i stabilniji jer podrška, razumijevanje i zajedništvo daju snagu da se suočimo sa izazovima i prevaziđemo sve prepreke koje nas svakodnevno iskušavaju. Zajedno smo jači i nepokolebljivi pred svim izazovima. U jedinstvu je snaga“, poručuje Nedžad Selimović.
„Borite se za svoje znanje i iskustvo. Sarađujte sa drugim mladim osobama drugih vjera i nacija. Borite se za svoj cilj i nikada nemojte odustati od njega“, ističe Amar Husić.
„Radite na sebi, za svoj komšiluk i svoju općinu. Radujte se učenju i saradnji. Ne vjerujte svakom, ali pokušajte razumijeti svakoga. Volite se“, naglašava Bojan Marković.
Mladi su i nakon završetka projekta nastavili saradnju iz različitih oblasti. Mladi iz NK „Teočak“ i FK „Rudar“ iz Ugljevika, zajedno treniraju i nastupaju pod jednim plaštom. Tu je i jedinstveni stav mladih protiv kopanja rudnika litijuma u Loparama, gdje su se zajedničkim snagama protivili projektu kopanja. Zatim, zajednička predstava mladih iz Teočaka, Ugljevika i Sapne, gdje se promoviše mir i suživot.
Ovo je jasan primjer da se svaki projekt može sprovesti ako za to ima želje i volje. Mladi Majevice su dokazali da nema nikakve prepreke kada udruženim snagama radimo i gradimo.
Finansira Evropska unija.
Ovaj članak je produciran uz finansijsku podršku Evropske unije. Sadržaj je isključivo odgovornost portala eTrafike.net i ne odražava nužno stavove Evropske unije.