U Zavodu za zapošljavanje Republike Srpske prošli mjesec je registrovano 12.676 visokoobrazovanih nezaposlenih lica. Od toga, u Banjoj Luci je prijavljeno 4.216, u Bijeljini 2.564, dok u Trebinju broj nezaposlenih iznosi 1.374.
U odnosu na jul prošle godine, broj nezaposlenih se povećao za 2.502, a najveći porast broja nezaposlenih zabilježen je u Banjaluci, gdje se u roku jedne godine u Zavod za zapošljavanje prijavilo 707 visokoobrazovanih osoba.
U Republici Srpskoj prošle godine diplomiralo je 7.481 osoba. U ovaj broj uračunati su i državni i privatni fakulteti. Od toga očekivano najviše u Banjaluci 1.847, nakon koje slijedi Istočno Sarajevo sa 1.453 diplomiranih lica. Najviše diplomiranih je iz oblasti društvenih nauka, poslovanja i prava, a najmanje iz oblasti usluga.
Mladi, tek svršeni stručnjaci nisu baš mnogo optimistični po pitanju pronalska posla. Nije ni mnogo optimistična činjenica da je danas jako bitno imati vezu ili novac kako bi došao do stalnog zaposlenja. Mnogo njih spas vidi u nastavku školovonja ili odlasku u inostranstvo.
„Počeo sam tražiti posao čim sam diplomirao, na svakojake moguće načine, i preko oglasa, i konkursa, ali i na preporuke prijatelja. Nisam čak ni tražio da bude posao u mojoj struci, išao sam na razgovor za prodavca, te za poslovođu, a za neka radna mjesta sam bio prekvalifikovan. Ipak, odlučio sam da nastavim školovanje u Beču“, rekao nam je diplomirani ekonomista iz Banjaluke, Igor, koji se prije dva mjeseca prijavio u Zavod za zapošljavanje kako bi bar osigurao zdravstveno osiguranje.
Od početka ove godine bilježi se konstanti rast nezaposlenih lica u Banjaluci, osim u mjesecu februaru, kada je broj nezaposlenih pao za 13. Najveći rast je zabilježen u periodu jun-jul, kada se broj nezaposlenih povećao za 252 osobe.
Što se tiče Bijeljine, i tu postoje neka variranja u broju nezaposlenih. Naime, od početka godine pa do mjeseca aprila registrovan je pad broja, dok se u maju taj broj povećava za čak 142 osobe.
U Trebinju je slična situacija, pa se tako od početka godine do marta bilježi minimalni pad broja nezaposlenih za sedam osoba, dok je najveći rast zabilježen u peroidu jun-jul, kada je broj porastao za 90 visokoobrazovanih lica.
Neki od njih voljni su otići iz svog rodnog grada u manja mjesta ili opštine kako bi dobili stalni posao iz svoje struke. Jedna od njih je 24-godišnja Banjalučanka, profesorica srpskog jezika i književnosti.
„Tražim posao od dana sticanja diplome, znači negdje oko godinu dana, a isto toliko dugo sam i na birou. Radila sam kao bebisiterka, a jedno vrijeme sam honorrno radila kao novinar za jedan banjalučki internet portal. Što se konkretno tiče moje struke, kako rada u prosvjeti, tako i na svim drugim mjestima gdje bih mogla da primijenim svoje fakultetsko znanje, nisam nigdje radila. Posao tražim, tačnije javljam se na konkurse koje izlaze na birou, dnevnoj štampi i sl. Nisam se ograničila samo na radna mjesta profesora, upućeni znaju da je mrtva trka za dobiti posao u prosvjeti. Konkurisala sam i mimo Banjaluke, ali se uglavnom držim bližih gradova i sela. Dakle, tražim, mogla bih reći, skoro bilo kakav iole pristojan posao“, kaže ova Banjalučanka, i dodaje da je uglavnom pismeno bivala obaviještena da nije primljena.
Razlozi su uglavnom ti jer je neki drugi kandidat imao više bodova. Ona kaže da se često desi da ne dostave rang listu kandidata, sa bodovima i ocjenama, što svakako navodi na to da je moglo biti raznih malverzacija
Trebinjac Zoran Pjaca diplomirao je psihologiju na Filozofskom fakultetu u Istočnom Sarajevu. Više od godinu dana traži posao koji ne mora da bude iz oblasti psihologije. Do sada je uglavnom radio na građevinama kako u Trebinju, tako i u Crnoj Gori.
„Devetnaest mjeseci sam na birou, a posao tražim svo vrijeme, kako preko konkursa tako i preko preporuka mojih prijatelja. Konkurisao sam na različitim mjestima za posao, i prilikom odbijanja na konkursu dobijao sam validna obrazloženja zašto nisam primljen. Zbog posla sam spreman otići bilo gdje i raditi mimo moje struke, ako posao donosi solidne prihode“, kaže Pjaca.
Inače, Bosna i Hercegovina je vodeća zemlja u regionu, ali i u Evropi, po broju nezaposlenih, u kojoj stopa nezaposlenosti iznosi 44, 5 posto, kako stoji u službenim podacima Uprave za ekonomsko planiranje BiH.
eTrafika.net – Jovana Savanović