U njihovih pet godina stalo je mnogo toga. Odlasci na terapije, operacije, tempiranje odnosa. Nadanje, a zatim razočarenje. Želja za potomstvom i konstantna borba sa okolinom. Nakon svega proživljenog, Dajana i Pero Kuzmanović iz Banjaluke, shvatili su da jednostavno ne mogu više.
Piše: Vanja Stokić; Video: Ajdin Kamber i Miro Škobić
Nakon što je preživjela težak oblik raka, Dajana Kuzmanović je sa dvadesetak godina ušla u menopauzu. Hemoterapije su ostavile posljedice na njeno tijelo, tako da nije mogla da zatrudni prirodnim putem. Istovremeno, i njen suprug Pero imao je problem sa sterilitetom.
„Kad sam se udala i shvatila da ta beba neće doći, počela sam da se malo više interesujem za to na koji način bih mogla da ostvarim trudnoću. Shvatila sam da nije moralo sve tako da bude, da su postojali načini da se zaštiti moj reproduktivni sistem. Kad uđete u menopauzu sa 20 i nešto godina, vaše tijelo počinje da stari. Moji organi su organi žene od 50 godina, a ne 37 koliko ću uskoro da napunim“, naglašava ona u razgovoru za portal eTrafika.
Nakon liječenja u Bosni i Hercegovini, pronašli su kliniku u Grčkoj, u kojoj je Dajani donirana jajna ćelija, a Peri operisan testis. Kako ističu, supružnici često krive jedni druge zbog steriliteta. Ali kad oboje imaju problem, to se ne dešava.
„Šok je kad odete po drugo mišljenje u neku kliniku pa vas pitaju: ‘Šta vi to, gospođo, stimulišete godinama kad vaši jajnici ne rade?’ Mene je čak jedan doktor pitao: ‘Da li vi želite da se ubijete? Šta radite ovo? Osoba sa vašom dijagnozom ne smije da radi ovo'“, govori nam Dajana.
Kroz svoju borbu za potomstvo uvidjeli su da ne postoji individualna podrška od strane sistema. Nedostajalo im je da im ljekari objasne šta se desilo sa njihovim reproduktivnim sistemima, kao i šta će se ubuduće dešavati. Nakon pet godina, odustali su od toga da postanu biološki roditelji.
„Vremenom se umorite. Umorite se od pitanja, odlaska na preglede. Umorite se od loših nalaza, loših prognoza. Umorite se i od toga da se ponadate nečemu, a ne bude ništa. Postane jako, jako teško. Odustajanje od vantjelesne oplodnje je teško koliko i ulazak u tu priču. Međutim, ono što ja nisam očekivala jeste osuda od žena koje prolaze kroz te postupke“, iskrena je Dajana.
Shvatila je da osobe sa sterilitetom same sebe stigmatizuju na mnogo načina. Između ostalog, tako što ne govore o svom problemu već pokušavaju da ga sakriju, u strahu od osude okoline.
Dokumentarni serijal “Stigme”, nastao je u saradnji portala Bljesak.info i eTrafika.net. Riječ je o ispovijestima osoba koje su zbog svoje posebnosti suočene s predrasudama i diskriminacijom u društvu. Serijal će nastojati, u deset epizoda, da upozna javnost da među nama žive ljudi koji zbog svojih različitosti nailaze na osude i neprihvatanje društva.