Fotografkinja Milena Erceg iz Gradiške, u utorak, 26. marta od 19 časova, otvoriće svoju prvu samostalnu izložbu u prostorijama Galerije Zavičajnog muzeja u svom rodnom gradu. Ljubitelji ove vrste umjetnosti biće u prilici da pogledaju 50 fotografija koje su snimljene tokom proteklih osam godina njenog rada.
Piše: Snježana Aničić Petković
Izložba je bila u planu prije dvije godine, ali zbog zdravstvenih razloga, planovi su promijenjeni. Sada, kaže, da je prava prilika da ljudima svoga grada pokaže sve ono što je bilježila fotoaparatom na ulicama i u okolini Gradiške.
„Fotografija je za mene jedna velika ljubav koja traje još od djetinjstva. Nešto što me ispunjava i daje posebnu vrstu energije. Ljubav prema fotografiji počela je još u djetinjstvu, to su neki ružni događaji. Požar porodične kuće uništio je brojne uspomene koje su bile zabilježene na fotografijama. Poslije toga sam stvorila jaku želju da fotografišem i stvaram nove uspomene, koje ću lično čuvati zbog čega sam i upisala sekciju fotografije u svojoj školi“, počinje priču Milena.
Prva žena u BiH sa AFIAP zvanjem
Ova talentovana fotografkinja je prva žena na području BiH sa počasnim zvanjem Međunarodne federacije fotografske umjetnosti (AFIAP). Članica je Univerzitetskog foto-kluba Banjaluka, Foto saveza Srbije, Asocijacije za umjetničku fotografiju u BiH.
„Kod nas u Asocijaciji umjetničke fotografije BiH, dobijanje AFIAP zvanja, traje više godina. Potrebno je biti član Asocijacije, zatim učesnik domaćih i međunarodnih izložbi. Nakon tri godine, ako imamo dovoljno rada i ostvarenih rezultata prvo stičemo zvanje Fotograf prve klase na domaćem nivou, zatim tek sljedeće godine apliciramo ako imamo rezultate sa međunarodnih izložbi, čak iz 15 različitih država“, objašnjava.
U usavršavanju joj je pomoglo i to što je članica Univerzitetskog foto-kluba. Kako kaže, to je bio najbliži i najbolji klub gdje je mogla da se učlani.
„Tu sam pored poznavanja tehničkih elemenata naučila mnogo od Dragana Prole, profesora fotografije. Pomogli su mi i ostali članovi koji su već dugo tu. Savjeti, kritike, smjernice, mnoge analize fotografije. Učila sam sve od kadra prepoznavanja svjetlosnih uslova, kompoziciju fotografije i mnoge druge elemante“, dodaje.
Po prirodi skromna, napominje da sve radi iz hobija i da joj zarada nije prioritet, što potvrđuje i činjenica da svoje fotografije najčešće poklanja, a svega dvije-tri fotografije je zamijenila za knjige.
„Ako to zaista volite i ne vidite samo čistu korist možete napredovati mnogo, jer ljubav prema fotografiji se ne zaustavlja bez obzira na dobit ili korist. Godinama plaćam članarine i kotizacije za izložbe, a nisam imala novčanu dobit. Bilo mi je važno da se okušam na konkursima sa poznatim fotografskim imenima i da kroz taj proces učim i budem bolja“, poručuje.
Nagrade iz svih dijelova svijeta
Milenine fotografije obišle su cijeli svijet. Zahvaljujući raznolikosti konkursa, svoje fotografije prirode, pejzaža, potreta i životinja je slala na brojne regionalne i međunarodne konkurse.
Tačan broj nagrada i priznanja ne zna ni sama. Stidljivo kaže da ih ima blizu 200 i sve su joj posebne. Ako bi morala da bira, izdvojila bi 35. Bijenale u Omanu 2022, gdje je među 400 autora iz 46 zemalja dobila FIAP Silver Medal. Nedavno je na konferenciji AgroRocks 2023. u Osijeku, dobila nagradu za najbolju ruralnu fotografiju. Tu su i pohvala iz Indije, nagrade i priznanja iz: Estonije, Ukrajine, Kine, Rusije, Izraela…
Na pitanje koja je tajna uspjeha, govori da nema tajne.
„Samo rad i odricanje. Ako želiš da nešto ostvariš, naučiš, uspiješ, treba da se daš maksimalno, predaš. Kad savladaš suštinu sve ide lako. Nije važno šta je u pitanju, posao ili hobi, za sve važi isto. Dobra fotografija nastaje prepoznavanjem dobrog kadra, motiva, svjetla. Oprema uopšte nije presudna kod umjetničke fotografije. Bitno je imati osjećaj za dobar trenutak i još ako smo dovoljno edukovani znaćemo u nekoliko sekundi kako se brzo pozicionirati, odrediti parametre i fotografisati. Edukacija je vrlo bitna i ona ne dolazi za dan, godinu, već dolazi godinama i uvijek ima nešto da se uči”, rekla je za eTrafiku.
Svjesna je da su žene u težem položaju kada je riječ o uspjehu. Smatra da im je teže da dođu do izražaja i zablistaju, posebno ako nemaju podršku porodice i okoline. Upravo zahvaljujući porodici sa kojom uspješno vodi farmu krava, danas je tu gdje jeste. Za kraj poručuje da joj usklađivanje hobija i poslova na farmi nije lako, ali da ipak uspijeva.
„Briga i rad sa životinjama žele konstantno odricanje, vrijeme koje moraš njima posvetiti. Biram kad su mi dobri uslovi za fotografisanje i tad prolongiram sve što mogu od obaveza, uzimam aparat i odlazim da fotografišem. Najčešće nosim aparat u autu i tokom obavljanja nekih poslova zapažam motive u prolazu i fotografišem. Na taj način je nastao najveći broj mojih izlagačkih fotografija“, ističe.
U nastavku možete pogledati nekoliko Mileninih fotografija.