Mlađa generacija danas nema mnogo dodirnih tačaka sa starim zanatima. Sve manje se o njima uči, priča, a samim tim, manje se i zna. Remenarstvo je stari zanat koji podrazumijeva izradu opreme za konje. Ovaj zanat još uvijek živi, između ostalog, zahvaljujući i Dušku Kaurinu iz Ribnika.
Tekst i fotografije: Dajana Đukić
Ribnički remenar ističe da je on jedan od šest ljudi koji se bave ovim poslom u Bosni i Hercegovini. Kada je počeo, bilo je više majstora, ali i više posla.
„Iz rata sam izašao kao teški invalid, pa iz tog razloga nisam mogao raditi u firmi, niti sam smio raditi teške poslove. Ipak, nečim sam se želio baviti, pa je izbor pao na remenarstvo“, kaže Duško na početku našeg razgovora.
Zašto baš ovaj zanat, ni on sam ne zna sasvim sigurno. Mnogo voli konje, pa vjeruje da je to presudilo u odabiru. Bio je znatiželjan, ali i samouk.
„Imali smo konja u to vrijeme, volio sam sve vezano za to, pa sam tako i odabrao remenarstvo. Niko iz moje porodice se nije time bavio, nisam imao od koga naučiti. Bio sam samouk, gledao sam majstore iz Ključa kako su radili, pa sam malo po malo uvježbao“, dodaje naš sagovornik.
Oprema za konje obuhvata mnogo toga. Nju čine ular, oglav, kajasi, poleđina i komot. Sve to je u obimu rada jednog remenara. Duško ističe da je materijal skup, jer se uglavnom sve radi od prirodne kože, a kvalitetan rad zahtjeva puno vremena.
„Ja najviše radim komote, to je dio opreme koji se stavlja konju oko vrata, za koji se kače lanci. Za njegovu izradu potrebno mi je drvo, ražana slama, svinjska dlaka, koža, tekstil i željezni okovi. Nekad sam ražanu slamu nabavljao po selu, drvo tražio po šumi, a sad uglavnom razvaljujem stare komotove, raščešljavam i pravim novi, jer je do materijala baš teško doći. Za jedan dobar i kvalitetan komot potrebno mi je šest dana rada“, govori Duško Kaurin za eTrafiku.
Nekada se od ovog posla mogla zaraditi dobra plata, danas su mašine zamijenile konje, pa je posla sve manje. Ipak, Duško ne odustaje od svog zanata, te se fokusirao na neke sitnije izrade.
„Sve je manje konja, pa je i posla manje. Međutim, ovo je ono što ja radim i čime se bavim, to je moj primarni posao. Sad sam se malo posvetio izradi kaiševa, torbica za alat, za lov. To mi je lakše, čistije, a može se zaraditi neka pristojna dnevnica“, navodi on.
Ovim poslom se bavi 25 godina, a ljudima je i danas zanimljivo i specifično kad čuju šta radi. Od početka ima veliku podršku ljudi, veoma je poznat i poštovan gdje god ga spomenu. Ipak, kada bi mogao vratiti vrijeme, Duško bi izabrao drugačije.
„Da opet biram, izabrao bih nešto drugo, iskren da budem. Opet bi to bio zanat, ali neki drugi, lakši i koji donosi više novca. Ovaj zanat je zahtjevan, težak i danas ne bi mogao hraniti porodicu od njega. Na sreću, supruga i sin su zaposleni, pa se borimo“, iskren je on.
Što se tiče zanata, smatra da će on u budućnosti izumrijeti, jer se mladi ne interesuju da ga uče, tako da ni njega nema ko da naslijedi. Remenarstvo je rijetko, ali on misli da starije generacije poštuju ovaj, ali i starije zanate.
„Ja imam sina, ali se on nikad nije interesovao da nauči zanat, niti bih mu preporučio. Ipak je danas drugo vrijeme, sve je drugačije, stvarno mislim da neko mlađi ne bi od ovoga mogao živjeti“, iskreno govori Duško.
Kaurin je nekad bio obožavatelj štraparijada na kojima je sticao i nova poznanstva i mušterije, a sad, kako kaže, nema želju da ode na takav događaj.
„Nekad su štraparijade za mene bile nešto posebno, međutim, danas je to sve izgubilo svoj sjaj. Uglavnom se sve svelo na pobjedu i novac, više ni to takmičenje nema težinu kao nekad“, kaže iskusni remenar.
On je kroz svoj posao stekao puno prijatelja, pravio je komote za konje od Ribnika do Romanije. Ko god radi sa konjima, taj poznaje i Duška. Na njegov izbor je najviše uticala ljubav i želja da nauči, shodno tome, on je poručio ostalim ljudima da se bave nekim zanatom samo ako imaju veliku volju da uče.
„Bilo koji zanat je dobro znati. Ali, da se savlada treba puno truda i rada. Što je veća želja, veći je i uspjeh“, završava Kaurin razgovor.
Svi koji to žele, mogu Duška Kaurina kontaktirati na broj telefona: 066/343-568.