Kako bi tradicionalnu igru pljočkanje sačuvali od zaborava i popularizovali, građani Bosanskog Grahova vode prvi i jedini pljočkarski klub u Bosni i Hercegovini. Karakteristična za dinarske krajeve, ova igra podsjeća na balotanje (boćanje).
Tekst i fotografije: Stefan Pljevaljčić
Ova stara pastirska igra vuče korijene još sa kraja 19. i početka 20. vijeka, a igrali su je tadašnji nomadi tokom čuvanja stoke. Prvobitni naziv je bio pločanje, ali je naziv pljočkanje izveden kako bi ljepše zvučalo. Igrali su sa kamenim pločama veličine dlana, koje su nalazili u prirodi i malo oblikovali. Vremenom je to unaprijeđeno i danas se igra sa kamenim pločama okruglog oblika i pisanim pravilima.
Igra se na terenu dužine 16 metara i širine tri metra, u kojem se nalaze polja dimenzija 2.5 x 3 metra, u koja se ubacuju pljočke. Baca se sa udaljenosti od deset metara.
Može da se igra jedan na jedan, dva na dva, tri na tri i četiri na četiri. U igri jedan na jedan svaki igrač ima po tri pljočke, u dva na dva svaki igrač ima po dvije pljočke, a u tri na tri i četiri na četiri igrači imaju po jednu pljočku. Cilj je što više pljočki baciti što bliže bulinu (najmanja i glavna pljočka), a pobjednik je onaj ko prvi dođe do 13 poena. Poeni se broje tako što se broje pljočke koje su bliže bulinu.
Dopada vam se ova priča? Podržite eTrafiku simboličnom pretplatom na Patreonu i pomozite joj da stvara ovakve sadržaje.
U slučaju većeg broja ekipa igra se na vrijeme koje odredi organizator, kako bi turnir završio prije mraka jer se radi o jednodnevnim turnirima. Pljočkanje je uvršteno u međunarodnu asocijaciju „Tocati“ igara.
Klub “Bosansko Grahovo” vodi Josip Zelić. On za eTrafiku kaže da je ideja o osnivanju kluba došla spontano na inicijativu njegovog rođaka Vlatka Sarića, koji živi u Umagu i jedan je od najboljih pljočkara u Istri, pa je tako došao u Bosansko Grahovo da predstavi igru. Klub je osnovan i registrovan 2016. godine, putem udruge „Don Juraj Gospodnetić“ i broji 10 do 12 aktivnih članova koji idu na turnire, dok ih je formalno 20.
„Prvo međunarodno gostovanje je bilo u Ljubljani gdje su se igrale tzv. trojke, gdje smo bili četvrti“, govori nam Josip ponosno.
Pored toga imaju još nekoliko nagrada sa turnira u Hrvatskoj i Sloveniji. Bili su pozvani čak i u Portugal, ali nažalost nisu mogli otići zbog problema sa finansijama. Naime, ne dobijaju donacije pa finansiraju sami sebe, što pokazuje kolika je njihova ljubav prema ovom sportu.
Gostovali su i u Španiji, gdje su predstavili svoj način igre, a organizuju i turnire u Bosanskom Grahovu gdje redovno dolaze njihove kolege iz Hrvatske i Slovenije.
„Mi pokušavamo animirati i mlađu populaciju, moram priznati da nismo imali uspjeha sa tim, većinom su igrači od 25 do 70 godina“, rekao je razočarano i dodao da je u Hrvatskoj pljočkanje poznato i među mladima te da oni imaju čak i prezentacije po školama.
Pljočkari iz Bosanskog Grahova imaju tendenciju i želju da se u BiH registruje još pljočkarskih klubova, kako bi mogli osnovati savez i zajedno ići na turnire, ali i pomagati jedni drugima. Za registraciju kluba potrebna su samo dva člana.
„Ja bih ovim putem pozvao sve koji vole ovakav vid igre da započnu sa tim“, rekao nam je u nadi da će neko prepoznati o kakvoj igri je riječ.
Pljočkanje je vrlo atraktivno za sve uzraste jer postoje pljočke namijenjene djeci, kako bi i oni mogli da učestvuju na turnirima. Slično je balotanju (boćanju), ali mnogi koji su probali obje igre tvrde da je pljočkanje mnogo zanimljivije, pogotovo za mlađe igrače.
„Pokušajte, ništa vas ne košta. Kome se svidi, može se obratiti nama i rado će biti primljen“, poručio je Josip Zelić za kraj.