„Lutka postoji otkad i čovjek. Ona može sve što glumac ne može. Kad lutka kritikuje vlast, to je simpatično i niko joj ne zamjeri. Sasvim je drugačije kad to radi čovjek, makar on bio i glumac. Lutka ima ulogu u našim životima od prvih koraka, kada od krpe pravimo najboljeg prijatelja, do poznih godina kad nam lutka predstavlja bijeg iz surove stvarnosti u imaginarni svijet u kojem je sve moguće…“
Sa djetinjastim sjajem u očima uvodi nas u svijet lutaka lutkar banjalučkog Dječijeg pozorišta, Zoran Bjelošević Zoka, koji već 12 godina pravi lutke za potrebe predstava ovog pozorišta. Zanat je učio od bugarskih reditelja iz Sofije, ali i samostalno, „kradući“ ideje od nekadašnjeg lutkara dječijeg pozorišta koje je bilo blizu njegove kuće.
Šta može lutka, a ne može čovjek?
„Lutka ima konverzaciju pokretima kao i živ glumac, samo što je u prednosti jer npr. može da leti, da okreće glavu za 360 stepeni.. ona zapravo može sve što ne može živ čovjek.
U odrastanjiu djeteta lutka ima veliku ulogu. Pomaže im u razbijanju strahova, učenju slaganja boja, edukativna je na mnogo načina. Neka djeca npr. uz lutku se oslobađaju strahova, kao što je strah od odlaska kod ljekara. Osim toga, odlaskom na dječije predstve mali budući ljudi uče mnogo više od onoga što je sadržaj predstave, uči se lijepom ponašanju i razvijaju kulturu koja će kasnije biti preduslov za njihovu kulturnu osviještenost u svijetu odraslih.“
Kako nastaje lutka?
Lutke krpenjače, ginjol lutke, marionete, maske, sicilijanke, javajke.. U procesu nastanka svake lutke učestvuje cjelokupan tim koji radi jednu predstavu, od reditelja koji određuje karakter lutke, do kostimografa, scenografa i na kraju glumaca. Sve mora biti usaglašeno, pa čak i muzika u predstavi, i tek tada lutka dobija dušu i srce i to zahvaljujući glumcu koji joj daje pokrete i glas. Uloga glumca na kraju je i najvažnija, jer je on taj koji oživljava karakter lutke i daje joj dušu, priča Bjelošević.
„Svaku lutku izrađujem ručno. To je proces koji traje duže od šablonske izrade pomoću mašina, ali zato rezultira jedinstvenim lutkama od kojih svaka ima drugačiji i jasno izražen karakter.“
Upravo je karakter glavni zadatak koji treba biti ispunjen prilikom izrade jedne lutke. Bilo da se radi o kralju ili kraljici, slugi, policajcu, Pinokiju.., svi oni samom pojavom na sceni treba da jasno govore publici ko su i šta su, čak i prije nego što im se dodijeli pokret ili glas.
„Kada dobijem zadatak od reditelja da napravim lutku, prvo pravim skicu, nacrt svih dijelova lutke zajedno sa materijalima od kojih će biti napravljeni. Svaki dio podjednako je važan, oblici, boje, odjeća, a najvažnije oči i izraz lica. Lutka potom mora da bude u skladu sa scenografijom, odnosno da njene boje budu takve da se vidi na sceni i dođe do izražaja. Kada na sve to glumac uspješno dodijeli lutki odgovarajuće pokrete i glas, to je onda sigurna formula da vaša publika izađe iz pozorišta sa osmjehom na licu.“
Lutkarske predstave
„Mi imamo stalnu publiku među kojima su djeca koja dolaze na svako igranje, bez obzira da li su ranije gledali tu prestavu ili ne. Dječija lica odavde izlaze ozarena jer su se na kratko susreli sa svojim omiljenim likovima iz bajki o kojima su do tada samo slušali, ili su ih gledali na slikama i nacrtane. Lutkarsko pozorište je sasvim nova dimenzija.“
Međutim, lutkaske predstave nisu namijenje samo djeci. Iako je svaka od njih pravljena na određeni uzrast, Bjelošević kaže da gornje granice nema.
„Lutkarska predstava može biti odličan bijeg od stvarnosti i povratak u djetinjstvo koji nam je svima, u surovom svijetu stvarnosti, ponekad potreban kako bismo se osjećali bolje.“
Repertoar
U Dječijem pozorištu Republike Srpske trenutno je oko 15-ak „živih“ lutkarskih predstava, a s obzirom na veliki broj lutaka koje posjeduju, a koje sada služe kao izložbeni eksponati, možemo se nadati da će bar još neke od njih imati priliku da opet stanu na scenu koja toliko žudi za njima. Aktuelni repertoar kao i sve predstave Dječijeg pozorišta možete pogledati na njihovom zvaničnom sajtu.
Muzej pozorišnih lutaka Dječijeg pozorišta Republike Srpske
Dječije pozorište Republike Srpke posjeduje vlastiti Muzej lutaka koji u današnjem obliku postoji već nekoliko godina, a u svojoj kolekciji sadrži preko 200 različitih lutaka, od kojih su neke stare više od 30 godina. Muzej je svakodnevno otvoren za posjetioce koji požele da na kratko pobjegnu u svijet mašte u kojem je sve moguće. Tu ćete sresti Uspavanu ljepoticu, Pinokija, svinje iz Orvelove životinjske farme, liju, tri prasića, pačiće.. Dovoljno je samo da se prisjetite svoje omiljene bajke i likovi će se stvoriti pred vama da vas podsjete da niko nije toliko star da bi mogao da uspava dijete u sebi.
eTrafika.net – Sonja Terzić