Zbog očuvanje svog zdravlja, Dragica Stanišić iz Zvornika se okrenula pčelarstvu koje osim što je pomoglo njoj, pomaže i cijeloj planeti jer bez pčela nema ni života. Svoje znanje je dopunjavala tokom godina, pa sada sa ponosom prezentuje svoje preparate na bazi pčelinjih proizvoda i ljekovitog bilja. Može se pohvaliti i realizacijom jedne od prvih api komora u regionu.
Tekst i fotografije: Petar Mandić
Sve je počelo prvenstveno iz lične potrebe za pčelinjim proizvodima. Kasnije je to preraslo u veliku ljubav prema pčelama i pčelarstvu. Prije nego što je kupila prvu košnicu i započela da se bavi ovim poslom, Dragica je iz zvorničke biblioteke pozajmila sve potrebne knjige kako bi stekla dovoljno znanja za rad.
„Pčelarstvom sam se počela baviti prije desetak godina. Da biste se počeli baviti pčelarstvom, morate imati dobro znanje jer bez znanja zaista nema nikakvog uspjeha u pčelarstvu. Pročitala sam knjige, proučavala, bilježila, prepisivala i tako stekla ono osnovno znanje, tek za početak bavljenja pčelarstvom. Kasnije sam nastavila. Pčelarstvo je nešto što treba stalno da se uči, ko nije spreman stalno i svaki dan da uči, taj ne može biti uspješan pčelar niti imati koristi od toga što radi. Znači samo gubljenje vremena i troškovi”, govori nam ona.
Njena potraga za znanjem nije se zaustavila na knjigama. Želeći da se što uspješnije bavi pčelarstvom, pridružila se pčelarskim grupama na internetu, koje su joj pomogle da svoje znanje obogati pričama starijih, iskusnijih pčelara.
„Nisam se nikada uključivala u razgovore, ali sam pratila i bilježila njihove razgovore. Onda sam to posle uzimala i čitala, mnogo sam vremena posvetila čitanju o pčelama jer sam zaista bila zainteresovana za to. Sve mi je bilo jako izazovno, jako interesantno, nije mi bilo teško učiti”, prisjeća se.

Svoj put nastavlja u školi pčelarstva Društvo pčelara Beograd, koja radi pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete Srbije.
„Tu sam dosta dopunila svoje znanje. U školi pčelarstva mi je bila razredna profesorica Biljana Stamenković. Ona je takođe urednica ‘Beogradskog pčelara’ i s vremena na vrijeme objavljuje o mom načinu pčelaranja, o mojim preparatima na bazi pčelinjih proizvoda i ljekovitog bilja”, ističe nam Dragica.
Niz godina je članica Društva pčelara Beograd kao i Pčelarskog udruženja „Bagrem” Zvornik, a od 2022. godine Dragica se može pohvaliti članstvom u apiterapeutskom Udruženju pčele i zdravlje „Api-Beo” Srbije.
„Od udruženja ‘Bagrem’ Zvornik sam 2022. godine, dobila zahvalnicu za razvoj pčelarstva na području grada Zvornika. Takođe sam u apiterapeutskom Udruženju pčela i zdravlje ‘Api-Beo’ Srbije, završila apiterapiju i stekla znanje sertifikovanog apiterapeuta. Pored rada u zdravstvu i pčelarstvu, uspješno se bavim time”, ponosna je ona.

Može se pohvaliti da je među prvima u regionu napravila apikomoru, gdje se mogu pronaći apiterapeutski proizvodi, od raznih imuno smjesa do prirodne kozmetike, krema i melema na bazi pčelinjih proizvoda i ljekovitog bilja. Odnedavno se bavi i izradom glicerinskih sapuna.
„Bilo je jako interesantno istraživati o apikomorama, uradila sam jedan mali vodič kroz apiinhalacije. Više sam posvećena preparatima na bazi pčelinjih proizvoda i ljekovitog bilja pa nisam baš mnogo angažovana oko apikomore, ali to djeca preuzimaju polako i nadam se da će oni zaista da to aktiviraju još više”, govori nam ona.
S vremena na vrijeme posjećuje sajmove i manifestacije. Osim na tim događajima, njeni proizvodi se mogu pronaći i na bazarima koji se tradicionalno održavaju u Zvorniku kao i na društvenim mrežama.
„Mi zaista imamo divne bazare u Zvorniku. Divno druženje i divna prezentacija svojih proizvoda, lijepo provedeni dani i uspješna prodaja. Takođe posjedujem svoju Fejsbuk grupu koju uz pomoć djece vodim i uređujem. Stranica se zove Preparati od pčelinjih proizvoda i ljekovitog bilja ‘Pčela i cvijet’, a na instagramu je MBN Pčela i cvijet”, ističe ona.

Smatra da uspjeh neće doći ako na posao gledamo iz ugla velike materijalne koristi. Pored ljubavi prema poslu, važno je i ulaganje.
„Mi se vodimo izrekom starih pčelara ‘Ko voli imaće, ko računa vidjeće’. Onaj ko voli, on će biti toliko posvećen, toliko dosljedan, toliko se ulagati, i zaista, onda bez obzira na to kakva pčelarska godina da bude, ne može izostati neka nagrada. A ko samo računa, taj može samo da gleda i nikakve koristi nema od toga’, objašnjava nam Dragica.
Mušterije koji se vraćaju njenim proizvodima daju joj motivaciju da nastavi da se bavi ovim poslom. Sve ove godine motivacija joj dolazi iz želje da stvori nešto što će ostaviti djeci jednog dana.
„Pčelarstvo je jedna plemenita vještina koja zahtijeva zaista mnogo rada, znanja, ljubavi, dosljednosti. Zaista bih voljela da se što više i mladih ljudi počne baviti time. Nadam se i da ću prenijeti nešto od toga na svoju djecu, da oni krenu da se bave”, naglašava nam.
Mladim ljudima poručuje da postoje razna zanimanja u kojima se mogu pronaći, a obećava i knjigu za pčelare koju planira da napiše.
Finansira Evropska unija.
Ovaj članak je produciran uz finansijsku podršku Evropske unije. Sadržaj je isključivo odgovornost portala eTrafike.net i ne odražava nužno stavove Evropske unije.