Devetoro djece iz sela Marini kod Oštre Luke prinuđeno je da svakodnevno pješače tri kilometra do škole krajnje neuslovnim putem. Odroni, potkopi, klizišta, blato i voda ono su sa čim se stalno susreću, a na nastavu redovno dolaze mokri. Roditelji apeluju na vlast da što prije saniraju put, ali uvijek dobijaju samo obećanja i odgovor da nema novca.
Snježana Milojica, učiteljica osnovne škole „Petar Škundrić“ u Marinima, kazala nam je da je uprava škole nekoliko puta uputila načelniku molbu za pomoć, ali on nije bio u mogućnosti da preduzme nešto povodom tog problema.
„U pitanju su tri kilometra koja djeca prelaze na putu do škole i tamo dolaze mokri i blatnjavi. Lokve i blato se nalaze na sve strane. Zimi se jako teško prolazi, ponekad djeca uopšte ne idu u školu već izostaju sa nastave. Taj put je i ranije bio problem, ali se stanje pogoršalo nakon poplava. Put koristi devetoro mojih đaka, koji pohađaju četiri razreda osnovne škole“, govori ona, te dodaje da pomenuti put koristi i sama kako bi došla na nastavu.
Da se put do škole nalazi u katastrofalnom stanju potvrđuje i jedan od roditelja djece Predrag Marinović. Njegove dvije kćerke, od sedam i deset godina, svakodnevno pješače tri kilometra u jednom smjeru kako bi stigle do škole, što im predstavlja veliki problem.
„Voda je usjekla put, uvijek strahujem da mi dijete neće slučajno pasti i nastradati. U velikom sam strahu što se tiče njihove bezbjednosti. Na jednom dijelu je put potpuno neprohodan, autima se ljudi zakopavaju u njemu. Dijete mi od juna ide u gumenim čizmama u školu, pa to je sramota u XXI vijeku!“, kaže Marinović, te dodaje da se zbog svega toga djeca često razbole.
„Stalno su mokri i razbole se vrlo lako. Učiteljica im često suši čarape u školi, to je jedna divna žena koja se žrtvuje za našu djecu, ne znam kako da joj se odužimo. Nas je opština potpuno zapostavila, ja nikada nisam pravio razliku između djece sa asfalta i makadama, ali njihova djeca nisu mokra svakog dana kao što su naša“, kaže on.
Četvoro djece Rade Davidovića spornim putem stiže do škole, a kako nam kaže ovaj roditelj, taj put je bio problem od kada zna za sebe.
„Stanje je jako loše, lokve i blato su svugdje, put nije nasut, nema mostova… Ni ranije nije bilo ništa bolje, koliko god da se naspe i zakrpi, voda to odnese, ali su nedavne poplave pogoršale situaciju. Koliko znam, poslije njih se ništa nije popravljalo“, priča nam Davidović.
Kada smo zvali nadležne kako bismo ih upitali za ovaj slučaj, zamjenik načelnika opštine Dalibor Đaković rekao nam je da prvi put čuje da pomenuti put koriste djeca kako bi došla do škole. Kako navodi, do škole vode tri puta, a učiteljica Snježana Milojica se koristi najlošijim i „vjerovatno je iskontruisala tu priču kako bi se popravio put da bi njoj bilo bolje“.
„Ova dva puta koje koriste učenici su u dobrom stanju i sanirali smo ih u proteklih mjesec dana. Taj treći put nije najbolji, ali se može proći. Stvarno ne znam da ijedan učenik ide tim putem. U posljednjih mjesec dana smo sanirali makadamske puteve tako da su sada u izuzetno dobrom stanju, taj njen je u najlošijem. Imamo mnogo puteva i nemoguće je sve njih sanirati da izgledaju kako to odgovara nekom pojedincu. Ona je skoro došla sa Biroa i odmah koristi novinare da vrši hajku na načelnika, a nema osnova za to. Koliko ja znam tim putem nijedno dijete ne ide do škole. Učiteljica dolazi iz Prijedora i ide tim putem koji je makadamski, čak i da se održava svaki dan, kada padne kiša opet će biti loš. Ona dobija ogromne sume od Ministarstva za prevoz, treba da joj napravimo pistu.. Ne znam šta hoće, zaprepašten sam“, rekao je on u telefonskom razgovoru za portal eTrafika.
Kada smo roditeljima djece iz sela Marini prenijeli Đakovićeve navode da se tim putem učenici uopšte ne služe, dobili smo odgovor da je pomenuti put glavni način da se dođe do škole, a da je priča o njegovom nekorištenju izmišljotina.
„Neka mi samo pokažu koji se to putevi ne koriste, jer moja djeca tim putem svaki dan idu do škole. Javno ih prozivam da daju ostavke ako nisu sposobni da rade svoj posao“, rekao nam je Marinović primjetno izrevoltiran.
Za razliku od svoj zamjernika, načelnik opštine Oštra Luka Dragan Stanar izjavljivao je ranije za medije da će put biti saniran kada bude novca za to.
„Mi ćemo vjerovatno vrlo brzo pristupiti saniranju puta o kome vi pričate, ali u ovom momentu to naprosto nije moguće jer mi imamo druga mjesta i druge puteve koji su u izuzetno lošem stanju.“
Problem star više od deset godina
Direktorica škole Veselka Jovanović smatra da bi problem neprohodnog puta uskoro mogao biti realizovan jer je dobila pozitivan odgovor opštine kada im se javila sa navedenim problemom.
„Obraćala sam se opštini, da vidim ima li mogućnosti da se putevi poprave. Nisam ništa previše ni zahtijevala ni tražila, mislila sam da bi se to moglo popraviti dok je lijepih dana, čisto da je bolja prohodnost. Dobijali smo pozitivan odgovor od opštine, mislim da će to biti uskoro realizovano. Godinama to nije niko uradio, ja se nadam da će sada opština to srediti, jer su do sada mnogo toga uradili za našu školu. Kada je suvo vrijeme može se ići tim putem, ali kada padnu prve kiše može se proći, ali je rizičnije i teže zbog blata. Ovaj problem nije skoro nastao, već se ponavlja skoro 10-15 godina. Nasipali su put, ali ga prva kiša odnese“, kaže Jovanovićeva i dodaje da načelnika ne treba kriviti za ovaj problem.
„Načelnik nije ništa kriv, nije uradio ništa konkretno što ne valja, kada bude u mogućnosti pomoći će kada bude sredstava. Učiteljica je izrevoltirana, ali nam je takva sudbina. Mi iz Prijedora putujemo 50 kilometara pa nas niko ne pita kakvi su putevi“, kaže ona.
Bilo kako bilo, sve dok se ne nađe rješenje za ovaj problem, posljedice će snositi oni koji su najmanje krivi – učenici. Kao da nije dovoljno to što svakodnevno moraju pješačiti šest kilometara do škole i nazad, sve to im otežava i loše stanje puta. Nadamo se da će vlasti Oštre Luke ubrzo olakšati muke mališanima, jer je zaista sramota da se školuju u takvim uslovima.
eTrafika.net – V. Stokić/O. Tešić
[post_ender]