Grupa Bolero nastala je 1982. godine u Sarajevu i djelovala je jako kratko, do 1989. Izdali su dva albuma, “Na kraju slavlja” i “O Jesenjinu”.
Osnivač grupe je Miroslav Bartulica, koji je bio gitarista, pomoćni vokal i tekstopisac. Uzor mu je bio poznati ruski pjesnik, pa se njegovo ime i stihovi “provlače” kroz nekoliko pjesama Bolera. Osim Bartulice, grupu su činili i Mile Anđelić (vokal), Mustafa Čizmić (bas), Zoran Grabovac (bubanj) i Nedžad Hadžić (klavijature), koga je privremeno zamijenio Dino Olovčić zbog odlaska u vojsku.
Prvi album je prodat u 150.000 primjeraka, a drugi u 100.000. Kao gost na albumu pojavljuje se i slavni glumac Rade Šerbedžija. Grupa se razišla 1989. godine, a članovi se iz BiH odselili u razne dijelove svijeta.
Pokušali su se ponovo okupiti 2006. godine, kada su snimili pjesmu “Bosna u basni” u Splitu, ali je zamisao propala. Prije tri godine su odlučili da ponovo pokušaju i da se grupa zove Bolero-reunion. Od originalne postave ostali su samo Bartulica i Čizmić, kojima su se pridružili Vedran Kalinić, Damir Sinanović i Dino Olovičić. Ovog ljeta su u Livnu i Sarajevu održali dva koncerta kojima su označili svoj povratak.
Krčmarska Moskva
Sinoć su me pijanog gazili po krčmi noćas su me mnoge ljubile u tami čekala si dragog, svog pijanog druga tek za malo radosti, mnogo mi tuga
Željela si često da se nosim k vragu da me pokraj puta cigani ukradu, a onda su mi nož zaboli u srce noćas su me mrtvog našli usred krčme
Draga, ne vjeruješ da su mene ljubile po krčmi, boli, još te boli, voliš, još me voliš, draga
Gotova je priča, sve ljubavi su prošle ostala si ti da se napijes za mene, ostala si ti koja nikad proći neće, a šta ako mi druga na grob ponese cvijeće
https://www.youtube.com/watch?v=E9gG3K7-KE0
eTrafika.net